Mona Lisa, namalowana przez Leonarda Da Vinci, jest prawdopodobnie najbardziej znanym i rozpoznawalnym obrazem na świecie. Od setek lat przyciąga uwagę ludzi, a od czasu pojawienia się w Luwrze przyciąga gości z całego świata do podziwiania go na własne oczy. Ale dlaczego mamy taką obsesję na punkcie jednego obrazu? Co takiego jest w uśmiechu Mona Lisy, że przyciąga uwagę tysięcy ludzi?

Oto 5 fascynujących faktów na temat Mona Lisy, które sprawią, że będziesz chciał dowiedzieć się o niej więcej.
#1 Obraz Mona Lisa ma tylko 77 cm wysokości.

Chociaż Mona Lisa jest jednym z najsłynniejszych obrazów na świecie, jest także jednym z najmniejszych. Kiedy odwiedzający przybywają z daleka, aby zobaczyć Mona Lisę, dość często spodziewają się epickiego obrazu, ale on ma tylko 77 na 53 centymetry. Jest to częściowo spowodowane możliwością przeglądania rzeczy w Internecie, zanim zobaczymy je osobiście. To tworzy w nas złudne wyobrażenia, wydaje nam się, że tak znany obraz musi być ogromny i majestatyczny, ale niestety nie jest.

#2 Czy wiesz, że „Mona Lisa” nie jest jej prawdziwym imieniem?

To może brzmieć jak mistyfikacja, ale tak naprawdę to nie jest jej imię. Uważa się, że kobietą przedstawioną na obrazie była Lisa Gherardini, żona zamożnego Włocha Francesco del Giocondo. Historia wskazuje, że zlecił to dzieło Leonardowi w 1503 roku. Utwór został zatytułowany Mona Lisa, co z grubsza oznacza „Moja pani Lisa”, ale nigdy nie został ukończony. Da Vinci zmarł w 1516 r., Dlatego obraz został przekazany jego asystentowi, który sam nie zdołał ukończyć obrazu przed śmiercią. Nie wiadomo dokładnie, kto jest na portrecie, to tylko jedna z wielu teorii.

#3 Mona Lisa została skradziona tylko raz

Mona Lisa była przez lata przekazywana od jednego właściciela do drugiego, ale została skradziona tylko raz. Było to 21 sierpnia 1911 roku, Mona Lisa została skradziona z jej stałego miejsca spoczynku w Luwrze (Paryż, Francja). Kradzież pozostawała tajemnicą przez 2 lata, ponieważ trudno było wyśledzić, gdzie się podziała. W rezultacie dziennikarze i media stworzyli ogromne kampanie, aby upewnić się, że uśmiech Mony Lisy został utrwalony w umysłach opinii publicznej. Dopiero w listopadzie 1913 r. We Florencji znaleziono Mona Lisę. Obraz został zaoferowany marszandowi Alfredo Geriemu przez mężczyznę o nazwisku Vincenzo Peruggia. Geri, przyjął ofertę i powiadomił policję, aby Mona Lisa mogła zostać zwrócona do muzeum.

#4 Mona Lisa ma własną skrzynkę pocztową

Przez lata wiele osób zostało ujętych tajemniczą postacią „Mona Lisy”, co zwróciło uwagę na jej portret. Do tego stopnia, że ​​ustawiono jej osobistą skrzynkę pocztową w Luwrze. Chociaż już nie żyje i to od wielu lat, nadal otrzymuje listy miłosne, wiersze i kwiaty.

#5 Mona Lisa skradła serca wielu mężczyzn, nawet po jej śmierci!

Obraz, jakim jest Mona Lisa, podbił serca wielu mężczyzn, z których część za nią zginęła. Jak na taki mały obraz, znacząco wpłynęła na bieg historii i życie wielu mężczyzn. Napoleon przez około 4 lata był w posiadaniu obrazu, który wisiał na ścianie jego sypialni w pałacu. Mówi się, że obraz tak go urzekł, że przez niego wyruszył na misję znalezienia Włoszki do poślubienia. Jego uczucie do Mona Lisy doprowadziło go do zawarcia związku małżeńskiego z Teresą Guadagni, która była potomkiem Lisy Gherardini. W 1852 roku Luc Maspero, paryski artysta, rzucił się z czwartego piętra hotelu w Paryżu z powodu jego miłości do Mona Lisy. Jego list z samobójstwem brzmiał: „Od lat desperacko borykam się z jej uśmiechem. Wolę umrzeć ”. A w 1910 roku kolejny amant, zamknięty w jej uśmiechu, popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę przed obrazem, aby móc podziwiać jej uśmiech, gdy umierał.

Nie wiadomo, dlaczego tajemnica uśmiechu Mona Lisy obejmuje tak wiele osób, ale najprawdopodobniej będzie nadal zadziwiać przyszłe pokolenia.

Jeśli znajdziesz się w Paryżu, to z pewnością jest to rzecz do zobaczenia osobiście! Więc dodaj ją do swojej listy życzeń!

Źródła: Link, Link1, Link2

Zdjęcia: Gettyimages, Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x