Piraci w pogoni za kapeluszami

Gdy złoty wiek piractwa dobiegał końca na początku XVIII wieku, jeden z piratów, niesławny Benjamin Hornigold, dokonał jednego z najbardziej niesławnych i dziwacznych napadów ery piratów. Hornigold był piratem, cieszącym się sławą pokrewną niektórym z największych nazwisk piratów, takich jak Czarnobrody, Calico Jack, Black Bart i Black Sam. Okazuje się, że zła decyzja podjęta przez całą załogę poprzedniego wieczoru doprowadziła do humorystycznego napadu, który stał się piracką legendą.

Osławiony abordaż w poszukiwaniu kapeluszy

Na początku 1717 roku Hornigold i jego załoga wytropili i schwytali statek handlowy u wybrzeży Hondurasu. Gdy weszli na pokład, załoga statku szybko się poddała, błagając o litość i oszczędzenie życia. Gdy sam Hornigold wszedł na statek, powiedział załodze o powodzie, dla którego ich “odwiedzili”. Poprzedniej nocy on i jego załoga bawili się na pokładzie Rangera i upili się – co piratom zdarzało się dość często. Po wielu głębszych Hornigold i jego załoga wyrzucili kapelusze za burtę dla zabawy. Co? Dlaczego? Cóż, ponieważ kiedy jesteśmy pijani, miewamy głupie pomysły (niemcy mają na to nawet osobne określenie – „schnapsidee” – niesamowity pomysł wymyślony po pijaku, który jest głupi, gdy się wytrzeźwieje). Jak Hornigold wyjaśnił kupcom przyczynę napadu, kupcy, szczęśliwi, że oszczędzono im życie, szybko oddali kapelusze. Hornigold i jego załoga zabrali je i ku uldze oblężonych kupców zostawili ich z odkrytymi głowami i galopującymi sercami, aby mogli kontynuować podróż.

Honor wśród złodziei

Pomimo że Hornigold był znany ze swojego pragnienia złota, jak wielu piratów, on sam określał się jako „obrońca brytyjskiej ekonomii” – nigdy nie napadał na brytyjskie statki podczas swojej kadencji plądrowania na Bahamach. Jednak ochrona brytyjskich interesów nie znajdowała się dokładnie na szczycie listy priorytetów 350-osobowej załogi Hornigolda. W listopadzie 1717 roku zbuntowali się i Hornigold ledwo uciekł ze swojego 30-działowego statku Ranger z najbardziej lojalnymi członkami załogi. Najwyraźniej złodzieje nie są zbyt honorowi! Jednak po otrzymaniu ułaskawienia od króla Jerzego i gubernatora Jamajki za jego honorowy kodeks, Hornigold został zatrudniony jako łowca piratów przez koronę. Ostatnie 18 miesięcy swojej żeglarskiej kariery spędził na polowaniu na tych samych ludzi, którzy zbuntowali się przeciwko niemu, zanim jego statek został rozbity podczas sztormu a sam Hornigold gdzieś przepadł – przypuszczalnie umarł.

I tak się kończy ta dziwna historia o piracie, który napadł na statek w poszukiwaniu kapeluszy!

 

Źródła: Link

Zdjęcia: Pirateshowcancun, Unsplash

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x