Tornada – niezwykle ciekawe i groźne zjawiska

Każdego roku w samej Ameryce ma miejsce około tysiąca tornad, średnio o 800 więcej niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie! W południowych stanach Ameryki szczyt sezonu tornad przypada najczęściej między marcem a majem, podczas gdy w stanach najbardziej wysuniętych na północ na koniec czerwca do sierpnia.

Co to jest tornado?

Tornado to gwałtownie wirująca kolumna powietrza będąca jednocześnie w kontakcie z powierzchnią ziemi i podstawą cumulonimbusa (deszczowa kłębiasta chmura). Są to najszybsze wiatry na Ziemi i mogą wirować z prędkością do 480 kilometrów na godzinę. Wirujące burze, znane również jako mezocyklony lub superkomórki, rodzą tornada. Najsilniejsze burze tworzą się w rejonach zderzania się mas powietrza o różnych temperaturach: ciepłego i wilgotnego z chłodniejszym i suchszym. To powoduje, że obracająca się chmura tworzy ściany i „dotyka” ziemi poniżej.

Czy można je wykryć, zanim się pojawią?

Te mezocyklony są dobrze zdefiniowane i łatwe do wykrycia za pomocą radaru dopplerowskiego, co oznacza, że ​​meteorolodzy mogą przewidzieć mniej więcej, gdzie i kiedy pojawi się tornado. Tornada można również zdefiniować na podstawie charakterystyki pogody, która występuje przed początkowym przyziemieniem, w tym silnymi wichurami, piorunami, gwałtownymi powodziami i gradem wielkości grejpfruta!

Gdzie są najczęściej spotykane?

Większość amerykańskich tornad ląduje na obszarze znanym jako „Aleja Tornad”. Jest to płaski obszar obejmujący zachodni Teksas, przez Oklahomę, Kansas i Nebraskę, aż po Południową Dakotę z Górami Skalistymi i Appalachami po obu stronach. Większość tornad występuje tutaj, ponieważ chłodne, polarne powietrze napływające z Kanady często spotyka się z ciepłym, wilgotnym powietrzem tropikalnym znad Zatoki Meksykańskiej. Niektóre z największych tornad Ameryki wylądowały w Tornado Alley. Tornado w Oklahomie zerwało kiedyś z ziemi cały motel, a jego znak został później znaleziony w Arkansas! Jednak w 1931 r. tornado, które uderzyło w Mississippi, “podniosło” 83-tonowy pociąg, wyrzucając go na 25 metrów w powietrze.

Tornada to przerażające zjawiska!

Kiedy tornado dotknie ziemi, najczęściej zaczyna się jako przezroczysty lej. Jednak kolor tornada czernieje i ciemnieje, im dłużej pozostaje na ziemi z powodu ilości zanieczyszczeń, które zasysa. Ilość śmieci, jaką podnosi tornado, również określa, jak głośne może być. Na przykład, jeśli tornado nie składa się z niczego dużego ani stałego, a głównie pyłu i brudu, jest bardziej prawdopodobne, że będzie cichsze niż tornado pełne wirujących kawałków budynków, samochodów i innych podobnych rzeczy. Ścieżka zniszczenia, jaką tornado może zostawić za sobą, może przekroczyć 2 kilometry szerokości i rozciągać się nawet na 100 kilometrów!

Teraz mamy dużo lepsze pojęcie o tym, czym są tornada. Z pewnością są spektakularnym zjawiskiem, ale też niesamowicie destrukcyjnym. Jeśli znajdziesz się w pobliżu jednego, odwróć się na pięcie i uciekaj jak najszybciej!

 

 

Źródła: Link, Link1

Zdjęcia: Wect, Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x