Covid-19: jak mycie rąk może nas chronić?

Dlaczego rząd radzi nam myć ręce?
Koronawirus jest chorobą układu oddechowego, co oznacza, że ​​rozprzestrzenia się głównie przez kropelki z wirusami powstającymi podczas kaszlu i kichania. Jeśli nie złapiesz kaszlu i nie kichasz w chusteczkę i bezpiecznie się jej nie pozbędziesz, wirus może wylądować na powierzchni. Jeśli ktoś inny dotknie tej skażonej powierzchni, wirus może przenieść się na jego rękę.

Jeśli masz wirusa na rękach, możesz zarazić się dotykając oczu, ust lub nosa. Możesz pomyśleć, że nie dotykasz swojej twarzy zbyt często, ale to znacznie więcej, niż zdajesz sobie sprawę. Badanie z 2015 roku wykazało, że ludzie dotykają twarzy średnio 23 razy na godzinę .

Chociaż mycie rąk jest przydatne w zapobieganiu infekcji, nie jest to główny powód, dla którego rząd to zaleca.

„Chodzi o to, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby” – mówi Sally Bloomfield, profesor honorowy w London School of Hygiene and Tropical Medicine. „Jeśli chodzi o powstrzymanie rozprzestrzeniania się poważnej infekcji w tym kraju, społeczeństwo ma do odegrania ogromną rolę”.

Czy mydło zabija koronawirusa?
Koronawirus to „wirus z otoczką”. Oznacza to, że ma ochronną warstwę zewnętrzną zwaną „dwuwarstwą lipidową”. Cząsteczki tworzące tę warstwę mają kształt kijanki z kochającą wodę (hydrofilową) okrągłą głową i nienawidzącym wody (hydrofobowym) ogonem.

Cząsteczki te układają się w „dwuwarstwę”: dwie warstwy ułożone jedna na drugiej w arkusz, z ogonami skierowanymi do wewnątrz i główkami skierowanymi na zewnątrz. Cząsteczki są ściśle wciągane do siebie, aby chronić hydrofobowe ogony przed wodą z kropelek z dróg oddechowych, gdy kaszlesz lub kichasz.

Hydrofilowe główki są bardzo „lepkie”, co oznacza, że ​​wirus bardzo skutecznie przywiera do dłoni – idealne dla drobnoustroju, który bardzo stara się cię zarazić.

Cząsteczki mydła również mają tę strukturę kijanki, co czyni je tak użytecznymi. Kiedy masz coś tłustego na rękach, bieżąca woda tego nie usunie. Dodaj mydło do rąk – hydrofobowy ogon przylgnie do oleju, a hydrofilowa główka do wody. Teraz olej spłynie od razu.

Ponieważ cząsteczki mydła są tak podobne do cząsteczek tworzących zewnętrzną warstwę wirusa, cząsteczki w dwuwarstwie lipidowej są równie silnie przyciągane do cząsteczek mydła, jak do siebie nawzajem.

To zakłóca starannie uporządkowaną powłokę wokół wirusa, rozpuszczając go w bieżącej wodzie i zabijając wirusa.

Czy antybakteryjny środek do dezynfekcji rąk zabija wirusy?
Tak. Środek do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu zabije wirusy, jeśli mydło i woda nie są dostępne. Alkohol jest środkiem antyseptycznym i może zabić wirusy otoczkowe, takie jak koronawirus, ale upewnij się, że zawiera od 60 do 95 procent alkoholu.

Jeśli jednak masz widoczne brudne ręce, do ich usunięcia należy użyć mydła i bieżącej wody.

Czy mycie rąk powstrzyma mnie przed złapaniem koronawirusa?
Niestety nie wiadomo, czy jakiemukolwiek konkretnemu przypadkowi koronawirusa można było zapobiec poprzez lepsze mycie rąk.

Chociaż koronawirusem można zarazić się po dotknięciu twarzy rękami zakażonymi wirusem, można nim również zarazić się bezpośrednio podczas kaszlu lub kichania osoby zakażonej.

Dlatego mycie rąk nie wyeliminuje ryzyka infekcji, ale jest to rozsądny i skuteczny środek bezpieczeństwa.

„Myślę, że to trochę tak, jak zapinanie samochodowych pasów bezpieczeństwa, ponieważ jest mało prawdopodobne, że zostaniesz zarażony w chwili obecnej, w taki sam sposób, w jaki jest mało prawdopodobne, abyś miał wypadek, gdy wchodzisz do samochodu, ”Mówi Bloomfield. „Wciąż wchodzisz do samochodu, ale zawsze zapinasz pasy”.

Wiemy jednak, że środki higieny – mycie rąk, samoizolacja w przypadku choroby, usuwanie tkanek itp. – zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób układu oddechowego.

Po wybuchu epidemii SARS-CoV w Hongkongu w 2003 r. Departament Zdrowia Chin chciał wiedzieć, jak skuteczne były wysiłki rządu mające na celu powstrzymanie choroby.

Ponieważ SARS-CoV (również rodzaj koronawirusa) był nowym szczepem, nie było punktu odniesienia dla tego, jak daleko może się rozprzestrzeniać. To, co mogli zmierzyć, to występowanie sezonowych chorób układu oddechowego, takich jak grypa.

W porównaniu ze średnimi liczbami z ostatnich pięciu lat zapadalność na wszystkie te choroby sezonowe spadła. Różnica była szczególnie wyraźna w miesiącach od kwietnia do czerwca, kiedy społeczeństwo przestrzegało najbardziej rygorystycznych praktyk higienicznych.

Dlaczego tak ważne jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa?
Dla większości ludzi koronawirus nie jest szczególnie niebezpieczną chorobą.

„Większość z nas zachoruje tylko na coś, co jest naprawdę łagodne, co sprawia wrażenie bardzo łagodnej grypy, i wyzdrowieje” – wyjaśnia Bloomfield. „Problem w tym, że kiedy jesteśmy zarażeni, przekazujemy to innym ludziom”.

Mycie rąk jest niezwykle skuteczne w spowalnianiu rozprzestrzeniania się wirusów grypopodobnych, jak pokazała matematyk Hannah Fry w symulacji stworzonej dla filmu dokumentalnego BBC Pandemic .

To, co może spowodować spowolnienie spreadu, jest czasami nazywane „spłaszczeniem krzywej”. Oznacza to, że liczba przypadków wzrośnie do szczytu, a następnie ponownie spadnie.

Jeśli ten proces nastąpi zbyt szybko, wiele przypadków wystąpi w tym samym czasie, a szczyt będzie wysoki, co spowoduje, że NHS zostanie przytłoczony przypadkami. Jeśli jednak uda nam się spowolnić ten proces, infekcje mogą wystąpić przez dłuższy czas, ale szczyt będzie znacznie niższy. Miejmy nadzieję, że liczba przypadków w szczycie będzie niższa niż liczba, z którymi NHS może sobie poradzić.

„Chcemy ograniczyć tę liczbę do minimum, abyśmy mogli zapewnić skuteczną opiekę tam, gdzie jest potrzebna” – mówi Bloomfield.

„Ludzie, przed którymi musimy to trzymać z daleka, to osoby bezbronne, takie jak osoby starsze, osoby z problemami oskrzeli, osoby z obniżoną odpornością w jakiś sposób”, wyjaśnia, „ponieważ jeśli zaczną ją dostawać, są narażeni na bardzo poważną chorobę ”.

Czy mogę za dużo myć ręce?
Całe to dodatkowe mycie rąk może z łatwością wysuszyć skórę dłoni. Dlatego oprócz regularnego mycia należy również nawilżać dłonie.

„Jeśli skóra pęka lub jest sucha, mydło i środki dezynfekujące na bazie alkoholu również nie działają” – powiedział dr Craig Shapiro , specjalista od chorób zakaźnych u dzieci z Delaware w USA, powiedział Washington Post. „Ponadto, gdy skóra jest spierzchnięta i popękana, jest to niewygodne, a ludzie mogą być mniej skłonni do mycia rąk, aby zapobiec przenoszeniu zarazków i infekcji”.

Źródło: Sara Rigby, Science Focus | Zdjęcie: Photo by Sean Horsburgh on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x