Dlaczego mamy brwi i rzęsy?

Od rozciętych brwi po sztuczne rzęsy, modyfikacje włosów wokół oczu stały się ważnymi sposobami wyrażania osobistego stylu. Ale brwi i rzęsy to coś więcej niż tylko ozdoba.

Dlaczego więc ludzie mają brwi i rzęsy?

Głównym celem obu jest ochrona oczu, powiedziała dr Stephanie Marioneaux, rzecznik kliniczny Amerykańskiej Akademii Okulistycznej. „Ich celem jest stworzenie kolejnej warstwy chroniącej gałkę oczną przed wszelkimi czynnikami – czy to ciecz, czy ciało stałe, czy to kurz, czy to insekty lub owady”.

Brwi chronią oczy przed substancjami, takimi jak pot, łupież i deszcz, które spływają po twarzy, powiedziała Marioneaux dla Live Science. Mogą złapać lub wchłonąć materiał lub skierować go na bok twarzy, z dala od oczu.

Brwi spełniają kilka innych funkcji. Po pierwsze, brwi mają kluczowe znaczenie dla mimiki twarzy i przekazywania subtelnych emocji, a grzbiet brwi mógł ewoluować, aby umożliwić bardziej ekspresyjne ruchy brwi, zgodnie z badaniem wirtualnego modelowania z 2018 r. opublikowanym w czasopiśmie Nature Ecology & Evolution.

Rzęsy zapewniają oczom podobną ochronę, ale robią to w inny sposób. „Są one prawie jak wąsik na twarzy” – powiedziała Marioneaux. Są długie i wrażliwe. Kiedy coś ich dotyka, wyzwala to reakcję mrugania jako mechanizm obronny. Bez rzęs aktywacja mrugnięcia trwałaby dłużej, ponieważ głównym wyzwalaczem byłoby zobaczenie czegoś zbliżającego się do oka, powiedziała Marioneaux. „Ale to daje trochę ostrzeżenia, że ​​w pobliżu znajduje się coś, co może rzeczywiście zranić oko” – powiedziała.

Rzęsy mogą również łapać ciecz, kurz i inne substancje drażniące oczy. I mogą pomóc w utrzymaniu wilgotności oczu poprzez ograniczenie parowania, zgodnie z badaniem z 2019 opublikowanym w Journal of the Royal Society Interface.

Niektóre schorzenia mogą powodować utratę brwi lub rzęs. Łysienie, znane również jako łysienie plackowate, może dotyczyć obu tych grup. Czasami rzęsy wypadają z niewiadomych przyczyn lub osoba może wyrywać rzęsy, ponieważ są one drażniące lub z powodu lęku. W innych przypadkach osoby cierpiące na chorobę zwaną trichotillomanią mają przymus wyrywania włosów. Niedoczynność tarczycy może powodować cieńsze brwi, a toczeń może powodować ich wypadanie. Jeśli zauważysz, że Twoje brwi lub rzęsy przerzedzają się, wypadają lub w inny sposób się zmieniają, skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli zdecydujesz się zmienić swoje brwi z powodów kosmetycznych poza tuszem do rzęs, zachowaj ostrożność, szczególnie jeśli je farbujesz. Upewnij się, że barwnik jest bezpieczny do stosowania w okolicach oczu i unikaj dostania się go do samego oka, powiedziała Marioneaux. Nie należy farbować rzęs, ale niektóre osoby mogą używać odżywki do rzęs w postaci kropli, aby wydłużyć i pogrubić rzęsy. Krople do oczu to w rzeczywistości lek na jaskrę, który można wykorzystać do wzrostu rzęs. Jeśli używasz tego leku, pamiętaj, że może powodować cienie pod oczami.

Źródło: Tara Santora

Supraorbital morphology and social dynamics in human evolution

How eyelashes can protect the eye through inhibiting ocular water evaporation: a chemical engineering perspective

Zdjęcie: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x