Czy miód pomaga w leczeniu przeziębienia?

Miód był używany przez ludzi od tysięcy lat. Opisy jego zastosowania leczniczego znajdują się w Koranie i Biblii, a także w tekstach Hipokratesa, greckiego lekarza, któremu przypisuje się spisanie przysięgi Hipokratesa i uważanego za jednego z ojców wczesnej medycyny.

Obraz naskalny sprzed 8000 lat, odkryty w Hiszpanii w 1924 roku, przedstawia mężczyznę zbierającego miód z ula. Obecnie wiadomo, że miód działa przeciwbakteryjnie. Badania wykazały jego skuteczność w zwalczaniu salmonelli i bakterii E. coli, a miód klasy medycznej jest stosowany w leczeniu niektórych ran, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym.

Czy miód może leczyć przeziębienie?
Miód jest domowym lekarstwem zwykle oferowanym osobom cierpiącym na przeziębienie i grypę, ale dowody na jego skuteczność były dopiero niedawno systematycznie analizowane.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego odkryli, że miód był „lepszy” w łagodzeniu objawów u osób z przeziębieniem, grypą lub inną infekcją górnych dróg oddechowych (URTI). Przeanalizowali 14 różnych badań, z których każde porównuje miód z inną metodą leczenia URTI, taką jak leki tłumiące kaszel, sterydy i antybiotyki.

Jednak epidemiolog Gideon Meyerowitz-Katz zakwestionował jakość włączonych badań, a zatem zasadność wniosku, że miód może być lepszy niż zwykłe metody pielęgnacji.

„Z pewnością uwzględnione badania nie były najlepszymi, jakie kiedykolwiek przeprowadzono” – mówi dr Joseph Lee, jeden z autorów nowego badania. „Ostatecznie dlatego wezwaliśmy do przeprowadzenia dalszych badań. W medycynie klinicznej musimy zdecydować, co robić teraz, na podstawie tego, co jest dostępne ”.

Czy to unieważnia ustalenia?
„Zmniejsza to pewność, że miód jest skuteczny, ale nie zmienia zaleceń, biorąc pod uwagę, że alternatywy nie działają lub są szkodliwe” – mówi Lee. „Na przykład wiemy, że ludzie w końcu przyjmują antybiotyki na zakażenia dróg moczowych. W rzeczywistości jest to jeden z największych powodów zażywania antybiotyków. Antybiotyki mogą powodować skutki uboczne, takie jak biegunka i wymioty, wysypki i reakcje alergiczne. Co gorsza, powoduje oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe, która zagraża przyszłości medycyny ”.

Z drugiej strony, spożycie miodu ma dobry profil bezpieczeństwa, mówi Lee. Ale miód to także niezwykle zmienny produkt. Może zawierać 200 różnych substancji, w tym różne białka, witaminy i minerały. Przede wszystkim jednak miód to cukier i woda.

„Moim głównym punktem dotyczącym tego artykułu niekoniecznie były zawarte w nim badania”, mówi Meyerowitz-Katz, „ale to, że była to recenzja narracyjna, która technicznie rzecz biorąc jest bardziej opiniotwórczą, niż dowodem jako takim”.

Czy powinienem mieć miód, jeśli jestem przeziębiony?
Powszechnie wiadomo, że syropy, w tym miód, działają łagodząco: łagodzą podrażnienia, tworząc warstwę chłodzącą wokół gardła. Dostępne bez recepty leki na kaszel naśladują to z dodatkiem cukru, słodki smak stymulujący wydzielanie śliny i wydzieliny śluzu, które łagodzą i nawilżają drogi oddechowe.

„To słodycz, która jest wspólnym czynnikiem w miodzie, lekach na kaszel i pastylek na ból gardła” – mówi prof. Ron Eccles , który przez prawie 30 lat prowadził Common Cold Centre na Uniwersytecie Cardiff. Wszystkie trzy będą równie skuteczne w leczeniu kaszlu i bólu gardła, ale nie innych objawów.

„Najczęstszym i najbardziej niepokojącym objawem URTI u niemowląt jest gorączka, w przypadku której miód nie przynosi korzyści, ale zwykłe terapie – paracetamol i ibuprofen – są bardzo skuteczne” – mówi Eccles. „Innym objawem przeziębienia lub grypy jest przekrwienie, a miód nie odblokuje nosa”.

„Środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, aspiryna i ibuprofen, byłyby moim pierwszym lekiem na przeziębienie i grypę”, zaleca Eccles, „a następnie gorący, smaczny napój”.

Źródło: Amy Barrett, Science Focus | Zdjęcie: Photo by Alexander Mils on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x