Ta gigantyczna „żyjąca skamielina” może żyć 100 lat głęboko w oceanie

Kiedyś uważano, że wymarły, gigantyczne ryby celakantokształtne [ang. coelacanths] żyją w ocenie od setek milionów lat. Rzadkość i głębokie siedlisko tych ryb utrudniło ich badanie, ale nowe spojrzenie na jeden z gatunków ujawniło, że może on żyć znacznie dłużej, niż myśleliśmy.

Jak długo? Cóż, te ryby – początkowo uważano, że żyją około 20 lat – mogą z łatwością przetrwać stulecie, uważają naukowcy. To uczyniłoby afrykańskie ryby celakantokształtne ( Latimeria chalumnae ) jednymi z najwolniej rosnących ryb tej wielkości w oceanach, obok rekinów głębinowych.

To pasuje do tego, co wiemy również o tych stworzeniach: że mają powolny metabolizm i niską płodność (naturalnie nie produkują zbyt szybko dużej ilości potomstwa). Wolno dojrzewają i wolno rozmnażają, co wydaje się pasować do zwierząt morskich żyjących w najgłębszych, najcichszych częściach oceanu.

„Naszym najważniejszym odkryciem jest pięciokrotne niedoszacowanie wieku ryb celakantokształtnych” – mówi biolog morski Kélig Mahé z Instytutu IFREMER we Francji.

„Nasze nowe oszacowanie wieku pozwoliło nam ponownie ocenić wzrost ryb celakantokształtnych, który jest jednym z najwolniejszych wśród ryb morskich o podobnej wielkości, a także historia życia [ang. life history] ryb celakantokształtnych jest w rzeczywistości jedną z najwolniejszych ze wszystkich ryb.”

Mahé i jego koledzy byli w stanie zbadać największą grupę okazów, jakie kiedykolwiek zebrano – w sumie 27 ryb w różnym wieku, aż do tego. Ustalili, że ryby celakantokształtne osiągają dojrzałość w wieku około 55 lat a ciąża trwa około pięciu lat.

Zespół użył również mikroskopu polaryzacyjnego [ang. polarized light microscopy]: ujawnił on bardzo małe zwapniałe struktury na łuskach zwane circuli, które można wykorzystać do obliczenia wieku w podobny sposób, jak przy użyciu pierścieni w pniu drzewa.

Ten marker nie były wcześniej uwzględniany, a za pomocą różnych technik (w tym procesu znanego jako analiza przyrostu marginalnego/krańcowego [ang. marginal increment analysis]) zespół pośrednio zweryfikował, czy circuli odpowiadają wiekowi ryby.

Laurent Ballesta

„Wykazaliśmy, że circuli były w rzeczywistości rocznymi wskaźnikami wzrostu, podczas gdy wcześniej obserwowane macro-circuli nie były”, mówi Mahé . „Oznaczało to, że maksymalna żywotność ryb celakantokształtnych jest pięć razy dłuższa niż wcześniej sądzono – może żyć około 100 lat”.

Ryby dorastają do 2 metrów długości i uważane są za „żywą skamielinę” – gatunek, który nie ma żadnych żyjących bliskich krewnych. Ostatnie badania podważyły ​​ten pomysł, pokazując, że ryby te nie są tak bardzo odcięta od reszty drzewa ewolucyjnego, jak myśleliśmy.

Wcześniej w tym roku inne badanie dotyczące ryb celakantokształtnych ujawniło, że ryby te przez lata pożyczała geny od innych podwodnych gatunków w procesie zwanym poziomy transfer genów (ang. horizontal gene transfer). Z racji bliskiej relacji ryb z człowiekiem, genetycznie rzecz biorąc, może to rzucić światło na naszą własną ewolucję.

Te odkrycia również pokazują, jak ten gatunek zagrożony jest wyginięciem. Zwierzęta, które rosną i rozmnażają się w wolniejszym tempie, są zawsze bardziej podatne na wyginięcie, a naukowcy zajmujący się ich badaniem chcą mieć pewność, że tak się nie stanie.

„Gatunki długowieczne, charakteryzujące się powolną historią życia i stosunkowo niską płodnością, są niezwykle podatne na zaburzenia natury naturalnej lub antropicznej ze względu na ich bardzo niski wskaźnik dzietności”, mówi Mahé .

„Nasze wyniki sugerują zatem, że ryby celakantokształtne mogą być nawet bardziej zagrożone niż się spodziewano ze względu na ich szczególną historię życia. W związku z tym te nowe informacje na temat biologii i historii życia ryb celakantokształtnych mają zasadnicze znaczenie dla ochrony i zarządzania tym gatunkiem”.

Badania zostały opublikowane w Current Biology.

Źródło: DAVID NIELD

Coelacanths may live nearly a century, five times longer than researchers expected

First discovery of a primitive coelacanth fin fills a major gap in the evolution of lobed fins and limbs

New scale analyses reveal centenarian African coelacanths

Zdjęcie: Michel Viard/iStock/Getty Images Plus

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x