Roboty-delfiny i „animatroniczne” żarłacze białe

Firma zajmująca się robotami z Hollywood stara się zastąpić atrakcje życia morskiego robotami-delfinami i animatronicznymi żarłaczami białymi.

Edge Innovations, firma zajmująca się efektami specjalnymi z siedzibą w San Francisco, która stoi za takimi produkcjami jak Free Willy, Aliens i Star Trek, chce zrewolucjonizować pokazy w parkach rozrywki w czasie, gdy narastają telefony, aby położyć kres niewoli morskiemu życiu.

Ma nadzieję, że zdalnie sterowane rekiny, wieloryby i delfiny pozbawione okrucieństwa staną się popularnym widokiem na pokazach w parkach morskich, zastępując kontrowersyjne występy stworzeń w niewoli.

Firma prowadzi już program pilotażowy w chińskim akwarium i prowadzi rozmowy z innymi firmami w Chinach i Ameryce Południowej – z długoterminową wizją posiadania kilku akwariów z robotycznymi delfinami, rekinami i wielorybami. Firma Edge jest pionierem w dziedzinie podwodnych kreacji filmowych od momentu powstania w 1991 roku, mając ponad 100 systemów efektów, a także pracując nad projektem i budową głęboko nurkującego okrętu podwodnego reżysera Jamesa Camerona Deepsea Challenger, którym zanurzył się na Pacyfik, Ocean’s Mariana Trench w 2012 roku.

Najbardziej znanym dużym projektem firmy było stworzenie „pełnowymiarowych, samowystarczalnych, swobodnie pływających” modeli orki do filmu Free Willy z 1993 roku, o dziecku, które wypuszcza na wolność wieloryba trzymanego w niewoli. Teraz Edge idzie naprzód z przesłaniem dotyczącym ochrony, realizując wielkie plany zmiany przyszłości akwariów.

Najważniejszą z innowacji jest wersja 2.0 robo-delfina, ale rekiny, wieloryby i jeszcze bardziej realistyczna wersja 3.0 delfinów są również w fazie rozwoju. Projektant  Roger Holzberg powiedział SYFY WIRE w sierpniu: „Celem tej inicjatywy jest ponowne wyobrażenie sobie rozrywkowego, edukacyjnego i biznesowego potencjału przemysłu zwierząt morskich.”

„Animatroniki czasu rzeczywistego to hiperrealistyczne stworzenia, które są w stanie zapewnić dowolne wrażenia, jakie można sobie wyobrazić. Od delfinów, które dzielą się swoimi marzeniami z dziećmi, przez wielkie białe rekiny, które zapraszają cię do ich żerowania, po morskie smoki ziejące ogniem podczas nocnego pokazu fontann. Nareszcie możliwe jest bezpieczne, bliskie, osobiste spotkanie ze stworzeniami z naszego światowego oceanu ”.

Doprowadzenie modeli do tego etapu było dla zespołu pracochłonne, ponieważ wersja 1.0 jego robota delfina została po raz pierwszy wdrożona na prywatnej wyspie Disneya Castaway Cay na Bahamach.

„Wersja 1.0 delfina, we współpracy z Disneyem, była prowadzona w całości przez dwóch animatorów” – mówi Holzberg o ewolucji tego stworzenia. „Wersja 2.0 delfina,  z wystarczającą sztuczną inteligencję, aby można wykonać płytkie nurkowanie, zachować odpowiednią pływalność, powrócić na powierzchnię, unieść pysk ponad wodę, aby zasymulować wzięcie oddechu, a także wykonywać realistyczne zwroty ”.

I tylko najbardziej doświadczeni operatorzy robotów będą wykorzystywani do ożywiania zwierząt maszynowych. „Każda animacja z bliska jest jednak dziełem ludzkich animatorów przejmujących kontrolę nad ruchami delfina z poziomu sztucznej inteligencji, podobnie jak pilotowanie drona. To doświadczenie i talent tych animatorów sprawia, że ​​występ delfina jest intymny, prawdziwy i bezpieczne ”- mówi Holzberg.„ Nasze animatroniczne zwierzęta w czasie rzeczywistym mogą robić wszystko, co potrafią ich odpowiedniki w prawdziwym życiu ”.

Wersja 3.0 delfinów ma oferować tak magiczne przeżycie dla ciekawskich dzieci, jak spotkanie z nimi z bliska. „Wersja 3.0 (w fazie rozwoju) będzie miała ‘Tryb wystawiania’, który pozwoli jej zachowywać się realistycznie: pływać i oddychać jak delfin, a następnie sterowanie zastąpi sztuczną inteligencję, aby umożliwić delfinowi występowanie w programach edukacyjnych i rozrywkowych w regularnych odstępach czasu. Ta wersja będzie miała 10-godzinną żywotność baterii i 10-letni cykl życia ”- wyjaśnia Holzberg.

Źródło: dailystar.co.uk | Zdjęcia: Geo AR Games / Peta

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x