Jak działają okulary?

Według Vision Council of America 75% dorosłych Amerykanów nosi okulary, soczewki kontaktowe lub jedno i drugie. Jeśli nosisz okulary, wiesz, że bez nich nie byłbyś w stanie funkcjonować w życiu codziennym. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak faktycznie działają te dodatki do garderoby? Kiedy ludzie zaczęli je nosić?

Historia

Historia okularów sięga końca XIII i miasta Piza we Włoszech. Konkretny wynalazca jest wciąż nieznany, ale wiadomo, że od 1301 roku obowiązywały przepisy regulujące sprzedaż okularów w Wenecji. Do 1400 roku Florencja stała się liderem w produkcji okularów. W XV wieku popyt na okulary znacznie wzrósł po wynalezieniu prasy drukarskiej.

Powszechnie wiadomo, że amerykański ojciec założyciel, Benjamin Franklin, wynalazł soczewki dwuogniskowe. Franklin cierpiał na chorobę zwaną prezbiopią, która jest związana ze starzeniem się oczu i powoduje stopniowe pogarszanie się zdolności do wyraźnego skupiania się na bliskich obiektach. Okulary dwuogniskowe to okulary, których szkła składają się z dwóch części – górnej do widzenia oddalonych przedmiotów i dolnej np. do czytania. W XX wieku nacisk na okulary przesunął się z kwestii czysto funkcjonalnej w stronę stylu. Okulary są teraz postrzegane jako modne i nawet ludzie, którzy ich nie potrzebują, często noszą je jako dodatek.

Jak one działają?

Aby wiedzieć, jak działają okulary, powinniśmy najpierw zrozumieć, jak działają nasze oczy. W tylnej części oka znajduje się siatkówka, warstwa komórek reagujących na światło. Reakcja siatkówki jest wysyłana do mózgu, a mózg tłumaczy tę reakcję na obraz, który jest tym, co widzisz. Kiedy na coś patrzysz, promienie światła skupiają się w twoim oku, a konkretnie na siatkówce, jeżeli dana osoba posiada doskonały wzrok. Jednak u większości ludzi te promienie nie skupiają się bezpośrednio tam, gdzie powinny, co powoduje nieprawidłowości. Soczewki, które są wygiętymi kawałkami szkła, są przeznaczone do korygowania tych nieregularności poprzez zaginanie promieni świetlnych zbliżających się do oka i skupianie ich bezpośrednio na siatkówce.

Obecnie

Okulary są najczęściej używane przez osoby krótkowzroczne i dalekowzroczne. Dla osób krótkowzrocznych odległe obiekty są nieostre. Jest to korygowane za pomocą wypukłej soczewki, która zagina światło w kierunku dolnej i górnej części soczewki, przesuwając ognisko światła na siatkówkę. Dla osób dalekowzrocznych bliskie obiekty są nieostre. Soczewka wklęsła służy do rozpraszania światła ze środka soczewki. Siła soczewki jest mierzona w dioptriach. Siła soczewki decyduje o tym, jak mocno światło jest zaginane.

Doskonałe widzenie to wyjątkowa rzadkość, jednak większość ludzi może teraz widzieć wyraźnie dzięki wynalezieniu okularów. Kto by pomyślał, jak duży wpływ mogą wywrzeć dwa wygięte kawałki szkła na miliony ludzi na całym świecie.

 

 

Źródła: Rebbeca Wall

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x