W jaki sposób nowoczesna technologia poprawia nasze zdrowie?

Medycyna i technologia idą w parze, niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie. Jaka jest różnica między przeciętnym pobytem w szpitalu, operacją, wizytą u lekarza, a nawet radzeniem sobie z przewlekłą chorobą w porównaniu z przeszłością? Jakie kluczowe osiągnięcia przesunęły granice świata medycyny i pozwoliły specjalistom na znacznie skuteczniejszą opiekę i leczenie pacjentów?

Cóż, jeśli chcesz się dowiedzieć, jesteś we właściwym miejscu!

#1 Technologia do noszenia

Technologia ta staje się ogólnym sposobem na poprawę naszego zdrowia, umożliwiając ciągłe i dyskretne monitorowanie parametrów życiowych. W 2016 r. Nastąpił ogromny postęp w tej dziedzinie, a Royal Philips wypuścił plaster biosensorowy klasy medycznej przeznaczony dla pacjentów szpitalnych. Mierzy parametry życiowe, takie jak częstotliwość oddechów, i wysyła dane do oprogramowania opartego na aplikacji przez Bluetooth, aby poinformować lekarza o wszelkich problemach. GreatCall wypuściło Lively Wearable, urządzenie na nadgarstek, które łączy się z zespołem specjalistów w sytuacji awaryjnej. Jednak nie wszystkie urządzenia do noszenia są przeznaczone do nagłych wypadków. W Wielkiej Brytanii National Health Service przetestowało cyfrowe urządzenie szkoleniowe dla pacjentów z cukrzycą typu 1 i 2. Miało to na celu złagodzenie ich stanu po doniesieniach z 2015 roku, że ponad 20% pacjentów z cukrzycą miało w szpitalu epizod hipoglikemii, którego można było uniknąć. Wszystkie te urządzenia są zasadniczo sposobem monitorowania stanu zdrowia, zapobiegają one niepotrzebnym podróżą do szpitala i pomagają walczyć z potencjalnymi sytuacjami zagrożenia życia.

#2 Drukowanie 3D

Technologią zapewniającą jedną z największych poprawy naszego zdrowia, szczególnie w najbliższej przyszłości, jest druk 3D. Kiedy Charles W. Hull złożył swój patent na drukarkę 3D, nigdy nie przypuszczał, że urządzenie stanie się tak popularne w świecie medycyny. Pierwsze poważne zastosowanie chirurgiczne miało miejsce w 1999 roku, kiedy po raz pierwszy przeszczepiono pacjentowi sztuczny pęcherz. Następnym krokiem było drukowanie narządów z wykorzystaniem tkanki replikującej się biologicznie, pierwszym przykładem była martwa nerka wydrukowana w 2002 roku. W 2016 roku naukowcy stworzyli Zintegrowany System Narządów i Druku (ITOP), który wykorzystuje biodegradowalne tworzywo sztuczne do drukowania kształtów tkanek oraz atrament na bazie wody, który utrzymuje otwarte komórki i mikro-kanały, aby umożliwić przepływ powietrza i składników odżywczych. Głównym problemem związanym z biologicznym drukiem 3D jest utrzymanie komórek przy życiu. To właśnie próbują rozwiązać naukowcy na całym świecie.

 

#3 Chirurgia robotyczna

DaVinci Si to sprzęt używany w wielu operacjach w USA, w tym w miomektomii, usuwaniu niektórych guzów. System ten daje chirurgom pełną kontrolę nad operacją i zapewnia znacznie mniej blizn, bólu podczas gojenia i rekonwalescencji oraz drastycznie zmniejsza ryzyko infekcji. Jak dotąd nie ma w pełni zautomatyzowanych procedur chirurgicznych, ale prowadzi się wiele badań w tej dziedzinie. To tylko kwestia czasu, zanim pójdziesz na poważną operację, roboty wykonają swoją pracę i następnego dnia będziesz w pełni sił. Niewiarygodne osiągnięcie dzięki postępowi technologicznemu.

#4 Diagnostyka komputerowa

Diagnostyka komputerowa staje się coraz bardziej opłacalną i wykonalną opcją, która jest już testowana przez niektóre szpitale na całym świecie, a dlaczego nie? Komputery są nieskończenie szybsze i mniej podatne na błędy. Stworzony przez IBM superkomputer o nazwie Watson ma pomóc lekarzom w diagnozowaniu pacjentów i zalecaniu leczenia. Lekarze będą używać Watsona do śledzenia historii pacjentów, śledzenia na bieżąco badań medycznych i opracowywania opcji leczenia. W 2016 roku Watson leczył 200 pacjentów w nowojorskich szpitalach, takich jak Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. Na University of Indiana komputer podobny do Watsona miał za zadanie zdiagnozować i opracować plany leczenia dla 500 pacjentów. Poradził sobie z tym o 42% lepiej niż jego ludzki odpowiednik, kosztując 62% mniej.

#5 Plany leczenia szyte na miarę

Indywidualne plany leczenia wydają się futurystycznym pomysłem, ale jak widzieliśmy w przypadku firmy Watson i innych, stają się one coraz bardziej rozpowszechnione we współczesnej medycynie. Zapewniają pacjentom skuteczniejsze, zindywidualizowane leczenie i diagnostykę. Dostosowywanie odbywa się poprzez sekwencjonowanie genomu, ukończone po raz pierwszy w „Human Genome Project” z 2004 r. Nie tylko obniża to koszty, ale także redukują liczbę ponownych przyjęć, błędnych diagnoz i ilości proponowanych nieprawidłowych leków. W tej chwili mapowania te są zwykle wykonywane tylko w określonych próbach i na bardzo małą skalę. Jednak w 2015 roku w Kansas’s Children’s Mercy Hospital zastosowali pełne sekwencjonowanie genomu, które zajęło 26 godzin, ponad 15 godzin krócej niż wcześniej, dzięki nowo utworzonemu procesorowi Dragen.

#6 Telefony i tablety

Smartfony, tablety, Wi-Fi i inne technologie bezprzewodowe dosłownie usunęły problem dotyczący dostępu do danych medycznych w szpitalach. Lekarze mogą teraz przeglądać elektroniczne karty zdrowia przy łóżku pacjenta w różnych szpitalach. Mogą łatwo udostępniać informacje, przeglądać skany i wyniki, co zwiększa szansę na postawienie najdokładniejszej diagnozy i leczenia. Pacjenci mogą również zdalnie rezerwować wizyty i badania u lekarza za pośrednictwem FaceTime, Skype i innego oprogramowania. Dzięki „technologii portalowej” mogą nawet przeglądać wyniki badań ze swoim lekarzem podczas wirtualnej wizyty. Technologie te są szczególnie przydatne dla osób mieszkających na obszarach wiejskich, które muszą podróżować lub potencjalnie otrzymywać opiekę drugiej kategorii, oraz dla tych, którzy nie mogą umówić się na wizytę z powodu innych zobowiązań. Dr Eric Topol powiedział o wirtualnych wizytach i elektronicznej dokumentacji medycznej, że był to „moment Gutenberga” medycyny.

 

Tylko w ciągu ostatnich 15 lat technologia poważnie wpłynęła na to, jak radzimy sobie ze zdrowiem. Technologia zmniejsza udział lekarzy, obniża koszty i przyspiesza opiekę. Niezależnie od tego, czy jest to ciągłe monitorowanie parametrów życiowych za pomocą technologii do noszenia, czy to, że w przypadku poważnego problemu można natychmiast wydrukować dopasowany przez robota zamiennik. Pamiętaj tylko, że postęp technologiczny naszego pokolenia nie tylko świetnie zabija czas i ułatwia życie, ale także drastycznie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

 

Źródła: Link, Link1, Link2

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x