Obrazowanie 3D ukazuje starożytne życie egipskich mumii zwierzęcych

Trzy zmumifikowane zwierzęta przedstawione w tym filmie – kot, wąż i ptak – pozostawały owinięte bandażami i tajemnicą przez ponad 2000 lat. Ale nowy trójwymiarowy wygląd wnętrza ujawnia głębszy wgląd w to, jak żyli i umierali.

Naukowcy wykorzystali tak zwane skanowanie mikro – tomografii komputerowej (mikro-CT), które tworzy obrazy 3D poprzez łączenie tysięcy projekcji rentgenowskich 2D pod różnymi kątami. Micro-CT zapewnia do 100 razy wyższą rozdzielczość niż typowy medyczny skan CT, co oznacza, że ​​naukowcy mogą przybliżyć obraz, aby odkryć znacznie drobniejsze szczegóły bez uszkadzania delikatnych próbek .

Kocia mumia wydaje się należeć do egipskiego kota domowego – młodszego niż 5 miesięcy, na podstawie obecności mlecznych zębów – podsumowuje zespół w Scientific Reports. Niezagojone pęknięcie poniżej szczęki sugeruje, że koci kark został złamany w chwili śmierci lub tuż po niej – prawdopodobnie po to, aby utrzymać głowę w pozycji pionowej podczas mumifikacji. (Uważano, że wszystkie zwierzęta były wotami, co oznacza, że ​​zostały złożone w ofierze bogom).

Ptak jest najprawdopodobniej pustułką z uszkodzonym dziobem i lewą nogą – podają naukowcy. Stwierdzono jednak, że noga wystaje z opakowania, więc mogło to nastąpić jakiś czas po jej śmierci.

Wąż to młoda kobra egipska, zwinięta w ciasny kłębek. Prawdopodobnie została zabita przez złamanie kręgosłupa, co według podejrzeń zespołu miało miejsce podczas procedury „biczowania”, w której zwierzęta trzymano za ogon, a ich głowy uderzano o ziemię. Uszkodzenie nerek wskazuje, że wąż był odwodniony w chwili śmierci, co wskazuje na złe warunki, w jakich był trzymany. Naukowcy zidentyfikowali również żywicę umieszczoną w otwartej szczęce węża. Prawdopodobnie stanowiło to część procedury „otwierania ust”, wykonywanej tak, aby martwi ludzie i zwierzęta mogli oddychać, mówić i jeść w zaświatach.

Źródło: Charlotte Hartley, doi: 10.1126 / science.abe4238 | Zdjęcie: Photo by AussieActive on Unsplash; Wideo: Science Magazine

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x