10 ciekawych faktów na temat flag świata

Możesz pomyśleć, że nie można wiele wiedzieć o flagach, poza tym, że służą do identyfikacji krajów. Ale mogą być o wiele bardziej złożone i interesujące, niż mogłoby się nam wydawać. Łatwo jest spojrzeć na flagę zobaczyć jej kolory, kształty i wzory, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego flagi są wykonane w określony sposób?

Oto 10 fantastycznych faktów na temat flag świata, które sprawią, że zechcesz dowiedzieć się więcej.
#1 Flaga Nepalu jest jedyną na świecie, która nie ma 4 stron

Czy wiesz, że flaga Nepalu nie jest kwadratem ani prostokątem? To sprawia, że ​​jest to jedyna flaga na świecie, która nie jest czworoboczna. Flaga składa się z dwóch trójkątnych kształtów, często określanych jako proporczyki. Są one ułożone jeden na drugim, tworząc flagę, która został oficjalnie uznana jako oficjalna flaga Nepalu w 1962 roku. Flaga ma szkarłatne czerwone tło, które reprezentuje odwagę i niebieski pasek, który symbolizuje pokój. Widnieją na niej dwa symbole, po jednym w każdym trójkącie, półksiężyc i słońce.

#2 Na świecie są tylko dwie kwadratowe flagi

Zgadza się – spośród 194 suwerennych flag świata 191 jest prostokątnych, tylko trzy są inne. Jedną z trzech jest flaga Nepalu, jak wspomniano powyżej, z jej trójkątnymi kształtami, ale pozostałe dwie to flagi Szwajcarii i Watykanu. Po pierwsze, nie każdy pomyślałby, że Watykan to kraj, ale w rzeczywistości jest to najmniejszy uznany kraj na świecie. Flaga, która jest używana w Watykanie, została przyjęta 7 czerwca 1929 roku. Jest to jedna z dwóch kwadratowych flag świata i jest w połowie żółta lub złota i w połowie biała. Na białym segmencie po prawej stronie flagi znajduje się herb Watykanu.

Drugą kwadratową flagą świata jest flaga Szwajcarii, która jest często mylona z flagą medyczną używaną przez Czerwony Krzyż. Jest to czerwony kwadrat z białym krzyżem pośrodku. Ta flaga jest używana przez Szwajcarię od 1889 roku. Flaga symbolizuje wolność i honor, biały krzyż reprezentuje chrześcijaństwo, a czerwone tło ma symbolizować przelaną krew.

#3 Symbole używane na flagach mają zwykle określone znaczenie

Istnieje wiele uniwersalnych symboli używanych na wielu flagach. Nie każda flaga ma jeden, ale te, które mają, zwykle prezentują jeden z tych symboli – słońce, księżyc, gwiazdy, krzyż, trójkąt lub kwadrat. Niektóre z tych symboli mają ważne znaczenie dla danego kraju. Dla przykładu Japonia jest znana jako „Kraina wschodzącego słońca” i dlatego ma okrągły kształt pośrodku flagi, który symbolizuje słońce.

Gwiazda i półksiężyc

Jako symbol na flagach były po raz pierwszy używane przez Imperium Osmańskie, ale obecnie są wykorzystywane przez wiele krajów islamskich, takich jak Azerbejdżan, Turcja, Tunezja i Malezja. Półksiężyc i gwiazda to uznany symbol reprezentujący islam – tak wiele krajów wyznających tę religię ma tendencję do umieszczania tego na swojej fladze.

Krzyż

Pojawia się na wielu flagach i często nawiązuje do religii, reprezentuje chrześcijaństwo. Można go zobaczyć na fladze Anglii, Gruzji, Norwegii, Szwecji i Danii. Jest też Krzyż Nordycki, który znajduje się na wszystkich flagach Skandynawskich, który również reprezentuje chrześcijaństwo. Istnieją inne symbole używane do reprezentowania chrześcijaństwa, ale najczęściej używany jest krzyż.

Zwierzęta

Niektóre kraje używają swoich narodowych ptaków na flagach, aby odzwierciedlić dziedzictwo krajów, na przykład flaga Ekwadoru, na której znajduje się ptak z Andów zwany kondorem. Inne kraje na flagach umieszczają wizerunki dzikich zwierząt, takich jak lwy, aby prezentowały odwagę i siłę danego kraju. Są też kraje, które używają fikcyjnych zwierząt, jak flaga Walii ze smokiem i flaga Albanii z dwugłowym orłem.

#4 Kolorystyka flag często nawiązuje do historii kraju

Większość flag świata używa podobnych kolorów, często są to kolory podstawowe, czerwony, niebieski i żółty, ale są też wyjątki. Oto kilka znaczeń tego, co najczęściej używane kolory mogą przedstawiać we flagach.

Czerwony

Kolor czerwony może kojarzyć się ze złymi rzeczami i często właśnie to reprezentuje na flagach. Portugalia używa koloru czerwonego, aby reprezentować krew utraconą w bitwie o utrzymanie swojego kraju, podczas gdy Maroko używa czerwonego, aby przedstawić odwagę i siłę mieszkańców tego kraju. Obydwa przypadki sugerują, że ludzie w historii ich krajów cierpieli.

Niebieski

Niektórzy z was mogą pomyśleć, że niebieski reprezentuje niebo lub ocean. Czasami może tak być, ale użycie niebieskiego może mieć również głębsze znaczenie i symbolizować wolność i pokój.

Żółty i Złoty

Przez wiele lat żółty lub złoty był używany do reprezentowania bogactwa i energii ze słońca, do której nawiązują kolory.

Zielony

W większości flag zielony symbolizuje bujną naturę kraju lub jego rolnictwo, chociaż może być również używany jako symbol nadziei i młodości.

Czarny

Nie jest tak powszechnie używany, ale gdy już znajdzie się na fladze, może być używany do symbolizowania dziedzictwa etnicznego, pokonania wrogów lub determinacji kraju. Może być również używany jako symbol śmierci i żałoby.

#5 Fiolet jest najrzadszym kolorem używanym na fladze

Najbardziej niezwykłym kolorem, jaki można znaleźć na fladze, jest fioletowy. Jest używany tylko na dwóch flagach świata! Fiolet często reprezentuje królewskość lub bogactwo, więc może być zaskakujące, że nie jest obecnie używany na większej liczbie flag. Można go znaleźć na fladze Nikaragui i Dominiki. Powodem, dla którego tylko te dwa państwa używają tego koloru, jest to, że fioletowy barwnik, w historii zawsze był drogi i trudny do zdobycia. Obie flagi powstały dopiero pod koniec XX wieku, co oznacza, że ​​dostęp do barwników był dużo łatwiejszy niż setki lat temu, kiedy projektowano większość innych flag.

#6 Flaga Belize ma najwięcej kolorów ze wszystkich flag na świecie

Istnieje wiele flag ze złożonymi projektami, które zawierają wiele kolorów i można argumentować, że jest tak wiele kolorowych flag, że trudno jest dokładnie powiedzieć, która jest najbardziej kolorowa. Jednak flaga Belize ma w sumie 12 kolorów, co czyni ją flagą z największą liczbą kolorów. Flaga jest niebieska, z białym okręgiem pośrodku zawierającym herb oraz czerwonymi pasami na górze i na dole flagi. Herb pośrodku przedstawia dwóch ludzi, trzymających narzędzia po obu stronach herbu. Flaga została przyjęta 21 września 1981 roku.

#7 Dania ma najstarszą flagę na świecie

Flagi są używane od setek lat, ale zazwyczaj zmieniają się wraz z rozwojem krajów. Jednak najdłużej używaną flagą kraju na świecie jest flaga Danii. Czerwone tło z pojedynczym białym paskiem przechodzącym przez środek poziomo zostało po raz pierwszy użyte w 1625 roku i nadal jest takie samo. Sam projekt powstał jednak w 1219 roku. W Danii znany jest jako Dannebrog, co oznacza „duński materiał”.

#8 Mauretania ma najnowszą flagę na świecie

Flaga Mauretanii ma zielone pole ze złotym półksiężycem i gwiazdą pośrodku oraz dwoma czerwonymi paskami, jednym u dołu, a drugim u góry. Mauretania używała swojej oryginalnej flagi do 5 sierpnia 2017 roku, kiedy odbyło się referendum w sprawie wymiany flagi. Około 85% wyborców zatwierdziło ankietę, co zaowocowało wprowadzeniem dwóch czerwonych pasków. Pasy przedstawiają przelaną krew patriotów, którzy walczyli o niepodległość przeciwko Francuzom. Mauretania przyjęła nową flagę narodową 15 sierpnia 2017 r.

#9 Istnieją trzy różne typy flag

Możesz pomyśleć, że każda flaga jest unikalna dla swojego kraju i generalnie tak jest, ale są pewne spójne wzory i kolory, które możemy zobaczyć w krajach, które w jakiś sposób się łączą, np. mają podobną kulturę lub religię.

Istnieją 3 główne kategorie używane do grupowania krajów, które używają tych samych kolorów na swoich flagach.

Barwy pansłowiańskie

Są to flagi krajów, które używają koloru czerwonego, białego i niebieskiego i znajdują się w Europie Wschodniej. Kiedyś zjednoczył ich Związek Radziecki, ale od czasu uzyskania niepodległości stworzyli własne flagi w tych samych kolorach. Do tych krajów należą: Chorwacja, Czechy, Rosja, Serbia, Słowacja i Słowenia.

Barwy panafrykańskie

Flagi państw w tej kategorii używają tylko czerwonego, żółtego i zielonego i wszystkie pochodzą z Afryki. Do tych krajów należą: Benin, Kamerun, Republika Konga, Etiopia, Ghana, Gwinea, Gujana, Mali, Mozambik, Senegal, Togo, Zambia i Zimbabwe.

Barwy panarabskie

Ta kategoria składa się z flag, które używają tylko białych, czerwonych, zielonych i czarnych kolorów. Zazwyczaj te kraje są zlokalizowane na Bliskim Wschodzie i są to: Irak, Jordania, Kuwejt, Sudan, Syria, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Sahara Zachodnia.

#10 Na świecie są 4 flagi, na których widnieje broń palna.

Mozambik

Flaga Mozambiku przedstawia AK-47 skrzyżowany z motyką na szczycie książki. Flaga Mozambiku została przyjęta 1 maja 1983 r., A użycie karabinu oznacza obronę i czujność kraju.

Gwatemala

Flaga Gwatemali przedstawia dwa skrzyżowane karabiny za zwojem, co ma reprezentować ich gotowość do obrony jako państwa. Flaga Gwatemali została przyjęta w 1871 roku.

Haiti

Przedstawienie broni palnej na fladze Haiti różni się znacznie od Mozambiku i Gwatemali. Jest ona przedstawiona jako trofeum na szczycie zielonego wzgórza. Ma to symbolizować ich niezależność. Używają tej flagi od 26 lutego 1986 roku.

Boliwia

Flaga Boliwii pokazuje skrzyżowane muszkiety, które podobnie jak w Gwatemali, reprezentują gotowość krajów do samoobrony. Flaga została pierwotnie przyjęta w 1851 roku

Teraz gdy zrozumiałeś znaczenie poszczególnych kolorów i symbolów na flagach, spróbuj spojrzeć na swoją flagę i sprawdź, jaka jest jej historia!

Źródła: Link, Link1, Link2, Link3

Zdjęcia: Gettyimages, Unsplash, Wikipedia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x