Starożytni ludzie żyli w niemieckim “Stonehenge” miejscu brutalnych ofiar z ludzi

Niemieckie „Stonehenge”, starożytne miejsce znane z rytualnych zastosowań i makabrycznych pochówków ludzi, służyło również innemu celowi: według archeologów, którzy niedawno znaleźli tam dowody na istnienie mieszkań, niektórzy nazywali je domem.

Archeolodzy odkryli pozostałości dwóch domów, a także 20 rowów i dwa pochówki ludzi podczas wykopalisk, które rozpoczęły się w maju, donosi Heritage Daily. Zachęceni kontynuowali kopanie i znajdowali kolejne domy, co dało w sumie 130 mieszkań odkrytych na miejscu.

Wykopaliska trwają, ale naukowcy mają nadzieję, że te i inne odkrycia rzucą światło na związek między przestrzenią rytualną a aspektem mieszkalnym miejsca, według Heritage Daily.

Naukowcy wiedzieli o brytyjskim Stonehenge od wieków, ale o niemieckim henge – okrągłym prehistorycznym pomniku zbudowanym z drewnianych lub kamiennych znaczników – archeolodzy dowiedzieli się dopiero w 1991 roku, kiedy zauważyli go ludzie przelatujący samolotem nad tym miejscem.

Niemiecki henge znajduje się w pobliżu wioski Pömmelte, około 85 mil (136 kilometrów) na południowy zachód od Berlina, dzięki czemu zyskało nazwę Ringheiligtum Pömmelte, co po niemiecku oznacza „Pierścieniowe Sanktuarium Pömmelte”. Drewniane słupy sanktuarium były kiedyś ułożone w kilka koncentrycznych kręgów, z których największy mierzył około 380 stóp (115 metrów) średnicy, jak wcześniej donosił Live Science. Oznacza to, że Ringheiligtum Pömmelte było nieco większe niż Stonehenge w Wielkiej Brytanii, które ma nieco ponad 100 m średnicy, według English Heritage, organizacji charytatywnej, która pomaga chronić setki zabytków w Anglii.

Pozostałości dawnych mieszkań znaleziono w Ringheiligtum Pömmelte, które po odkryciu w 1991 roku zostało zrekonstruowane w czasach nowożytnych. (Źródło zdjęcia: Peter Gercke / DPA / AFP Via Getty Images)

Podczas gdy w brytyjskim Stonehenge znajdują się starożytne skremowane pochówki, archeolodzy znaleźli więcej makabrycznych pochówków w niemieckim miejscu, w tym pochówki z połamanymi kośćmi dzieci, nastolatków i kobiet, które mogły zostać brutalnie zabite w ramach rytuałów składania ofiar z ludzi, zgodnie z badaniem z 2018 r. opublikowanym w czasopiśmie Antiquity. Według badań starożytności, koparki znalazły również wcześniej siekiery, naczynia do picia, ubite kości zwierząt i kamienne młyny znane jako żarna zakopane w niemieckim miejscu.

Jednak nowe znalezisko jest pierwszym przykładem strefy mieszkalnej na tym terenie, które pochodzi z okresu późnego neolitu (późna epoka kamienia) do wczesnej epoki brązu lub od około 2300 pne do 2050 pne, kiedy to zostało zniszczone.

Archeolodzy planują kontynuować wykopaliska w Ringheiligtum Pömmelte w październiku 2021 r., donosi Heritage Daily. Z tego, co wiedzą do tej pory, archeolodzy uważają, że Ringheiligtum Pömmelte organizowało uroczystości związane z wydarzeniami astronomicznymi, takimi jak przesilenia i równonocy, oraz służyło jako centrum pochówków i rytuałów. Teraz wydaje się, że było to również domostwo dla dawnych mieszkańców.

Źródło: Laura Geggel

The ring sanctuary of Pömmelte, Germany: a monumental, multi-layered metaphor of the late third millennium BC

Zdjęcie: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x