„Supersmakosze” mogą mieć wrodzoną ochronę przed COVID-19

Jedną z największych tajemnic nowego koronawirusa jest to, dlaczego niektórzy są na niego bardziej podatni. Teraz grupa naukowców odkryła, że ​​ludzie, którzy doświadczają większej niż przeciętna intensywności gorzkiego smaku – znani jako „supersmakosze [ang.Supertasters] ” – rzadziej zarażają się lub poważnie zachorują na COVID-19.

Ten “wzmocniony gorzki smak” jest napędzany przez gen zwany T2R38; według The Washington Post, gdy dana osoba odziedziczy kopię genu od obojga rodziców, staje się ona supersmakoszem.

Ale ten gen nie tylko wzmacnia smak goryczy; powiązano go również z lepszą wrodzoną odpowiedzią immunologiczną przeciwko patogenom.

Ci, którzy odziedziczą ten gen od obojga rodziców, mają zwykle w nosie i zatokach więcej włosowatych włókien, zwanych rzęskami, które pomagają usuwać patogeny z organizmu. Aktywacja dwóch kopi tego genu powodują również, że organizm wytwarza więcej śluzu i tlenku azotu w celu zwalczania patogenów.

Wcześniejsze badania, które skupiały się głównie na infekcjach bakteryjnych i stanach zapalnych, wykazały, że im intensywniej ludzie doświadczają gorzkich smaków, tym silniejsza jest ich wrodzona odpowiedź immunologiczna.

W nowym badaniu, opublikowanym 25 maja w czasopiśmie JAMA Network Open, naukowcy chcieli zobaczyć, jak supersmakowanie wpływa na zdolność do walki z COVID-19.

Dr Henry Barham, główny autor nowego badania i lekarz uszu, nosa i gardła w Baton Rouge General Medical Center w Luizjanie, zainteresował się tym pytaniem po spędzeniu wielu godzin na wykonywaniu operacji, które zwiększyły jego narażenie na SARS-CoV-2 , wirus wywołujący COVID-19. Mimo noszenia odzieży ochronnej niektórzy z jego kolegów zachorowali na COVID-19 w szpitalu, ale Barham, supersmakosz, nie.

Do badania Barham i jego zespół zrekrutował 1935 uczestników, przeprowadzili testy pasków smakowych i poprosili ich o ocenę, jak intensywnie gorzki był pasek testowy. Następnie badacze sklasyfikowali osoby jako supersmakoszy, smakoszy (tych, którzy odziedziczyli tylko jedną kopię genu od jednego rodzica) lub niesmakoszy (tych, którzy nie odziedziczyli żadnej kopii genu i którzy doświadczają gorzkich smaków o mniejszej intensywności lub którzy nie w ogóle ich nie doświadczają).

Odkryli, że 508 uczestników było supersmakoszami, 917 było smakoszami, a 510 było niesmakoszami. W trakcie trwania badania, od początku lipca 2020 r. do końca września 2020 r., łącznie 266 uczestników uzyskało pozytywny wynik testu na COVID-19, a 55 z nich wymagało hospitalizacji.

Osoby, które były niesmakoszami, były „znacznie bardziej narażone” niż smakosze i supersmakosze, aby uzyskać pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2, być hospitalizowanym i dłużej mieć objawy. Spośród 55 pacjentów z COVID-19, którzy zostali przyjęci do szpitala, 47 (85%) było niesmakoszami. Spośród 266 osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, tylko 15 (6%) było supersmakoszami.

Ogólnie rzecz biorąc, zdolność do odczuwania goryczy może dokładnie przewidzieć, u kogo rozwinie się ciężki COVID-19 w około 94,2% przypadków.

Mimo to badanie było niewielkie, a naukowcy odkryli jedynie potencjalny związek między tą zwiększoną zdolnością do odczuwania goryczy a ryzykiem rozwoju ciężkiego COVID-19.

„Naszym największym ograniczeniem w tym badaniu obserwacyjnym jest możliwość wystąpienia czynników mylących oraz fakt, że SARS-CoV-2 jest nowym wirusem, co uniemożliwia uprzednią wiedzę na temat stopnia zaszczepienia, objawów i wyników w różnych populacjach” – napisali autorzy.

Mimo to, supersmakosze powinni zostać zaszczepieni przeciwko COVID-19, powiedział Barham. „Nawet supersmakosze, gdy się starzeją, mogą zachorować, zwłaszcza jeśli zostaną narażeni na wysoki poziom wirusa” – powiedział.

Źródło: Yasemin Saplakoglu

Association Between Bitter Taste Receptor Phenotype and Clinical Outcomes Among Patients With COVID-19

Seeking clues to mysteries of coronavirus by studying a person’s ability to taste bitterness

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x