Wiele kosmetyków zawiera ukryte potencjalnie niebezpieczne „wieczne chemikalia”

Nowa analiza chemiczna ujawniła “brzydką prawdę” o produktach kosmetycznych: wiele z nich może zawierać bardzo trwałe, potencjalnie szkodliwe „wieczne chemikalia” zwane PFAS.

PFAS, skrót od substancji per- i polifluoroalkilowych [ang. per- i polyfluoroalkyl, zawierają tysiące chemikaliów, które są tak wytrzymałe, że mogą pozostawać w ciele przez lata i w środowisku przez wieki. Skutki zdrowotne tylko kilku PFAS są dobrze znane, ale związki te zostały powiązane z wysokim poziomem cholesterolu, chorobami tarczycy i innymi problemami.

„Nie ma znanego dobrego PFAS” – mówi chemik i fizyk Graham Peaslee z University of Notre Dame w stanie Indiana.

W pierwszym dużym badaniu kosmetyków z PFAS w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Peaslee i współpracownicy stwierdzili, że 52 procent z ponad 200 badanych produktów miał wysokie stężenie fluoru, co sugeruje obecność PFAS, naukowcy opublikowali swoje badanie 15 czerwca w Environmental Science & Technology Listy.

Chemia kosmetyczna

Spośród ponad 200 przetestowanych produktów kosmetycznych około połowa zawierała wysoki poziom fluoru — markera potencjalnie szkodliwych związków PFAS. Szczególnie dużo fluoru zawierały wodoodporne tusze do rzęs, pomadki w płynie i podkłady.

Artykuły do ​​makijażu o wysokim poziomie fluoru

Rodzaj makijażu Liczba przetestowanych produktów Procent z wysoką zawartością fluoru
Wszystkie produkty do ust (szminki, błyszczyki itp.) 60 55%
 Szminka w płynie 42 62%
Podkłady (płyny, kremy) 43 63%
Korektory 11 36%
Inne produkty do twarzy (róże, bronzery itp.) 30 40%
Wszystkie tusze do rzęs 32 47%
 Wodoodporny tusz do rzęs 11 82%
Inne produkty do oczu (cienie, konturówki itp.) 43 58%
Wszystkie kosmetyki przetestowane 231 52%

Potencjalne zagrożenia dla zdrowia związane z PFAS w środkach do makijażu nie są jeszcze jasne, mówi Peaslee. Ale oprócz połykania lub wchłania PFAS podczas noszenia makijażu, PFAS z kosmetyków podczas ich zmywania może przez kanalizacje dostawać się do wody pitnej.

Zespół Peaslee zmierzył ilość fluoru, kluczowego składnika PFAS, w 231 kosmetykach. Sześćdziesiąt trzy procent podkładów, 55 procent produktów do ust i 82 procent wodoodpornych tuszów do rzęs zawierało wysoki poziom fluoru — co najmniej 0,384 mikrograma fluoru na centymetr kwadratowy produktu rozprowadzonego na kartce papieru. Szczególnie trwałe lub wodoodporne produkty zawierały dużo fluoru. Ma to sens, ponieważ PFAS są wodoodporne.

Dwadzieścia dziewięć produktów dalej testowanych pod kątem określonych PFAS zawierało co najmniej cztery z tych chemikaliów, ale tylko jeden produkt zawierał PFAS wśród swoich składników. Oprócz stwarzania potencjalnego zagrożenia dla zdrowia, związki te mogą rozkładać się w organizmie na inne PFAS, takie jak kwas perfluorooktanowy (ang. perfluorooctanoic acid), który jest powiązany z nowotworami i niską masą urodzeniową.

Źródło: Maria Temming

Zdjęcie: AMY SHAMBLEN/UNSPLASH.COM

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x