Dlaczego niebo jest niebieskie?

To jest pytanie, które wszyscy zadajemy, gdy jesteśmy dziećmi: dlaczego niebo jest niebieskie? Wielu uważa, że ​​odbija kolor oceanu, ale to ogromny mit! Nie jest to krótka odpowiedź, ale jest prosta i łatwa do zrozumienia. Dowiedzmy się więc raz na zawsze, dlaczego niebo jest niebieskie!

Jakiego koloru jest światło słoneczne?

Unsplash | David Brooke Martin

Kolor, który pochodzi ze słońca, to białe światło będące mieszaniną wszystkich kolorów tęczy. Kiedy światło słoneczne dociera do atmosfery Ziemi, jest rozpraszane we wszystkich kierunkach przez gazy i cząsteczki w powietrzu. To Izaak Newton odkrył, że pryzmat można wykorzystać do oddzielenia różnych kolorów i utworzenia widma. Każdy odcień koloru składa się z różnych długości fal. Czerwony ma najdłuższe fale, a fioletowy ma najkrótsze fale. Krótkie fale są rozpraszane silniej niż fale długie.

Więc dlaczego nie widzimy fioletowego nieba? 

Unsplash | Glenn Carstens-Perers

To z powodu naszych oczu! Rozróżniamy kolory za pomocą czopków w naszych siatkówkach, które są komórkami fotoreceptorów. Każda siatkówka zawiera 5 milionów czopków 3 różnych typów, które są wyspecjalizowane w różnych kolorach. Nasze oczy najsilniej reagują na 3 różne rodzaje kolorów. Są to czerwony, niebieski i zielony. Chociaż fiolet jest najkrótszy, jest pochłaniany przez atmosferę, dzięki czemu jest mniej fioletu w świetle. Co więcej, nasze oczy są mniej wrażliwe na fiolet ze względu na receptory koloru. Dzięki temu możemy zobaczyć błękitne niebo, ponieważ niebieski kolor ma drugą najkrótszą długością fali! Tak więc w pogodny dzień bez chmur zobaczymy błękitne niebo, ponieważ cząsteczki w powietrzu bardziej rozpraszają niebieskie światło. Czerwone światło niezbyt rozprasza się w ciągu dnia.

Dlaczego zachody słońca mają inne kolory?

Unsplash | Taylor Rogers

Kiedy zachodzi słońce, wszystko się zmienia. Zachody słońca to zazwyczaj żywe kolory czerwieni, pomarańczy, różu i fioletu. Kiedy słońce zachodzi, niebieskie światło rozprasza się tam, gdzie słońce się porusza i jest poza zasięgiem naszego wzroku. Jeśli powietrze jest czyste, zachód słońca będzie żółty, ponieważ światło słoneczne pokonało przez powietrze dużą odległość. Jeśli jesteś w bardziej zanieczyszczonym obszarze, zachód słońca będzie bardziej czerwony, ponieważ światło przechodzi przez grubszą warstwę atmosfery. Powoduje to rozpraszanie niebieskiego i zielonego światła po drodze, podczas gdy czerwone fale przechodzą. Tymczasem zachody słońca nad oceanem mogą być pomarańczowe ze względu na cząsteczki soli w powietrzu. Oczywiście nigdy nie powinieneś patrzeć bezpośrednio na słońce, bo prawdopodobnie oślepniesz. Ale gdyby tak było, widziałbyś wszystkie długości fal, ponieważ światło docierałoby bezpośrednio do twoich oczu. Oto Twoja lekcja nauk ścisłych na cały dzień! To proste pytanie zadawane przez wielu, ale odpowiedź jest znana tylko nielicznym.

Teraz gdy następnym razem pojawi się to pytanie, być może zadane przez dziecko lub jako pytanie w quizie w lokalnym pubie, oczarujesz wszystkich wyczerpującą odpowiedzią!

 

Źródła : Link, Link1

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x