Czy ludzie młodzi muszą się bać koronawirusa?

Chociaż starsze osoby dorosłe są najbardziej narażone na hospitalizację z powodu COVID-19 lub śmierć z powodu COVID-19, młodsi dorośli również mogą trafić do szpitala. Jeśli tak się stanie, wynik może być poważny, a nowe badanie przedstawia, jak ciężka może być to choroba u tych pacjentów.

Spośród około 3200 osób w wieku od 18 do 34 lat, które zostały przyjęte do 419 szpitali w USA od początku kwietnia do końca czerwca, 21 procent, czyli 684 osób, wylądowało na oddziale intensywnej terapii, a 10 procent, czyli 331 pacjentów, wylądowało na respiratorach. Prawie 3 procent, czyli prawie 90 osób, zmarło, donoszą naukowcy 9 września w JAMA Internal Medicine .

Te liczby są „alarmującymi liczbami, biorąc pod uwagę, że epidemia COVID-19 szerzy się w wielu amerykańskich uczelniach” – mówi Aubree Gordon, epidemiolog z University of Michigan w Ann Arbor. Młodsi dorośli stanowią obecnie prawie jedną czwartą przypadków koronawirusa w USA.

3-procentowy wskaźnik śmiertelności jest niższy niż ten, który odnotowano w przypadku hospitalizowanych osób starszych z COVID-19 – który wynosił ponad 20 procent w dwóch oddzielnych badaniach w Stanach Zjednoczonych i Niemczech – ale wciąż wyższy niż w przypadku niektórych innych chorób. Naukowcy napisali na przykład, że śmiertelność z powodu zawału serca u młodych dorosłych jest ponad dwukrotnie wyższa.

Podstawowe stany, takie jak ciężka otyłość lub wysokie ciśnienie krwi, były powiązane z poważniejszą chorobą lub śmiercią. Zespół odkrył, że młodsi dorośli, którzy mają wiele podstawowych schorzeń, mogą być narażeni na podobne ryzyko poważnych chorób i śmierci, jak osoby w wieku od 35 do 64 lat bez tych schorzeń. Ponad połowa hospitalizowanych młodych dorosłych była czarnoskórymi lub latynosami, chociaż rasa ani pochodzenie etniczne nie były związane ze zwiększonym ryzykiem zgonu lub potrzebą respiratora.

Cięższe przechodzenie choroby u młodszych dorosłych z chorobami podstawowymi odzwierciedla odkrycia z większych populacji, które obejmują osoby z innych grup wiekowych, mówi Aaron Milstone, specjalista od chorób zakaźnych u dzieci z Johns Hopkins University.

Ponieważ badanie dotyczyło tylko pacjentów hospitalizowanych, nie można powiedzieć, jakie jest ryzyko dla młodych dorosłych w ogóle zakażonych koronawirusem – mówi. Ale „jeśli trafisz do szpitala, ryzyko powikłań jest wysokie i to powinno niepokoić wszystkich, niezależnie od tego, czy są dziećmi, młodymi dorosłymi czy seniorami” – mówi Milstone.

Co więcej, 3 procent osób, które przeżyły pobyt w szpitalu, potrzebowało później więcej opieki w ośrodku pomocy pielęgniarskiej. Nie wiadomo, czy którykolwiek z pozostałych pacjentów wypisanych ze szpitala cierpiał na utrzymujące się objawy COVID-19.

„Młodzi ludzie często ignorują ryzyko, powołując się na swój wiek” – mówi Gordon. Ale odkrycia podkreślają fakt, że młodsi ludzie nadal są narażeni , mówi, szczególnie jeśli mają inne schorzenia.

Źródło: Erin Garcia de Jesus

J.W. Cunningham et al. Clinical outcomes in young US adults hospitalized with COVID-19. JAMA Internal Medicine. Published online September 9, 2020. doi:10.1001/jamainternmed.2020/5313.

S. Richardson, J.S. Hirsch and M. Narasimhan. Presenting characteristics, comorbidities, and outcomes among 5700 patients hospitalized with COVID-19 in the New York City AreaJAMA. Published online April 22, 2020. doi: 10.1001/jama.2020.6775.

C. Karagiannidis et al. Case characteristics, resource use, and outcomes of 10,021 patients with COVID-19 admitted to 920 German hospitals: an observational study. The Lancet Respiratory Medicine. Published online July 28, 2020. doi: 10.1016/s2213-2600(20)30316-7.

Zdjęcia: JEREMY HOGAN / SOPA IMAGES / SIPA USA / AP IMAGES

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x