„Tesla”, ekscentryczny film biograficzny o kultowym wynalazcy

To opowieść o Dawidzie i Goliacie dla epoki industrialnej.

Młody, idealistyczny Nikola Tesla przybył do Stanów Zjednoczonych w 1884 roku z nadzieją, że potentat energetyczny Thomas Edison będzie pracował z nim nad nowym systemem do wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej. System prądu przemiennego Tesli obiecywał przesyłać energię elektryczną na znacznie większe odległości niż panująca konfiguracja prądu stałego, której pionierem był Edison. Edison odrzucił pomysły Tesli jako niepraktyczne, zmuszając Teslę do samodzielnej pracy.

Nowy film biograficzny “Tesla” , reżyserii Michael Almereyda, prezentuje historię tego co zostało nazwane: “Wojna prądów między Tesla i Edison”. Film ma swoją premierę 21 sierpnia, dostępny na żądanie za pośrednictwem różnych platform kablowych i cyfrowych.

Tesla (w tej roli Ethan Hawke) jest bohaterem słabszym. Brakuje mu przedsiębiorczości Edisona i zamiłowania do autopromocji, ale jest uzbrojony w wizjonerski pomysł i nieustępliwą ambicję. Aby urzeczywistnić swój system elektryczny, Tesla walczy z dwulicowymi partnerami biznesowymi i oszczerczą kampanią Edisona (Kyle MacLachlan) mającą na celu odrzucenie prądu przemiennego jako niebezpiecznego. W jednej makabrycznej scenie jeden z pracowników Edisona posuwa się tak daleko, że publicznie poraża psa prądem przemiennym.

Ostatecznie system Tesli wygrywa jako wiodący środek produkcji i dystrybucji energii elektrycznej na całym świecie. (Chociaż film nie wyjaśnia szczegółowo, prąd zmienny ma przewagę nad prądem stałym, ponieważ można go łatwo przełączać między wysokim a niskim napięciem. Dzięki temu prąd wysokiego napięcia może efektywnie przepływać przez długie linie energetyczne, zanim zostanie zamieniony na niskie napięcie w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytku domowego.)

Tesla, Almereydy jest skromnym człowiekiem, bardziej zainteresowanym korzystaniem ze swoich wynalazków dla dobra niż zarabianiem pieniędzy lub uznaniem. “Tesla” bada także mniej pochlebne aspekty charakteru wynalazcy. Jego samotność i nadaktywność umysłu utrudniały utrzymanie relacji. Jednym z najbardziej lojalnych współpracowników Tesli była Anne Morgan (Eve Hewson), córka JP Morgana, tytana z Wall Street, który był patronem pracy Tesli. Anne Morgan pociągał intelekt i altruizm Tesli i wydawało się, że chce go poślubić. Tesla poślubił swoją pracę i ostatecznie przeniósł się do Kolorado bez Morgan, aby przeprowadzić tajemnicze eksperymenty z błyskawicą. Tak rozpoczął się drugi akt w karierze Tesli, podczas którego próbował realizować coraz bardziej dziwaczne pomysły, które odstraszyły inwestorów i pozostawiło go bez środków do życia.

Morgan od czasu do czasu łamie czwartą ścianę, aby opowiedzieć historię Tesli, jakby zastanawiała się nad nią z nowoczesnej perspektywy, uzbrojona w laptopa i projektor do wyświetlania wizualizacji. Film przywołuje także inne niezwykłe elementy narracji, takie jak odgrywanie alternatywnych scen w celu zbadania tego, co mogło się wydarzyć. Niektóre z tych scenariuszy są intrygujące, na przykład ten, w którym Edison przyznaje, że źle ocenił Teslę i sugeruje, że stają się dynamicznym duetem elektrotechnicznym. Niektóre z tych scen są po prostu dziwaczne, na przykład gdy Tesla podczas kłótni wbija lody w twarz Edisona. („Z pewnością tak się nie stało” – opowiada Morgan.)

 

 

 

Źródło: Maria Temming | Zdjęcia: SEAN PRICE WILLIAM

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x