Naukowcy z Paragwaju badają, w jaki sposób jedna strona podzielonej laguny Cerro zmieniła kolor na fioletowy i zaczęła wydzielać nieprzyjemny zapach kilka miesięcy temu, podczas gdy druga strona pozostała niebieska. Laguna, która płynie w mieście Limpio, około 10 mil na północny wschód od stolicy Asunción, została podzielona, ​​aby można było zbudować nasyp i jezdnię dla ciężarówek między lokalnymi fabrykami. Mieszkańcy zauważyli, że gdy kilka miesięcy temu jedna strona zmieniła kolor, ryby i ptaki laguny zaczęły umierać. Zaalarmowali lokalne władze środowiskowe, aby zbadały cała sytuację.

Trzy miesiące temu tysiące ryby padły w lagunie – powiedziała agencji Associated Press rezydentka Herminia Meza. Zapach był nie do zniesienia i przytłoczyły nas muchy. Około miesiąca temu czaple zdechły i przybrały czerwonawy kolor. Eksperci podejrzewają, że przyczyną zanieczyszczenie jest garbarni Waltrading SA znajdującej się na brzegu laguny. Francisco Ferreira, technik z multidyscyplinarnego laboratorium National University, który pobrał próbki, powiedział w środę, że kolor wody jest spowodowany obecnością metali ciężkich, takich jak chrom, powszechnie stosowanych w garbowaniu skór. Rosa Morel, inspektor z Ministerstwa Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju, powiedziała lokalnemu serwisowi informacyjnemu ABC, że to “zdecydowanie garbarniane zanieczyszcza”.

Marcelo Coronel (po lewej) i Francisco Ferreira, technicy z National University Multidisciplinary Lab, pobierają próbki z laguny Cerro.

Morel powiedział, że podczas poprzedniej wizyty eksperci znaleźli rurę przypuszczalnie podłączoną do garbarni, zrzucającej nieoczyszczone odpady do laguny. Powiedziała, że ​​władze żądają od firmy zbudowania oczyszczalni ścieków. Technicy spodziewają się, że analiza próbek ze środy zajmie około tygodnia, powiedział dyrektor laboratorium Gustavo Brozon. Testy były opóźnione z powodu wybuchu COVID-19, poinformowali urzędnicy.

Firma Waltrading SA odmówiła rozmowy z mediami w tej sprawie.

Źródło: foxnews | Zdjęcia: Zdjęcie AP Jorge Saenz

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x