Sztuczna inteligencja wykrywa guzy mózgu szybciej niż ludzie

Naukowcy z New York University opracowali sztuczną inteligencję (SI), która może diagnozować guzy mózgu szybciej i dokładniej niż ludzcy lekarze.

Po pierwsze, naukowcy zastosowali zaawansowaną formę obrazowania zwaną stymulowaną histologią ramanowską (SRH), która wykorzystuje lasery do zaznaczania obszarów mózgu, które zwykle nie byłyby widoczne na skanie. Obrazy te zostały następnie przetworzone i przeanalizowane przez sztucznie inteligentny system, który wygenerował dokładną diagnozę guza mózgu w mniej niż 150 sekund.

Według badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Medicine, diagnoza oparta na sztucznej inteligencji była dokładna w 94,6%, w porównaniu z 93,9% w przypadku lekarzy.

„Jako chirurdzy jesteśmy ograniczeni do działania na podstawie tego, co widzimy; ta technologia pozwala nam zobaczyć to, co w innym przypadku byłoby niewidoczne, poprawić szybkość i dokładność na sali operacyjnej oraz zmniejszyć ryzyko błędnej diagnozy” – powiedział starszy autor dr Daniel A Orringer, profesor neurochirurgii w NYU Grossman School of Medycyna, która współprowadziła badanie. „Dzięki tej technologii obrazowania operacje raka są bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej”.

Aby stworzyć narzędzie SI, naukowcy wyszkolili rodzaj sieci neuronowej z 2,5 milionami obrazów SRH, aby sklasyfikować tkankę w 13 kategoriach, które reprezentują najpowszechniejsze typy guzów mózgu.

Następnie podczas operacji pobrano od pacjentów biopsje guza mózgu i przeanalizowano je nową techniką. W ramach kontroli inne próbki zostały przesłane do analizy przez laboratorium patologiczne – co jest standardową praktyką – co zajmuje od 20 do 30 minut.

Dzięki zastosowaniu nowej techniki cały proces można było zakończyć w trakcie operacji, co usprawnia i usprawnia diagnostykę raka.

Źródło: Alice Lipscombe-Southwell, Science Focus | Zdjęcie: Photo by Natasha Connell on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x