Testy na koronawirusa za 5 USD

Testy na koronawirusa mają być szybsze. Wczoraj Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) udzielił laboratorium Abbott Laboratories zezwolenia na 15-minutowy test, który powinien zlikwidować zatory. Analogicznie do testów wykrywających HIV i grypę, nowa diagnostyka wykrywa białka wirusowe lub antygeny, które są unikalne dla SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19. W przeciwieństwie do konwencjonalnej diagnostyki koronawirusa, test Abbotta nie wymaga specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego. Abbott twierdzi, że nowy test będzie kosztował 5 USD, a firma zamierza wyprodukować dziesiątki milionów testów we wrześniu i 50 milionów w październiku. Dostarczając odpowiedzi w czasie niemal rzeczywistym, czy ktoś jest zarażony, nowy test obiecuje, że zainfekowane osoby szybko dowiedzą się, że powinny się odizolować i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

„To wspaniała wiadomość” – mówi Michael Mina, epidemiolog z TH Chan School of Public Health na Uniwersytecie Harvarda, który od dawna wzywa do zmiany priorytetów testowania na wykrywanie antygenów. „Zostanie on najpierw podany przez lekarzy jako narzędzie diagnostyczne, ale jest to duży krok w kierunku opracowania i zatwierdzenia podobnych testów, które ostatecznie mogą być używane bez recepty jako narzędzia zdrowia publicznego. Jestem bardzo podekscytowany tym kamieniem milowym ”.

Test Abbotta, nazwany BinaxNOW, wykorzystuje urządzenie wielkości karty kredytowej z technologią przepływu bocznego sprzed kilkudziesięciu lat do wykrywania antygenów SARS-CoV-2. Po tym, jak pracownik służby zdrowia przeprowadza wymaz z nosa pacjenta, wkłada wymazówkę do urządzenia wraz z kilkoma kroplami roztworu, co ułatwia przepływ materiału przez pasek zawierający przeciwciała, które wiążą się z wirusem i powodują zmianę koloru, sygnalizując obecność białek SARS-CoV-2.

Urządzenie firmy Abbott nie jest pierwszym na rynku testem antygenowym na SARS-CoV-2. Ale inne wymagają specjalistycznego sprzętu do odczytywania wyników, co ogranicza powszechne użycie. Mina i inni eksperci ds. Zdrowia publicznego wielokrotnie opowiadali się za prostszymi testami antygenów do stosowania w szkołach i miejscach pracy.

Stany Zjednoczone przeprowadzają obecnie około 700 000 testów na koronawirusa dziennie. Prawie wszystkie te testy wymagają scentralizowanego laboratorium ze specjalistycznym sprzętem do wykrywania materiału genetycznego unikalnego dla SARS-CoV-2, co oznacza, że ​​koszt typowego testu wynosi około 100 USD. „Dzięki testom laboratoryjnym uzyskuje się doskonałą czułość, ale uzyskanie wyników może wymagać kilku dni lub dłużej” – powiedział Joseph Petrosino, przewodniczący wirusologii i mikrobiologii w Baylor College of Medicine, w oświadczeniu wydanym przez firmę Abbott. W tym okresie oczekiwania pacjenci często nadal wchodzą w interakcje z innymi.

Testy antygenowe mogą być znacznie szybsze, ale często są mniej dokładne. Wydaje się, że tak nie jest w przypadku nowego projektu Abbott. Według FDA test Abbotta prawidłowo identyfikuje pacjentów z SARS-CoV-2 w 97,1% przypadków i osoby bez wirusa w 98,5% przypadków.

W przypadku masowego wdrożenia tak prostych i dokładnych testów, mogłyby one nie tylko pozwolić na szybsze testowanie pacjentów, ale także pomóc w odciążeniu firm testujących, które są w trudnej sytuacji”. Dostępność szybkich testów dla COVID-19 pomoże wesprzeć przeciążone laboratoria, przyspieszyć czas realizacji i znacznie rozszerzyć dostęp do ludzi, którzy go potrzebują”, powiedział Charles Chiu, ekspert medycyny laboratoryjnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, w oświadczeniu wydanym przez Abbotta. Pomogłoby to ludziom szybciej uzyskać wyniki nawet w przypadku starszych testów.

Źródło: Robert F. Service, doi: 10.1126 / science.abe5319 | Zdjęcie: ABBOTT LABORATORIES

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x