Zablokowana piosenka działa nawet w tedy gdy śpisz

Wszyscy znamy piosenki, które utknęły w naszej głowie, gdy nie śpimy, ale okazuje się, że te piosenki działają na nas również podczas snu. Nowe badanie badające to zjawisko wskazuje, że earworm [robak uszny, czasami określany jako robak mózgowy, lepka muzyka, syndrom zablokowanej piosenki, mimowolne obrazy muzyczne, jest chwytliwym i / lub zapadającym w pamięć utworem muzycznym które zajmuje umysł osoby, nawet w tedy gdy jej nie słyszymy] atakujące nasz mózg w nocy mogą powodować problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu.

„Nasze mózgi nadal przetwarzają muzykę, nawet gdy jej nie słyszymy, w tym najwyraźniej podczas snu” – mówi neurobiolog Michael Scullin z Baylor University.

On i współpracownicy wykorzystali ankiety przeprowadzone na 199 osobach, a także test laboratoryjny snu z udziałem 50 ochotników, aby zmierzyć, jak słuchanie muzyki przed snem wpływa na sen. W szczególności zespół skoncentrował się na chwytliwych robakach usznych, technicznie znanych jako “mimowolne obrazy muzyczne [melodia, której nie można się pozbyć z głowy | ang. involuntary musical imagery]”.

W części badania ankietowego uczestnicy, którzy często słuchali muzyki w ciągu dnia, częściej zgłaszali uporczywe robaki uszne w nocy, co następnie miało negatywny wpływ na jakość snu w nocy.

W teście laboratoryjnym poszczególnym osobom były odtwarzane w wersji instrumentalnej lub standardowej Shake It Off – Taylor Swift, Call Me Maybe – Carly Rae Jepsen i Don’t Stop – Believin’ Journey. Testy polisomnograficzne [ang. polysomnography] zostały wykorzystane do pomiaru późniejszej jakości snu.

Uczestnicy zgłaszali występowanie robaków usznych przez całą noc, przy czym osoby, które je “złapały”, zasypiają dłużej, spędzają więcej czasu w lekkich fazach snu i budzą się więcej razy w ciągu nocy.

Chwytliwe melodie mogą zakłócać sen, ale co zaskakujące, wersje instrumentalne piosenek spowodowały około dwa razy więcej robaków usznych (i więcej późniejszych problemów ze snem) niż wersje z wokalami.

„Myśleliśmy, że ludzie będą mieli robaki uszne przed snem, kiedy próbują zasnąć, ale z pewnością nie spodziewaliśmy się, że ludzie regularnie wybudzają się ze snu przez robaki uszne” – mówi Scullin . „Ale zaobserwowaliśmy to zarówno w ankiecie, jak i badaniu eksperymentalnym”.

Skany mózgu wykazały wolniejsze drgania podczas snu u osób, które zgłosiły zarażenie robakiem usznym – oznaką reaktywacji pamięci [ang. memory reactivation] . Zaangażowany obszar mózgu, główna kora słuchowa, jest również powiązany z przetwarzaniem robaków usznych, gdy ludzie nie śpią.

Wcześniejsze badania łączyły słuchanie muzyki późnym wieczorem z lepszym snem u osób z bezsennością, być może dlatego, że może ona rozluźnić ciało. Naukowcy stojący za nowym badaniem sugerują, że w rzeczywistości może to być gorsze dla naszego snu – że nawet po ustaniu melodii nasz mózg kontynuuje przetwarzanie ich przez kilka godzin.

Scullin sugeruje unikanie słuchania muzyki tuż przed snem, aby ograniczyć szansę, że chwytliwa melodia zagości w naszych umysłach. Zaangażowanie się w inną aktywność poznawczą przed snem, na przykład sporządzenie listy zadań na następny dzień, może również pomóc oczyścić umysł, mówi Scullin.

„Wszyscy wiedzą, że słuchanie muzyki jest przyjemne” – mówi Scullin . „Młodzież i dorośli rutynowo słuchają muzyki przed snem. Ale czasami można nie być to dla nas dobre”.

„Im więcej słuchasz muzyki, tym bardziej prawdopodobne jest, że złapiesz robaka usznego, która nie zniknie przed snem. Kiedy tak się stanie, prawdopodobnie ucierpi na tym Twój sen”.

Badania zostały opublikowane w Psychological Science.

Źródło: DAVID NIELD

Music Listening Near Bedtime Disruptive to Sleep, Baylor Study Finds

Can music improve sleep quality in adults with primary insomnia? A systematic review and network meta-analysis

Bedtime Music, Involuntary Musical Imagery, and Sleep

Zdjęcie: AppleZoomZoom/Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x