Robot poprawia zdrowie psychiczne osób starszych

Można by wprowadzić roboty pomagające opiekować się osobami starszymi po tym, jak badanie wykazało, że mogą poprawić zdrowie psychiczne i potencjalnie zmniejszyć samotność u osób starszych.

Badanie, w którym uczestniczyły University of Bedfordshire, Middlesex University i Advinia Health Care i prowadzone przez Uniwersytet w Genui, jest pierwszą współpracą naukowców w celu zbadania możliwości opracowania robotów kompetentnych kulturowo.

Roboty testowano w domach opieki w Wielkiej Brytanii i naukowcy odkryli, że starsze osoby dorosłe, które korzystały z kompetentnego kulturowo robota o nazwie Pepper – do 18 godzin w ciągu dwóch tygodni – zauważyły ​​znaczną poprawę zdrowia psychicznego.

Po dwóch tygodniach użytkowania systemu wystąpił niewielki, ale pozytywny wpływ na dotkliwość samotności wśród użytkowników, a system miał istotny pozytywny wpływ na stosunek uczestników do robotów.

Główny autor oceny, dr Chris Papadopoulos z University of Bedfordshire, powiedział: „To badanie jest przełomowe, ponieważ jest największym jak dotąd badaniem dotyczącym wykorzystania autonomicznych robotów społecznych dla starszych osób dorosłych w placówkach opiekuńczych. Wyniki pokazują, że użycie sztucznej inteligencji Caresses w robotach takich jak Pepper może przynieść realne korzyści w świecie, w którym więcej ludzi żyje dłużej i mniej osób się nimi opiekuje. Zły stan zdrowia psychicznego i samotność są poważnymi problemami zdrowotnymi i pokazaliśmy, że roboty mogą pomóc złagodzić te problemy”.

Irena Papadopoulos, profesor zdrowia transkulturowego i pielęgniarstwa na Uniwersytecie Middlesex, była odpowiedzialna za opracowanie kulturowych koncepcji i wytycznych, tak aby roboty mogły reagować na specyficzne kulturowo potrzeby i preferencje osób starszych.

„Społecznie wspomagające, inteligentne roboty dla osób starszych mogą złagodzić niektóre napięcia w szpitalach i domach opieki. Nikt nie mówi o zastępowaniu ludzi – ocena pokazuje, że daleko nam do tego – ale ujawnia również, że roboty mogą wspierać istniejące systemy opieki” – powiedziała.

„Uczestnicy byli w większości pozytywni, ale także skrytykowali niektóre interakcje, które prawdopodobnie wynikają z ograniczeń w rozpoznawaniu mowy” – dodała.

Dr Sanjeev Kanoria, chirurg, założyciel i prezes Advinia Health Care, jednego z największych dostawców opieki nad osobami z demencją w Wielkiej Brytanii, powiedział: „Roboty zostały przetestowane i poprawiono ich funkcjonalność po próbach w domach opieki Advinia. To jedyna sztuczna inteligencja, która umożliwia otwartą komunikację z robotem i wrażliwym mieszkańcem. Pracujemy nad wdrożeniem tego w rutynowej opiece nad osobami wrażliwymi, aby zmniejszyć niepokój i samotność oraz zapewnić ciągłość opieki. Robot został przetestowany w domach opieki Advinia w Wielkiej Brytanii. Teraz pracujemy nad wprowadzeniem robota do rutynowej opieki, aby mógł on naprawdę pomóc osobom starszym i ich rodzinom ”.

Źródło: Sara Rigby, Science Focus | Zdjęcie: sciencedocus.com | Wideo: CARESSES – Culturally Aware Robots

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x