Ile naprawdę kosztuje podróż w kosmos?

Całe zjawisko związane z podróżami kosmicznymi istnieje od niedawna i wielu ludzi zastanawia się, kiedy stanie się powszechne. W każdym razie to tylko kwestia czasu. Chociaż przeciętny Kowalski może musieć poczekać jeszcze kilkanaście lat, ale jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem wielu milionów złotych, możesz znacznie skrócić okres oczekiwania na swój wymarzony lot w kosmos. Niezależnie od tego, czy jesteś fanatykiem science-fiction, miłośnikiem technologii, czy po prostu naprawdę interesujesz się podróżami kosmicznymi, oto, ile prawdopodobnie będzie Cię kosztować twoja podróż do gwiazd.

Loty suborbitalne

Na razie komercyjne loty kosmiczne odbywają się tylko suborbitalnie, co oznacza, że ​​nie ma zbyt wiele czasu na eksplorację kosmosu. Wylatujesz nieco ponad 100 KM nad poziom morza, docierając do tak zwanej linii Karmana, która jest umowną granicą oddzielającą naszą atmosferę od kosmosu. Większość lotu zajmuje faza wznoszenia i faza swobodnego spadku, ale przynajmniej możesz się pochwalić, że osiągnąłeś coś, czego dokonała tylko garstka ludzi na świecie.

Kto zapewnia to doświadczenie?

Oczywiście nie jest to wycieczka, którą można wykupić w każdym lokalnym biurze podróży. Jest to ekskluzywne rozwiązanie, chociaż można je uzyskać od więcej niż jednego dostawcy. Obecnie istnieją trzy główne programy. Nazywają się kolejno „Virgin Galactic”, „Blue Origin” i „Space X”, prawdopodobnie najbardziej znanym z nich jest „Space X”, ulubiony projekt Elona Muska. Więc mamy kilka opcji do wyboru. Jaka jest różnica i ile będzie to kosztować?

Różne doświadczenia

Każdy z organizatorów tych ponadprzeciętnych wycieczek oferuje własną wersję podróży kosmicznych i znacznie się one od siebie różnią. Space X chce udostępnić podróże kosmiczne zamożnym ludziom, a jego pierwszy lot zaplanowano dopiero na 2023 rok. To ekskluzywna trasa dla Yusaku Maezawy i każdego gościa, którego zdecyduje się zabrać. Tak więc, chociaż Space X może startować w wyścigu o wprowadzenia podróży kosmicznych do mainstreamu, z pewnością nie nastąpi to w najbliższym czasie. A co z pozostałymi?

Blue Origin

Blue Origin ma w swoim posiadaniu środek transportu, który bardziej przypomina rakietę kosmiczną niż wahadłowiec. Pasażerowie będą wynoszeni w przestrzeń kosmiczną, przy pomocy ponad 18-metrowej rakiety. Brzmi szalenie? Statek będzie w stanie pomieścić czterech pasażerów i dwóch pilotów. Całe doświadczenie ma opierać się na możliwości obserwacji Ziemi z kosmosu, więc pasażerowie będą mieli do dyspozycji luksusowe fotele i małe okienka, przez które będą mogli wyglądać. Ci zamożni szczęśliwcy będą musieli również odbyć cały dzień szkolenia przed tą krótką wyprawą kosmiczną. Po wystrzeleniu kapsuła będzie unosić się w przestrzeni suborbitalnej przez trzy minuty, po czym opadnie na spadochronie. Całe doświadczenie ma trwać około 11 minut, a szacunkowy koszt wyniesie od 200 000 do 300 000 funtów.

“Dziewicza galaktyka”

Virgin Galactic bardzo poważnie podchodzi do swoich podróży kosmicznych i niestety dla pasażerów loty będą wyglądały nieco inaczej niż podróż autobusem czy pociągiem, nie wystarczy kupić bilet i wsiąść. Ochotnicy będą musieli przejść kilka dni rygorystycznego szkolenia, badania lekarskie, symulacji przeciążenia i szkolenia w zakresie bezpieczeństwa. Będą musieli również wpłacić depozyt w wysokości 20 000 dolarów na swoje miejsce i przybyć trzy dni wcześniej. Statek będzie w stanie pomieścić sześciu pasażerów, a doświadczenie potrwa całe 2,5 godziny. Szacuje się, że koszt wyniesie 250 000 dolarów.

Więc jeśli masz zbędne ćwierć miliona dolarów czy funtów, to nie zastanawiaj się, leć się zapisać! Turystyka kosmiczna nie jest jeszcze powszechna i po drodze na pewno napotka kilka problemów, ale bez wątpienia za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat każdy z nas będzie mógł sprawdzić jaki kształt naprawdę ma nasza Ziemia. 🙂

 

Źródła: Morgan Simone

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x