Niektórzy ludzie widzą przez kamuflaż a to nie jest takie trudne jak myślisz

Na technikach kamuflażu można zwykle polegać, aby ukryć ludzi i zwierzęta, ale fachowo przeszkolone osoby mogą przejrzeć te wizualne sztuczki – naukowcy dowiedzieli się teraz więcej o tym, jak to działa.

Wyszkoleni “łamacze kamuflażu” są nie tylko w stanie wykryć, że coś jest ukryte, ale są również w stanie prawidłowo ocenić, co to jest, nawet jeśli nie powiedziano im, czego szukają.

Może to być bardzo przydatne w wielu różnych “scenariuszach wojskowych” – wiedza o tym co jest ukryte, jest o wiele bardziej cenniejsza niż wiedza, że ​​coś jest ukryte.

„Tutaj pokazujemy, że gdy badani przełamują kamuflaż, mogą również dokładnie zlokalizować zakamuflowany cel, mimo że nie przeszli specjalnego szkolenia w zakresie lokalizacji celu” – wyjaśniają naukowcy w nowym badaniu.

Badanie analizuje metodę treningową opracowaną w 2012 roku, która wykorzystuje techniki głębokiego uczenia się do trenowania osób z normalnym wzrokiem, aby widziały przez kamuflaż. W ten sposób można przeszkolić jednostkę w ciągu zaledwie dwóch tygodni, jak donoszą badacze, poświęcając zaledwie godziną dziennie.

Szkolenie to umożliwia ludziom rozpoznanie, czy dana “scena kamuflażu” zawiera cel. Przeszkolone osoby – w niektórych przypadkach – potrafiły zobaczyć cel, nawet po widzeniu go zaledwie przez 50 milisekund. Uczestnikom nie powiedziano, czego mają szukać i nie pokazano im obiektu docelowego bez kamuflażu.

W rzeczywistości sześciu przeszkolonych ochotników w tym badaniu było tak samo dobrych w określaniu lokalizacji zakamuflowanych celów – głowy lub grafiki „cyfrowego embrionu” – jak niewytrenowani ludzie byliby w wykrywaniu niezakamuflowanych celów.

„Jeśli okaże się, że jest coś, co tam nie pasuje, możesz to stwierdzić” – mówi neurobiolog Jay Hegdé z Uniwersytetu Augusta.

Przeszkolone jednostki rozpoznawały kiedy na tym co widzieli coś było nie tak, nawet jeśli na tym co wiedzieli nie było określonego celu. Naukowcy twierdzą, że jest to związane ze sposobem, w jaki doświadczeni radiolodzy mogą czasami odnieść wrażenie, że “mammografia nie jest całkiem poprawna, zanim pojawią się oczywiste oznaki raka”.

Podczas gdy techniki przełamywania kamuflażu może nauczyć się każdy, naukowcy twierdzą, że niektórzy ludzie robią to sprawniej niż inni. Dlaczego tak się dzieje, nie jest jasne ale naukowcy mają to zbadać w przyszłych badaniach.

Choć jest to interesujące z naukowego i biologicznego punktu widzenia, to właśnie w dziedzinie działań zbrojnych badania te będą prawdopodobnie najszerzej wykorzystywane. Weźmy na przykład sytuację ze snajperem – strzelanie do celu natychmiast ujawnia lokalizację snajpera, więc ważne jest, aby cel był wcześniej widoczny i zlokalizowany.

„Wyniki ekspertów wskazują na możliwość rozszerzenia szkolenia o wyszukiwanie wizualne [ang. visual search], które miałyby pierwszorzędne znaczenie dla armii” – mówi neurobiolog Frederick Gregory z US Army Combat Capabilities Development Command Army Research Laboratory, który nie był zaangażowany w badania.

Badania zostały opublikowane w Cognitive Research: Principles and Implications .

Źródło: DAVID NIELD

Expert camouflage-breakers can accurately localize search targets

Learning to Break Camouflage by Learning the Background

‘Camouflage breakers’ can find a target in less than a second

Radiologists can detect the ‘gist’ of breast cancer before any overt signs of cancer appear

Zdjęcie: sarah5/Getty Images
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x