Ogromny czterometrowy prehistoryczny gad znaleziony w żołądku jeszcze większego stworzenia

W żołądku większego morskiego drapieżnika, który żył około 240 milionów lat temu, znaleziono dobrze zachowany czterometrowego gada.

Naukowcy twierdzą, że skamielina, która została odkryta w południowo-zachodnich Chinach, może być pierwszym dowodem megapredacji – dużego zwierzęcia żerującego na innym dużym zwierzęciu.

W wyniku ugryzienia więcej, niż mógłby przeżuć, uważa się, że pięciometrowy ichtiozaur zmarł prawie natychmiast po spożyciu zdobyczy. Możliwe, że śmiertelnie się zranił, próbując zjeść tak ogromny posiłek, który był prawie tak duży jak całe jego ciało. Odkrycia zostały opisane w czasopiśmie iScience.

Ichtiozaury, które są również gadami, są stworzeniami podobnymi do delfinów, które dominowały w morzach około 250 do 90 milionów lat temu. Chociaż kształt ich tępych zębów sugeruje, że zwierzęta te mogły znajdować się na szczycie ich łańcucha pokarmowego, istnieje niewiele bezpośrednich dowodów na rodzaj ofiar, którą zjadały. Okaz został po raz pierwszy odkryty w prowincji Guizhou w 2010 roku, ale naukowcom zajęło dekadę, aby wykopać skamielinę ichtiozaura i zauważyć „duże wybrzuszenie” w jego brzuchu.

Dr Ryosuke Motani, profesor nauk o Ziemi i planetach na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis w USA, oraz jeden z autorów artykułu, powiedział: „Na podstawie kształtu zębów i konstrukcji szczęki zawsze domyślaliśmy się, że te drapieżniki musiały karmić się dużymi ofiary, ale teraz mamy bezpośrednie dowody, że tak było.” Ofiara, talatozaur – gad w kształcie jaszczurki, prawie tak długi jak ichtiozaur, ale znacznie chudy. Jego szczątki wykazują niewiele dowodów na rozkład przez soki trawienne, co według naukowców sugeruje, że ichtiozaur zmarł wkrótce po spożyciu ostatniego posiłku.

Okazało się, że kończyny talatozaura były częściowo przymocowane do jego ciała w żołądku ichtiozaura, podczas gdy ogon stworzenia został znaleziony w pobliżu, co doprowadziło naukowców do przypuszczenia, że ogon został oderwany i pozostawiony. Odkryli również, że ciało i głowa ichtiozaura zostały odłączone od siebie, co wskazywało, że mógł umrzeć z powodu złamanej szyi.

Dr Motani powiedział: „Po raz pierwszy mamy teraz naprawdę solidną skamielinę w żołądku morskiego gada. Wcześniej domyślaliśmy się, że musieli jeść te wielkie rzeczy, ale teraz możemy z całą pewnością stwierdzić, że zjadali duże zwierzęta. Sugeruje to również, że megapredacja była prawdopodobnie bardziej powszechna niż wcześniej sądziliśmy”.

Źródło: dailystar.co.uk  | Zdjęcia: gettyImages / PA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x