Według ekspertów jest coś więcej niż tylko nasze geny

Najwyższa osoba, jaką kiedykolwiek zmierzono, miała 2,72 metra (8,9 stopy), podczas gdy najniższa osoba miała zaledwie 67 centymetrów (26 cali). Często uważamy, że nasz wzrost jest niezmienny, zdeterminowany przez nasz układ genetyczny od momentu poczęcia. W końcu wysocy rodzice zwykle mają wysokie dzieci i odwrotnie.

Czy na wzrost mogą znacząco wpływać czynniki środowiskowe, takie jak dieta, czy też jest nasza wysokość jest na stałe wpisane w nasze DNA?

Zapytano 4 ekspertów w dziedzinie genetyki, genomiki i biologii komórki: „Czy czynniki środowiskowe mają znaczący wpływ na wzrost?”, wszyscy powiedzieli “tak”.

Jakie są dowody na to, że czynniki środowiskowe wpływają na wysokość?

Profesor Peter Visscher, ekspert genetyki z Queensland University w Australii, mówi : „Istnieje wiele dowodów na to, że wzrost wzrasta z czasem, gdy kraje uprzemysławiają się i/lub stają się bogatsze, a zmiana ta musi być środowiskowa, ponieważ czynniki genetyczne się nie zmieniają się tak szybko (np. w czasie dekady).”

Dodał, że „prawdopodobnymi konkretnymi czynnikami środowiskowymi jest obfitość żywności i lepsza opieka zdrowotna”.

W wielu studiach przypadków podkreślono, jak dieta wpływa na wzrost. Profesor Saverio Alberti, ekspert genetyki z Uniwersytetu Messina we Włoszech, mówi : „Przykładem, który może pasować, jest wzrost noworodków podczas głodu w Holandii w 1944 roku”.

Dzieci, które urodziły się lub dorastały podczas tego głodu, były o około 4 cm niższe niż przeciętny wzrost w Holandii.

Jaką rolę odgrywa genetyka?

Ogólnie przyjmuje się, że genetyka ma wpływ na około 80 procent wzrostu. Twoje DNA określa maksymalną potencjalną wysokość, podczas gdy czynniki środowiskowe określają, czy osiągniesz maksimum, czy nie.

Z tego powodu trudno jest przewidzieć wzrost na podstawie samej genetyki w krajach, w których niedożywienie jest powszechne wśród dzieci. Z drugiej strony w krajach w których nie występuje niedożywienie możliwe jest przewidzenie wzrostu za pomocą genów z dokładnością do 3 cm.

Jak wysoki możemy osiągnąć?

Jest prawdopodobne, że istnieje maksymalna fizjologiczna wysokość, którą możemy osiągnąć, powyżej której nasze serce nie byłoby w stanie skutecznie pompować krwi po całym ciele. Postulowano, że limit może wynosić około 2,7 m, co jest wzrostem najwyższego człowieka w historii, Roberta Wadlowa.

Globalny średni wzrost stale rósł przez setki lat, ale ustabilizował się około 30 lat temu, czy to oznacza, że ​​osiągnęliśmy maksymalny wzrost?

Dr Eirini Marouli, ekspert w dziedzinie genetyki i statystyki z Queen Mary University w Londynie, mówi : „Rozsądne jest założenie, że istnieje górna granica średniego wzrostu, przy której czynniki żywieniowe i zdrowotne są optymalne. Ostatnie zmiany stylu życia mogą utrudniać dalsze zmiany średniego wzrostu ludzi.

„Tak więc dodatkowe czynniki wpływające na wzrost mogą obejmować zmiany w opiece zdrowotnej, odżywianiu i statusie społeczno-ekonomicznym. Czy wzrost mógł osiągnąć swój limit? Tylko czas może tak naprawdę pokazać”.

Źródło: EVA HAMRUD

Tallest man ever

World’s shortest man Khagendra Thapa Magar dies aged 27

Early life undernutrition and adult height: The Dutch famine of 1944-45

Is height determined by genetics?

Accurate Genomic Prediction of Human Height

How tall can a human grow?

Human Height

Robert Wadlow: Tallest man ever

Zdjęcie: d3sign/Moment/Getty Images
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x