Interesujące fakty o Wojnie w Wietnamie

Długa wojna, która rozpoczęła się w 1955 roku i zakończyła się dopiero w 1979 roku, wojna w Wietnamie jest jednym z najbardziej znanych konfliktów ostatnich lat. Istnieje wiele interesujących faktów dotyczących wojny w Wietnamie, o których wiele osób nie wie – przyjrzyjmy się mniej znanym faktom z tego okresu historii.

Wojna miała ogromny wpływ na ludność cywilną

Chociaż prawo międzynarodowe zawiera wiele przepisów mających na celu zapobieganie obrażeniom i śmierci ludności cywilnej, smutną rzeczywistością jest to, że często to niewinni cywile płacą najwyższą cenę. Wojna wietnamska była konfliktem między Wietnamem Północnym i Wietkongiem a Wietnamem Południowym i Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Dopiero po latach od zakończenia konfliktu Wietnam zdał sobie sprawę z pełnej skali szkód, jakie poniosła ludność cywilna podczas wojny. Zginęło ponad 2 miliony zwykłych obywateli zarówno z północy, jak i południa. Liczbę żołnierzy, którzy zginęli w walce, szacuje się na ponad milion.

Niewybuchy wciąż zagrażają mieszkańcom Wietnamu

Wojna wietnamska toczyła się głównie między północą a południem Wietnamu, ale na tym się nie kończyła. Laos i Kambodża były mocno zaangażowane w wojnę, co oznaczało, że ich cywile również zapłacili wysoką cenę. Uważa się, że Laos jest najbardziej zbombardowanym krajem na świecie w odniesieniu do liczby mieszkańców, a także, że 30% bomb kasetowych, które zostały tam zrzucone wciąż stanowi zagrożenie – tkwią gdzieś pod ziemią jako niewybuchy. Kiedy Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła agendę dla celów zrównoważonego rozwoju 2030, uwzględniła dodatkowy cel dla Laosu – uwolnienie kraju od niebezpiecznych niewybuchów.

Wojna w Wietnamie rozpoczęła się w celu zjednoczenia kraju

Przed wojną w Wietnamie północna część kraju była we władzy rządu komunistycznego, podczas gdy południem rządził odrębny rząd, który starał się bardziej zharmonizować z Zachodem. Ponieważ władza północy chciała zjednoczyć kraj, wojna w Wietnamie rozpoczęła się jako wojna domowa, której celem było połączenie Północy i Południa i utworzenie zjednoczonego Wietnamu. Jednak Północ zwróciła się o pomoc do Viet Congu, podczas gdy Południe poprosiło o wsparcie Stany Zjednoczone Ameryki. Upadek Sajgonu w 1975 roku był ważnym kamieniem milowym, a północ była w stanie w końcu połączyć kraj ze stolicą w Hanoi.

Wietnam przeciwko Francji

Francja skolonizowała Wietnam, Laos i Kambodżę, grupę narodów, które stały się znane jako Francuskie Indochiny. Demokratyczna Republika Wietnamu doszła do władzy w 1945 roku i usiłowała uzyskać niezależność od Francji. Ponieważ rząd północnego Wietnamu chciał zjednoczenia kraju i państwa komunistycznego, zachód był zaniepokojony perspektywą kolejnego komunistycznego kraju, który pójdzie w ślady Związku Radzieckiego i Chin. Państwa, w tym Francja i Japonia, obawiały się, że jeśli jeden kraj stanie się narodem komunistycznym, inne sąsiednie i pobliskie kraje będą za nim podążać. W 1950 r. Stany Zjednoczone wsparły armię francuską, wysyłając pomoc i wspierając wojska Wietnamu Południowego.

Konferencja Narodów Zjednoczonych odbyła się w Genewie, aby spróbować zaprowadzić pokój

W 1954 r. Kraje spotkały się w ONZ w Genewie, aby sprawdzić, jak Francuzi pokojowo mogą wycofać się z kraju. Zgodzili się na przeprowadzenie w Wietnamie wyborów powszechnych dwa lata później w 1956 r., Które miały na celu zjednoczenie kraju w sposób demokratyczny, a nie poprzez wojnę. Rząd Stanów Zjednoczonych miał jednak inne plany i nie pozwoliłby na przeprowadzenie w Wietnamie wyborów powszechnych, ponieważ obawiał się, że partia komunistyczna na północy kraju może wygrać.

Stany Zjednoczone chciały wesprzeć wysiłki Wietnamu Południowego

W marcu 1965 roku, po ostrzelaniu przez Wietnamczyków Północnych dwóch okrętów armii Stanów Zjednoczonych, prezydent Lyndon Johnson zdecydował, że nadszedł czas, aby zwiększyć zaangażowanie USA w pomoc Wietnamowi Południowemu w pokonaniu Północy. Według historyków Stany Zjednoczone nie chciały przejąć Wietnamu, ale raczej udzielić wystarczającego wsparcia, aby armia Wietnamu Południowego mogła stawić czoła komunistom północnowietnamskim i pokonać ich. W rezultacie Stany Zjednoczone pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku nie najechały na Północ ani nie próbowały wyrządzić dalszych szkód poprzez ataki, ale raczej skupiły się na Wietnamie Południowym i na tym, jak pomnożyć wysiłki wojsk południowych.

Walki partyzanckie w Wietnamie

Chociaż walka partyzancka nie była nową taktyką, była ona intensywnie wykorzystywana przez Viet Cong w celu wsparcia rządu północnego. Utrudniało to wrogowi ich odnalezienie i wiązało się z ustawieniem setek pułapek, które powodowały obrażenia i śmierć przeciwników. Spowodowało to złość i frustrację wśród wielu żołnierzy wroga na południu, którzy stracili świadomość, kim są ich wrogowie oraz zaufanie do swoich “sąsiadów”.

Prezydent Nixon miał inny plan wojny

Kiedy Richard Nixon został prezydentem Stanów Zjednoczonych w 1969 r., Chciał wyprowadzić amerykańskie wojska z Wietnamu i pozostawić walki żołnierzom wietnamskim. Jednak wielu obywateli USA nie zgodziło się z “inwazją” na Laos i Kambodżę, promując protesty w całym kraju.

Północny Wietnam ostatecznie wygrał wojnę

Chociaż wiele osób wie o wojnie w Wietnamie, nie wszyscy wiedzą, jak się skończyła. Po rozmowach pokojowych w Paryżu walki w Wietnamie trwały, aż Południe poddało się komunistycznej Północy w 1975 roku. Było to częściowo spowodowane wycofaniem się wojsk amerykańskich dwa lata wcześniej, przez co Południe było zbyt słabe, by samodzielnie kontynuować walkę. W 1976 roku Wietnam został zjednoczony jako Socjalistyczna Republika Wietnamu.

Niestety wojna w Wietnamie spowodowała zniszczenia i szkody dla tysięcy cywilów i żołnierzy i nadal jest wspominana jako jedna z najdłuższych i najbardziej śmiertelnych wojen na świecie. W dzisiejszych czasach Wietnam przyciąga wielu turystów, z których wielu przyjeżdża, aby złożyć hołd tym, którzy stracili życie lub odwiedzić pomniki, ale także, aby zobaczyć piękno tego kraju, które przetrwało pomimo historycznego konfliktu i tragedii.

 

Źródła : Link, Link1

Zdjęcia : Unsplash, Thoughtco, Goodfreephotos, Etsystatic

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x