W badaniach na myszach odkryto dwa wcześniej nieznane typy komórek mózgowych

Mimo że zmapowaliśmy i skategoryzowaliśmy już tak wiele biologii ssaków, wciąż czekają na nas nowe niespodzianki. Teraz naukowcy odkryli dwa nowe typy komórek glejowych w mózgach myszy. Wygląda na to, że te nowe komórki glejowe mogą mieć wpływ na to, jak mózg przystosowuje się i naprawia, nawet w wieku dorosłym.

W badaniu prowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii przyjrzano się dokładniej obszarowi mózgu znajdującemu się tuż przy wierzchołku czaszki. Region ten jest znany jako ventricular-subventricular zone i występuje u wszystkich kręgowców, w tym u ludzi.

Przyjrzeli się multipotencjalnym [ang. multipotent] nerwowym komórkom macierzystym u dorosłych myszy – komórki te mogą przekształcić się w różne typy tkanki mózgowej – i odkryli „przełącznik aktywacyjny”, który doprowadził do przekształcenia się śpiących komórek macierzystych w tej strefie w komórki glejowe, w tym dwa nowe typy.

Zatem nie tylko ten rezerwuar uśpionych komórek macierzystych jest w stanie wytwarzać neurony, ale także jest miejscem narodzin różnych typów komórek glejowych.

W modelu demielinizacji [ang. demyelination] lub uszkodzenia neuronów zespół odkrył, że oba nowe typy komórek glejowych zostały aktywowane. Chociaż szczegóły nie są jeszcze jasne, odkrycie sugeruje, że komórki te mają pewną rolę do odegrania w plastyczności i naprawie mózgu, co można by przeanalizować w przyszłych projektach badawczych.

Co więcej, jeden typ komórek glejowych został znaleziony na ścianie komory mózgowej, a nie w tkance mózgowej – to nieoczekiwane umiejscowienie wskazuje, że nowa komórka jest w stanie wyczuwać i obsługiwać sygnały dalekiego zasięgu z innych obszarów mózgu, choć znowu potrzebne będą dalsze badania, aby wiedzieć na pewno.

Komentarz napisany przez biologów Katherine Baldwin z University of North Carolina i Debra Silver z Duke University podkreśla, że ​​to nowe badanie na myszach może być ważnym krokiem w naszych dążeniach do lepszego zrozumienia gliogenezy – jak komórki macierzyste zamieniają się w komórki glejowe.

„To odkrycie sugeruje, że gliogeneza u dorosłych jest bardziej powszechna niż wcześniej sądzono, kładzie to podwaliny pod potencjalne terapie regeneracyjne” – piszą Baldwin i Silver, którzy nie byli zaangażowani w badanie.

Wynika z tego, że jeśli wiemy więcej o tym, jak działają te nowe typy komórek, być może będziemy mogli je wykorzystać do naprawy mózgu – uszkodzenie układu nerwowego może nie być tak trwałe, jak myśleliśmy.

„Identyfikacja dwóch nieznanych typów komórek glejowych w dorosłym mózgu dodatkowo podkreśla zakres różnorodności glejowej i otwiera perspektywy na zrozumienie roli nerwowych komórek macierzystych i komórek glejowych w zdrowiu i chorobie” – piszą naukowcy w opublikowanym artykule.

Badania zostały opublikowane w Science.

Źródło: DAVID NIELD

Expanding gliogenesis

Release of stem cells from quiescence reveals gliogenic domains in the adult mouse brain

Zdjęcie: University of Basel, Biozentrum

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x