Ludzkie choroby z Afryki mogły zniszczyć neandertalczyków

Ich „pacjenci” zmarli około 50 000 lat temu, ale naukowcy z University of Cambridge i Oxford Brookes University odkrywają, jakie choroby nękały neandertalczyków za ich życia. W nowym badaniu naukowcy wykorzystali DNA, aby dowiedzieć się, w jaki sposób choroby rozprzestrzeniły się z Afryki do Europy w epoce kamienia łupanego oraz między Homo sapiens i neandertalczykami.

Co oni odkryli?

Naukowcy najpierw przeanalizowali geny patogenów znalezionych w skamieniałościach, a następnie szukali śladów chorób w DNA szczątków neandertalczyków i Homo sapiens.

Odkryli, że pierwsi ludzie pochodzący z Afryki przenosili ze sobą opryszczkę narządów płciowych, gruźlicę, tasiemca i bakterie (takie jak Helicobacter pylori , który powoduje wrzody żołądka), kiedy przenieśli się do Europy i Azji.

Jest prawdopodobne, że choroby te zaatakowały neandertalczyków, którzy żyli w Europie, gdy oba gatunki miały kontakt i mogły przyczynić się do ich wyginięcia około 40 000 lat temu.

„Dla populacji neandertalczyków w Eurazji, przystosowanej do tego geograficznego środowiska chorób zakaźnych, narażenie na nowe patogeny wyniesione z Afryki mogło być katastrofalne” – wyjaśnia Charlotte Houldcroft z Wydziału Antropologii Biologicznej Uniwersytetu Cambridge.

„Jednak jest mało prawdopodobne, aby był podobny do tego, jak Columbus sprowadził choroby do Ameryki i dziesiątkował rodzime populacje. Bardziej prawdopodobne jest, że każda z małych grup neandertalczyków miała własne katastrofy infekcyjne, osłabiając grupę i przechylając równowagę w walce z przetrwaniem ”.

Odwracanie przekonań naukowych

Od dawna wierzono, że wiele chorób przenosi się ze zwierząt na ludzi w procesie zwanym zoonozami, kiedy ludzie zaczęli żyć z rolnictwa i mieli bliższy kontakt ze zwierzętami.

Ale nowe badanie sugeruje, że stało się odwrotnie: ludzie najpierw przenieśli wirusy i bakterie na swoje zwierzęta, gdzie patogeny znalazły idealne warunki do życia, aby przeżyć, a następnie wskoczyły z powrotem do ludzi.

Kto wie, skoro wszystkie tajemnice naszych prehistorycznych przodków zostaną rozwiązane za pomocą DNA, być może moglibyśmy wkrótce obejrzeć CSI: Epoka kamienia łupanego w telewizji…

Żródło: Julia Biermann, Science Focus | Zdjęcie: Photo by Christophe on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x