201-letni wrak odkryty w jeziorze

Nurek eksplorujący jezioro Champlain w Vermont wraz z żoną powiedział, że para dokonała zaskakującego odkrycia: dwóch kół łopatkowych z 201-letniego wraku parowca.

Gary Lefebvre powiedział, że on i jego żona Ellen używali zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego w pobliżu Colchester Shoal, kiedy zauważyli coś, co wyglądało na szczątki wraku.

Lefebvres skontaktowali się z Muzeum Morskim Lake Champlain, gdzie Chris Sabick, dyrektor badań i archeologii placówki, ustalił, że obiektami były koła łopatkowe z Phoenix, parowca, który zatonął w jeziorze 4 września 1819 roku. Muzeum podało, że wszyscy 46 pasażerów i członków załogi Phoenix zostali zmuszeni do opuszczenia statku, gdy statek zapalił się. Sześć osób zginęło podczas próby dopłynięcia do brzegu.

„Znam historię Feniksa” – powiedział Gary Lefebvre w WCVB-TV. – Nie miałem pojęcia, że ​​coś z tego zostało. Koła łopatkowe znajdowały się około 1.5 metra od pozostałości głównego kadłuba Feniksa, który znajduje się między 18 a 30 metrów pod powierzchnią wody i jest często odwiedzany przez płetwonurków.

„Dno jeziora Champlain to dobrze zachowane muzeum i po raz pierwszy z przyjemnością oglądam rzeczy, których na dnie nikt nigdy nie widział, a nawet o ich istnieniu nie wiedział” – powiedział Lefebvre w CNN. Miejsce wraku Phoenix jest wymienione w National Register of Historic Places i jest częścią podwodnych rezerwatów historycznych Vermont.

Źródło: upi.com  | Zdjęcia: Local 22 & Local 44/YouTube

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x