W Czechach roboty będą pisać sztuki teatralne

Robot | Zdjęcie Instragram @the.ai.tre

Zespół naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją współpracuje ze specjalistami teatralnymi w Czechach, aby stworzyć pierwszą na świecie sztukę napisaną w całości przez „roboty”.

Badacz Rudolf Rosa z Uniwersytetu Karola powiedział, że jego zespół współpracuje z Teatrem Svanda i Akademią Sztuk Scenicznych w Pradze nad projektem o nazwie THEaiTRE .

Rosa powiedział, że pomysł został zaproponowany przez przedsiębiorcę Tomas Studenik jako sposób świętowania 100-lecie z RUR aka Rossum Universal Robot S. W 2021 roku przypada setna rocznica powstania słowa  „robota” zaproponowanego przez Play Karel’a i Josef’a Čapek’a w 1921 roku.

Tomas pomyślał, że powinno to być należycie uczczone i wpadł na pomysł odwrócenia historii: 100 lat temu pewien człowiek napisał sztukę teatralną o robotach; a co, jeśli dziś roboty napisałyby sztukę teatralną o mężczyznach? Rosa powiedziała w TechXplore.

Zespół pracuje z modelami sztucznej inteligencji, które wcześniej z powodzeniem generowały fragmenty tekstu, w tym poezję i dialog. Dzięki zbliżającej się rocznicy nasz główny cel jest ustalony: do stycznia 2021 r. musimy mieć przedstawienie gotowe do premiery – powiedziała Rosa. Celem zespołu jest ukończenie scenariusza we wrześniu, aby dać grupie teatralnej czas na przekształcenie go w pełnoprawną produkcję. Mimo że opracowujemy ogólne narzędzie do generowania scenariuszy teatralnych, w tej chwili potrzebujemy tylko jednego scenariusza – powiedział.

 

 

Źródło: upi.com | Zdjęcie: Photo by Alex Knight on Unsplash

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x