Prawdziwi naukowcy wykorzystują superbohaterów z komiksów

Jaye Gardiner uwielbia komiksy i naukę. Wyczuwając okazję, zdecydowała się połączyć te dwie rzeczy.

W 2015 roku Gardiner i dwaj inni przyjaciele, Khoa Tran i Kelly Montgomery, założyli internetową firmę wydawniczą o nazwie JKX Comics. W tym czasie cała trójka wykonywała doktoraty z różnych dziedzin na Uniwersytecie Wisconsin – Madison. Wiedzieli też, jak trudne może być wyjaśnienie badań lub zaangażowanie uczniów w niuanse nauki.

Postanowili więc użyć łatwego do przyswojenia kreskówkowego formatu i lekkiego humoru, aby zwiększyć wiedzę naukową. Cała trójka spędziła weekendy w barze kampusu pisząc scenariusz i rysunek panele do swojego pierwszego komiksu, opublikowanego w 2016 roku komiks, “EBV i Taniec Replikacji” opisuje, w jaki sposób powszechny wirus Epsteina-Barr replikuje się, opowiadając historię o wirusie, który łączy się z przyjaciółmi w ludzkiej komórce.

„Masz elementy wizualne”, które pomagają przekazać złożone systemy, „a ponadto masz także element opowieści” – mówi Tran, obecnie epigenetyk z University of Pennsylvania. „Posiadanie komiksów jako sposobu na otwarcie drzwi do tego, czym jest nauka, może zainspirować następne pokolenie do zajmowania się STEM [nauka, technologia, inżynieria i matematyka]”.

Khoa Tran (po lewej), Jaye Gardiner (w środku) i Kelly Montgomery (po prawej) założyli JKX Comics w 2015 roku, robiąc doktoraty na Uniwersytecie Wisconsin – Madison. Źródło: JKX COMICS

Ta trójka nie była osamotniona, widząc miejsce dla nauki w komiksowym wszechświecie. Według metaanalizy z 2018 roku opublikowanej w Journal of Science Communication, wiele badań sugeruje, że komiksy mogą angażować szerokie i zróżnicowane grono odbiorców przedmiotami ścisłymi. Komiksy mogą sprawić, że informacje będą bardziej dostępne, prezentując je zarówno za pomocą tekstu, jak i ilustracji.

W 2018 r. Siedmiu kolejnych naukowców z UW – Madison dołączyło do załogi JKX Comics, wnosząc do stołu takie dziedziny, jak psychologia, astronomia i mikrobiologia. Lokalni artyści zostali poproszeni o pomoc, aby pomóc zilustrować badania naukowców.

Komiksy dla ekipy wolontariuszy – 10 jest teraz oferowanych bezpłatnie online –  nadały naukowcom bardziej przyjazną twarz. „Możemy pokazać, kim są naukowcy… że to także tylko ludzie” – mówi Gardiner, biolog zajmujący się rakiem w Fox Chase Cancer Center w Filadelfii. „Nie wszyscy jesteśmy geniuszami z włosami podobnymi do Einsteina, którzy są antyspołeczne i po prostu przeżywamy chwile Eureki przez cały czas. Używanie komiksów to miły sposób na opowiedzenie naszych historii ”.

Ich najnowszy, Gilbert’s Switch Glitch , wydany w dwóch częściach 29 lutego i 2 marca, pokazuje biochemika wciągniętego w grę wideo, w której musi testować kombinacje aminokwasów, aby białka mogły się skutecznie komunikować. Panele są narysowane w stylu klasycznej gry wideo Super Mario Bros. Fabuła wyjaśnia podstawowe pojęcia z zakresu biochemii, mówi jej autor, Montgomery, obecnie biolog chemiczny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

Rozumiejąc, w jaki sposób komunikują się białka, „można zmodyfikować białko, aby lepiej komunikować się z sąsiadem” – wyjaśnia. „Może nam to pomóc w [zatrzymaniu] chorób związanych z nieprawidłową komunikacją białek”, takich jak choroba Alzheimera i Charcota-Mariego-Tootha, która powoduje uszkodzenie nerwów rąk i nóg.

Przełożenie złożonego tematu naukowego na komiks nie zawsze jest łatwe. Twórcy muszą zrównoważyć dokładność i wciągającą historię. „To coś, z czym borykamy się i nigdy nie będzie idealne” – mówi Tran. „Ale naprawdę chcemy zaszczepić w ludziach tę ciekawość, aby następnie dowiedzieć się więcej i dokładniej zbadać ten temat”.

Chociaż komiksy są skierowane do uczniów szkół średnich, zespół ma nadzieję, że ludzie w każdym wieku będą się nimi cieszyć i czegoś się nauczyć. Cała trójka tworzy teraz kampanię na Kickstarterze, aby zebrać fundusze na drukowanie ich komiksów w ramach dystrybucji Madison Reading Project wśród dzieci w regionie. Pracują także nad nowym serialem komiksowym o kobietach w dziedzinach STEM, a także nad komiksem o badaniach chorych narządów – będącego hołdem dla CSI, telewizyjnego programu kryminalistycznego.

„W naszych społecznościach jest wiele dezinformacji” – mówi Montgomery. „I to odstrasza ludzi od nauki. Gdybyśmy mogli ograniczyć niektóre z tych nieporozumień, gdy są dziećmi lub gdy czytają z nimi rodzice, myślę, że miałoby to naprawdę pozytywny wpływ ”.

Źródło: LINK | Zdjęcia: Photo by Craig McLachlan on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x