Ludzki mózg – nie tak wyjątkowy jak myśleliśmy

Ludzki mózg to niesamowity organ. Bierze udział w każdym procesie zachodzącym w organizmie, mimo że w ponad 70% składa się z wody. Bez naszych mózgów nie bylibyśmy w stanie funkcjonować i chociaż może się wydawać, że mamy jedne z najbardziej wyjątkowych umysłów na planecie, może to nie być prawda.

Karmienie mózgu

25% spożywanych kalorii przeznaczamy na jego zasilanie, mimo że nasz mózg stanowi tylko 2% naszej całkowitej wagi. Uzyskanie energii wiąże się ze złożoną siecią naczyń krwionośnych, które transportują do mózgu rodzaj cukru, zwany glukozom. To sprawia, że ten niesamowity organ jest w stanie kontrolować każdą cząstkę naszego ciała, od wymyślania pomysłów i utrzymywania równowagi po regulację hormonów i upewnienie się, że pamiętamy o oddychaniu.

Co myśleliśmy

Kiedyś wierzyliśmy, że jesteśmy wyjątkowi pod względem ilości glukozy potrzebnej naszym mózgom. Naukowcy udowodnili już, że nasz umysł zużywa dwukrotnie więcej kalorii niż mózgi naszych kuzynów, szympansów, a także od trzech do pięciu razy więcej kalorii niż mózgi królików, myszy czy wiewiórek. Jeśli chodzi o ewolucję, przebyliśmy długą drogę w porównaniu do czasów, gdy żyliśmy w jaskiniach, ale teraz okazało się, że niekoniecznie ma to jakieś większe znaczenia.

Badanie

Dwóch członków Duke University, Arianna Harrington i Doug Boyer, postanowiło sprawdzić, ile energii zużywają mózgi innych gatunków. Para badała rozmiary mózgów różnych zwierząt, w tym małp, szczurów i wiewiórek, aby sprawdzić, jaki jest stosunek objętości ich mózgów do całego ciała. Następnie wykorzystali te informacje, aby oszacować, ile energii zużywają dane gatunki na zasilanie mózgów, aby odkryć, który z nich jest liderem w dostarczaniu największych ilości glukozy. Badania ujawniły, że my, ludzie, mamy większe kanały, które prowadzą do tętnic wokół naszego mózgu. Kanały pomagają transportować więcej krwi, a więcej krwi oznacza więcej glukozy. Jednak kiedy w eksperymencie zwrócono uwagę na piętnaście wcześniej niezbadanych gatunków, zaczęto odkrywać bardzo ciekawe fakty.

Co teraz wiemy

Odkryto, że ludzki mózg nie jest tak wyjątkowy, jak myśleliśmy. Doug i Arianna faktycznie zdołali udowodnić, że nie tylko my dostarczamy mózgom dużych dawek glukozy. W rzeczywistości najmniejsze małpy  na świecie, pigmejki karłowate, zużywają w stosunku do rozmiarów swoich mózgów, tyle samo kalorii co my! Nie są też jedyne, ponieważ ryjóweczka zużywa równie dużo energii. Na nieszczęście dla nas, ludzi, nie jesteśmy tak wyjątkowi, jak kiedyś myśleliśmy.

Co to znaczy

Badanie postawiło kilka interesujących pytań, czy ewolucja w naturalny sposób sprawia, że specyficzne gatunki potrzebują dostarczać więcej energii, aby ich mózgi działały prawidłowo, czy też gatunki zużywające tak dużo energii, ponieważ już wcześniej otrzymały fory, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów. W każdym razie nie wygląda na to, żeby w najbliższym czasie ryjóweczki przejęły kontrole nad światem, ale uważajmy na wszelki wypadek!

Cóż, być może ludzie nie są tak wyjątkowi, jak kiedyś myśleliśmy. Możemy mieć przeciwstawne kciuki i umiejętność zbudowania silnika spalinowego, ale natura nie jest daleko w tyle, jeśli chodzi o wykorzystanie siły mózgu u innych gatunków.

 

Źródła: Jamey Levi

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x