Co to jest Mensa i jak do niej dołączyć?

Co by się stało, gdyby ktoś wziął najmądrzejszych ludzi na świecie i umieścił ich wszystkich w jednym miejscu? Co by zrobili? O czym by rozmawiali? Kto by tam był?

W 1946 roku dwie osoby – australijski prawnik i angielski prawnik/naukowiec – postanowiły się dowiedzieć. Zebrali się w Lincoln College w Oksfordzie, aby stworzyć niereligijną, egalitarną grupę społeczną dla geniuszy. Nazwali swoją grupę Mensa, od łacińskiego słowa oznaczającego stół, aby zobrazować fakt, że mają być grupą przy okrągłym stole, w której mile widziani są ludzie wszystkich ras, wyznań, ideologii i wieku. W rezultacie do tej organizacji należy ponad 130000 członków z ponad 100 krajów.

Więc co oni robią?

Celem Mensy jest zapewnienie miejsca do intelektualnej stymulacji dla tych geniuszy. Jest to miejsce, w którym mogą słuchać wykładów i spotykać się z innymi, podobnie myślącymi, genialnymi ludźmi. Istnieją określone cele organizacji, takie jak wspieranie inteligencji w celu ulepszenia ludzkości i badanie, jak najlepiej można ją pielęgnować i rozwijać. Robią to w formie wykładów i wydarzeń informacyjnych. Ale ogólnie rzecz biorąc, Mensa to miejsce, w którym naprawdę mądrzy ludzie mogą po prostu spędzać czas z innymi inteligentnymi ludźmi.

Kto może dołączyć?

Chociaż ludzie z Mensy mogą być przedstawiani jako egocentrycy czy nerdy, po prostu tak nie jest. Każdy, bez względu na to, kim jest, może zostać członkiem tego wspaniałego, prestiżowego świata. Mensa obejmuje członków w wieku od dwóch lat do osób w wieku 100 lat. Są mechanicy samochodowi i naukowcy, lekarze, wojskowi i supermodelki. Każdy może wejść w to elitarne środowisko. To znaczy każdy, kto zda rygorystyczny test.

Więc co trzeba zrobić, aby zdać test?

Bycie członkiem klubu dla geniuszy oznacza, że aby zostać zaakceptowanym ​​musisz być geniuszem. Mensa uznaje ludzi za godnych przyjęcia do swojej organizacji tylko wtedy, gdy są oni w stanie uzyskać wynik w górnym drugim percentylu lub wyżej w dowolnej liczbie zatwierdzonych przez Mensę testów umiejętności, takich jak test inteligencji Stanforda-Bineta. IQ kandydata nie powinno być niższe niż 130. Oznacza to, że znajduje się w niej 2% najmądrzejszych ludzi na świecie. Należy pamiętać, że średni iloraz inteligencji wynosi 100.

Co oznacza członkostwo

Wszystko ma swoją cenę. Jednak opłata członkowska w wysokości 70 USD rocznie to niewielka cena za otoczenie najmądrzejszymi ludźmi na świecie. To właśnie te pieniądze sprawiają, że profesorowie uniwersytetów przyjeżdżają na wykłady, umożliwiają obiecującym studentom otrzymywanie stypendiów na rozwój ich umysłów, a członkom umożliwiają spotykanie się, dyskutowanie, czy po prostu zabawę i odpoczynek. Mensa zapewnia również ubezpieczenie ludziom w niektórych krajach, a także oferuje pomoc dla społeczności i programy wolontariatu. Istnieje nawet czasopismo naukowe wydawane przez członków na różne tematy, pomagające członkom Mensy w dalszej nauce na bardzo wysokim poziomie.

Ponadto na całym świecie odbywają się coroczne spotkania, od gigantycznej imprezy kostiumowej na Halloween w Chicago po inne spotkania w całym kraju, między innymi w Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych i Kanady.

 

Źródła: Lolla Od

Zdjęcia: Mensa, Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x