Zaskakujące fakty o Coca-Coli

Coca-Cola to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie! W upalny letni dzień jest to jeden z najbardziej orzeźwiających napojów. Firma zaczynała skromnie, ale bardzo szybko się rozwinęła i teraz jej produkty są dostępne na całym świecie!

Oto kilka ciekawostek o Coca-Coli dla wszystkich jej miłośników!

#1 | Coca-Cola nie miała kokainy w swojej oryginalnej recepturze

Niektórzy ludzie nie są pewni, czy to fakt, czy mit, ale prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku. Coca-Cola nigdy nie dodawała czystej kokainy do swoich napojów, ale używała znacznych ilości liści koki. Przepis wymagał około 35 gramów liści koki na litr syropu. Każda szklanka Coca-Coli zawierała około 9 miligramów kokainy. Patrząc z perspektywy, przeciętna „dawka” przyjmowana na raz to około 50-75 miligramów. Tak czy inaczej, narkotyk został całkowicie usunięty z receptury w 1905 roku. Obecnie Coca-Cola zamiast kokainy używa ekstraktu z liści koki.

#2 | Z wyjątkiem Korei Północnej i Kuby, Coca-Colę można łatwo znaleźć w każdym kraju na świecie!

W przypadku dwóch wspomnianych wyżej państw również możemy liczyć na czarny, orzeźwiający napój, ale dostęp do niego jest utrudniony, ponieważ importowanie go jest nielegalne, co z kolei wpływa na jego cenę.

#3 | Butelka Coca-Coli przez ponad 70 lat kosztowała tylko 5 centów

Od 1886 do 1959 roku mała butelka Coca-Coli kosztowało zaledwie 5 centów. Firma była w stanie utrzymać swój produkt w tak niskiej cenie dzięki umowom na butelkowanie, reklamie, automatom sprzedającym i niskiej inflacji. Gdy sprzedaż Coca-Coli za 5 centów stał się mniej opłacalna, właściciele poprosili Departament Skarbu USA o wybicie monety o nominale 7,5 centa zamiast 5 (zależało im na tym, by klienci dalej mieli możliwość płacenia jedną monetą w automatach). Departament Skarbu oczywiście odmówił. Coca-Cola wycofała swoje 5-centowe reklamy we wczesnych latach pięćdziesiątych, a w 1959 roku sprzedano ostatnią butelkę 5-centowej coli.

#4 | Coca-Cola doskonale tłumaczy się na chiński

Chiny to rynek, do którego trudno się dostosować. Kiedy Coca-Cola była gotowa, by importować swój produkt do Chin, musiała znaleźć nazwę pasującą do większości używanych tam dialektów i języków. Pierwotnie używali słowa „Kekoukela”, które brzmi podobnie fonetycznie, ale w niektórych dialektach oznacza „ugryźć woskową kijankę” lub „żeński koń wypchany woskiem”. Po dalszych poszukiwaniach znaleźli nazwę bardzo podobną do ich pierwotnego wyboru, która pasowała idealnie. W Chinach Coca-Cola jest nazywana „Kekoukele”, co oznacza „smaczna zabawa”.

#5 | Policja tak naprawdę nie używa Coca-Coli do czyszczenia miejsc zbrodni z krwi

Niektórzy uważają, że policja wozi w bagażniku kilka dwulitrowych butelek napoju. To może być prawda, w razie gdyby funkcjonariusze poczuli pragnienie. Jednak rzeczywiście udowodniono, że Coca-Cola skutecznie usuwa plamy krwi i została nawet przetestowana w popularnym programie „Pogromcy mitów”.

#6 | Jest co najmniej 16 różnych smaków Coca-Coli

Wiele z tych smaków jest również dostępnych w odmianach Diet lub Coke Zero. Nie wszystkie smaki są dostępne na całym świecie, a niektóre nie są już dostępne w ogóle! Do mniej znanych i niezbyt udanych smaków należą takie produkty jak New Coke, Coca-Cola Orange i Coca-Cola BlaK, która miała smak kawy. BlaK była produkowana w latach 2006-2008 i była dostępna tylko w siedmiu krajach. Jednak firma wspomniała o planach wydania w przyszłości innego produktu związanego z kawą.

#7 | Coca-Cola została wynaleziona przez farmaceutę

John Pemberton z pewnością pozostawił po sobie wielkie dziedzictwo. Kiedy John został ranny w jednej z ostatnich bitew wojny secesyjnej, w szpitalu podczas rekonwalescencji uzależnił się od morfiny. Jego oryginalnym wynalazkiem był napój alkoholowy o nazwie „Pemberton’s French Wine Coca”, który był recepturą mieszającą kokę, orzechy kola i ziele damiana. Miał być alternatywnym środkiem przeciwbólowym dla morfiny. Chcąc uczynić produkt bardziej zbywalnym, wymyślił Coca-Colę jako bezalkoholową formę jego wcześniej sprzedawanej koki winnej.

#8 | Cola miała kampanię reklamową, w której napełniała swoje puszki obrzydliwymi miksturami

W 1990 roku Coca-Cola wypuściła „MagiCans”, które dawały konsumentom szansę wygrania od 1 do 500 dolarów. Inne puszki miały kupony, które można było wymienić na wycieczki lub towary. W puszkach umieszczone były sprężyny, które wystrzeliwały nagrodę po otwarciu. Zwycięskie puszki wypełniono roztworem wody, chloru i siarczanu amonu, aby waga nie wzbudzała podejrzeń. Pachniał okropnie, a picie go było obrzydliwe. Coca-Cola zakończyła promocję wcześniej z powodu reklamacji wadliwych puszek i otaczającego je negatywnego rozgłosu. W ujęciu procentowym mniej niż 1% puszek było wadliwych, ale afera zrobiła się na tyle duża, że kampania została zatrzymana.

#9 | Coca-Cola przygotowała specjalną „białą colę” na II wojnę światową

Coca-Cola chciała, aby walczący żołnierze mogli poczuć smak domu, więc otworzyli rozlewnie w pobliżu Europy. Napój nie u wszystkich wzbudzał pozytywne emocje. Szczególnie w Związku Radzieckim, ponieważ był postrzegany jako symbol amerykańskiego imperializmu. Marszałek Żukow, wybitna postać Związku Radzieckiego, był fanem napoju gazowanego, ale nie chciał, aby go konsumowano. Zaapelował do Coca-Coli, aby stworzyła jasną wersję napoju. Chemik z austriackiej rozlewni usunął zabarwienie Coca-Coli. Od tego czasu napój był butelkowany w przezroczystym szkle z białą nakrętką i czerwoną gwiazdą. Import towarów do radzieckiej strefy okupacyjnej zwykle wymagał tygodniowej odprawy władz, jednak dostawy Coca-Coli nigdy nie były zatrzymywane.

#10 | Coca-Cola w McDonald’s smakuje najlepiej

Istnieje wiele powodów, dlaczego tak jest! Przede wszystkim syrop jest dostarczany do McDonald’s w pojemnikach ze stali nierdzewnej. Stal konserwuje syrop lepiej niż plastikowe torby, w których rozprowadzane są inne syropy sodowe. Syrop jest utrzymywany w ciągłym obiegu przez schłodzone izolowane rurki, podczas gdy woda gazowana jest stale utrzymywana w temperaturze od 33 do 38 stopni. Stosunek schłodzonego syropu do wody gazowanej zależy również od tego, ile lodu zostanie dodane do napoju, więc nie martw się, że z upływem czasu lód rozwodni cole! McDonald’s posiada również zaawansowane systemy filtracji wody, a im czystsza woda, tym lepsza Coca-Cola!

 

Źródła : Link, Link1

Zdjęcia : PNGitem, Flickr, Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x