Drony znajdują ślady „Wielkiej Osady” rdzennych Amerykanów pod pastwiskiem w Kansas

Specjalnie wyposażone drony latające nad ranczo w Kansas wykryły zakopane pozostałości rowu w kształcie podkowy, wykonanego ponad 400 lat temu przez przodków dzisiejszych Wichita i Plemion Zrzeszonych – twierdzą naukowcy.

Znalezisko potęguje podejrzenia, że ​​stanowisko w Kansas było częścią rozległego centrum populacji, które hiszpańscy odkrywcy nazwali Wielką Osadą w 1601 roku, archeolog Jesse Casana z Dartmouth College i jego współpracownicy donosili o tym 24 sierpnia w American Antiquity .

Nazwana Etzanoa przez jeńca Hiszpanów wziętych z Wielkiej Osady, może się okazać jedną z największych osad rdzennych Amerykanów, jakie kiedykolwiek powstały na północ od Meksyku, jeśli potwierdzą to dalsze badania. Największą obecnie znaną jest Cahokia, miejsce na terenie obecnego Illinois, gdzie w latach 1050-1150 mieszkało aż 20 000 ludzi.

Społeczności przodków Wichita w Kansas i północnej Oklahomie, datowane na okres między 1425 a 1650 rokiem, istniały w okresie, w którym cywilizacja Inków w Ameryce Południowej rosła i upadała. W XIX wieku europejscy osadnicy wypędzili przodków ludu Wichita z ich ojczystych krajów, co doprowadziło do zniszczenia ich wiosek i wspólnych tradycji.

Nowo odkryte roboty ziemne, rów o szerokości 2 metrów, które tworzą półkole o średnicy około 50 metrów, są podobne do innych okrągłych robót ziemnych, znanych jako okręgi gminne. Pięć okręgów rady zostało znalezionych pośród 22 stanowisk przodków Wichita, wykopanych wzdłuż ośmiokilometrowego odcinka rzeki Walnut.

„Najwyraźniej zlokalizowaliśmy szósty krąg rady i jedyny, który nie został zakłócony” – mówi archeolog antropologiczny Donald Blakeslee z Wichita State University. Projekty rolne i budowlane uszkodziły i zajęły wiele miejsc przodków Wichita.

Badania dronami „mogą naprawdę zmienić naszą zdolność do lokalizowania miejsc i mapowania ważnych obiektów, na których zaorano ogromne obszary, a ślady domów i rowów na powierzchni są często prawie niewidoczne” – mówi archeolog Douglas Bamforth z University of Colorado Boulder, który nie brał udziału w nowym badaniu.

Obrazy z badania dronem, który sondował nad pastwiskiem w Kansas (po prawej), pomogły naukowcom zidentyfikować duży, okrągły rów otoczony dwoma dołami (pokazany na szaro, po lewej) oraz obszary, w których mogły zostać zbudowane domy. W pobliżu wykopów znajduje się wcześniej wykopany teren. J. CASANA I WSP. / AMER. ANTYK 2020

Nie jest jasne, jak przodkowie Wichita korzystali z kręgów rady. Badacze zasugerowali, że struktury te były miejscami rytuałów, domami elit społecznych lub pełniły funkcje ochronę przed najeźdźcami.

Opierając się na wcześniejszych odkryciach przedmiotów wykonanych z obsydianu, muszli i innych egzotycznych materiałów w kręgach rady, w tych strukturach musiały odbywać się jakieś rytuały, mówi archeolog Susan Vehik z Uniwersytetu Oklahomy w Norman. Samo zdjęcia z drona nie mogą ustalić, czy rytuały odbywały się na zakopanych ziemiach, czy też być może niewalczący ukrywali się za murami wzdłuż jego granic, gdy miejsce zostało zaatakowane. Jak mówi, na razie odkrycie drona jest intrygującą tajemnicą.

Blakeslee zainspirował się publikacjami archeologa, który prowadził wykopaliska w tym samym urwisku ponad 60 lat temu i podejrzewał, że było to centralna część Etzanoa. Od tego czasu wykopaliska Blakeslee wzdłuż rzeki Walnut wypełniły luki między stanowiskami przodków Wichita. Blakeslee twierdzi, że prawdopodobnie Etzanoa istniała jako jedna, rozproszona społeczność. Mówi, że w górę rzeki od miejsc Etzanoa wykopaliska odkryły pozostałości oddzielnego miasta Wichita, które biegło przez około trzy kilometry.

W latach 2015-2019 Blakeslee kierował wykopaliskami na farmie bydła rodziny House w południowo-wschodnim Kansas, podczas których odkryto przedmioty przodków Wichita, takie jak kamienne narzędzia i przybory kuchenne, a także XVII-wieczne hiszpańskie przedmioty, w tym gwoździe, podkowy i kule. Znaleziska te potwierdziły hiszpańskie dokumenty i mapy Etzanoa, które powstały w wyniku wyprawy w 1601 roku na terytorium Wichita, i doprowadziły w 2017 roku ustawodawcę stanu Kansas do wyznaczenia tego miejsca i jego okolic jako Etzanoa.

Odkrycia artefaktów Blakeslee doprowadziły również do nowego sposobu używania dronów. Casana skierował loty powietrzne nad pastwiska na farmie bydła, gdzie starożytne struktury prawdopodobnie doznały minimalnych uszkodzeń. Sprzęt zamontowany na dronach mierzył różnice ciepła i promieniowania w ziemi w celu wykrycia zakopanych konstrukcji.

Podziemne roboty ziemne rancza House znajdowały się w pobliżu najwyższego punktu posesji, z widokiem na dolinę rzeki. Inne okrągłe roboty ziemne przodków Wichita i sąsiednich grup na południowych Wielkich Równinach również zostały zbudowane na wzniesieniach, mówi zespół Casany.

Na zdjęciach drona wykryto również ślady dwóch dołów, z których każdy z nich wykopano na każdym końcu półkolistej struktury lub w jej pobliżu. Twórcy robót ziemnych mogli usunąć ziemię z wykopów, aby zbudować kopce wewnątrz ich granic, jak zaobserwowano w wykopanych kręgach rady w regionie. Erozja mogła częściowo zniszczyć to, co pierwotnie było kopcem, spekulują naukowcy.

Blakeslee planuje zbadać bardziej podziemne cechy terenu Kansas za pomocą dodatkowych technik teledetekcji przed rozpoczęciem wykopalisk, tak aby precyzyjnie ukierunkować prace ziemne. Zwiększy to również prawdopodobieństwo odkrycia materiału nadającego się do datowania radiowęglowego i ujawnienia wieku robót ziemnych.

Źródło: Bruce Bower

J. Casana et al. A council circle at Etzanoa? Multi-sensor drone survey at an ancestral Wichita settlement in southeastern Kansas. doi: 10.1017/aaq.2020.49.

Zdjęcia: J. CASANA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x