Kobieta zaraża się rzadką ospą krowią od swojego kota

U kobiety z Wielkiej Brytanii rozwinęła poważna infekcja oka z powodu rzadkiego wirusa – krowiej ospy, kuzyna ospy prawdziwej, którym zaraziła się od swojego kota.

28-letnia kobieta udała się na izbę przyjęć po tym, jak doznała podrażnienia oka, wraz z zaczerwienieniem i wydzieliną w prawym oku, które utrzymywało się przez pięć dni, zgodnie z raportem opublikowanym w The New England Journal of Medicine. Otrzymała szereg antybiotyków i leków przeciwwirusowych stosowanych w leczeniu powszechnych infekcji oczu, ale nic nie działało. Jej objawy pogarszały się – rozwinęło się u niej zapalenie tkanki łącznej oczodołu, czyli infekcja tłuszczu i mięśni wokół oka; infekcja ta powodowała martwicę, czyli obumieranie tkanki w oku. Jej lekarze obawiali się, że straci wzrok.

„Naszą obawą było to, że infekcja trwale uszkodzi jej wzrok lub prawdopodobnie rozprzestrzeni się poza orbitę [oczodoły]” – powiedział dr Miles Kiernan, okulista z Royal Free Hospital w Londynie, który leczył pacjentkę.

Wskazówka dotycząca choroby pacjentki pochodziła od jej domowego kota. Pacjentka poinformowała, że ​​dwa tygodnie wcześniej u jej kota pojawiły się zmiany na łapach i głowie.

Próbki ze zmian chorobowych kota i oka kobiety dały wynik pozytywny na obecność wirusa ortopoks – rodziny wirusów, która obejmuje wirus ospy prawdziwej (wirus ospy), wirus ospy krowiej i wirus ospy małpiej. Dalsze sekwencjonowanie genetyczne próbki kobiety potwierdziło, że została zarażona ospą krowią.

Infekcja krowianki spowodowała zapalenie tkanki łącznej oczodołu, czyli infekcję tkanki tłuszczowej i mięśni wokół oka. Wymagała operacji usunięcia martwej tkanki z okolic oka.(Źródło zdjęcia: The New England Journal of Medicine ©2021)

Ospa krowia może zarażać wiele gatunków zwierząt, w tym krowy, koty i ludzi. Jest blisko spokrewniony z wirusem krowianki, który jest używany w szczepionce przeciwko ospie. (Lekarz Edward Jennor wykorzystał słynną ospę krowią do stworzenia pierwszej na świecie szczepionki przeciwko ospie prawdziwej w 1796 r., po tym jak zauważył, że hodowcy bydła mlecznego, którzy zachorowali na ospę krowią, byli odporni na ospę prawdziwą.) Obecnie ospa krowia występuje rzadko u bydła, a jej głównym rezerwuarem są gryzonie, zgodnie z Podręcznikiem Weterynaryjnym firmy Merck. Koty mogą zarazić się, gdy zabijają gryzonie przenoszące ospę krowią, ale przeniesienie z kotów na ludzi jest rzadkie, powiedział Kiernan dla Live Science.

Ludzie mogą zarazić się ospą krowią poprzez kontakt ze zmianami ospy krowiej na skórze kota, ale wirus nie jest bardzo zaraźliwy między ludźmi a kotami, a ryzyko zakażenia można znacznie zmniejszyć się dzięki środkom higienicznym, takim jak noszenie rękawiczek podczas zajmowania się zakażonymi przypadkami, według VCA Animal Hospitals. Według firmy Merck wirus nie został wykryty u kotów w Stanach Zjednoczonych.

Zmiany krowianki na kociej łapie. (Źródło zdjęcia: The New England Journal of Medicine ©2021)

Lekarze podejrzewają, że oko kobiety zostało zainfekowane, gdy pogłaskała kota, a następnie dotknęła lub potarła oczy, powiedział Kiernan.

Kiernan dodał, że on i jego koledzy nigdy wcześniej nie widzieli przypadku zakażenia oka krowianką, a w literaturze medycznej opisano niewiele przypadków.

Ale te przypadki, które zostały zgłoszone, były trudne do leczenia, powiedział. W omawianym przypadku Kiernan i współpracownicy otrzymali informacje od czołowych wirusologów i specjalistów chorób zakaźnych w ich szpitalu. Zalecili leczenie tecovirimatem (TPOXX), lekiem przeciwwirusowym ukierunkowanym na ortopokswirusa i został zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do leczenia ospy w 2018 roku.

Był jeden problem – tecovirimat nie jest dostępny w Wielkiej Brytanii, więc Kiernan i jego koledzy potrzebowali go z amerykańskiego strategicznego magazynu narodowego, który zawiera około 2 milionów dawek tecovirimatu na wypadek ataku bioterroru ospą, powiedział. (Ospa została usunięta ze świata w 1980 roku, dzięki globalnej kampanii szczepień, ale rządy obawiają się, że wirus ospy może być użyty jako broń biologiczna, jak donosił wcześniej Live Science.)

Według raportu pacjentka otrzymała przedłużony kurs tecovirimatu i wymagała operacji usunięcia martwej tkanki z okolic oka. Leczenie poskutkowało usunięciem infekcji. Sześć miesięcy później pacjentka miała widzenie 20/20 w prawym oku, chociaż miała trochę opadającą górną powiekę i miała pewne problemy z ruchami gałek ocznych, czytamy w raporcie.

Sprawa podkreśla ryzyko infekcji odzwierzęcych lub takich, które przeskakują ze zwierząt na ludzi; takie wydarzenia zewnętrzne zwróciły uwagę w świetle pandemii COVID-19, która prawdopodobnie miała swój początek w dzikim zwierzęciu.

Chociaż ospa została zwalczona, „ortopoksy-wirusy pozostały w niektórych częściach świata, w tym ospa krowia w Europie i ospa małpia w środkowej i zachodniej Afryce” – powiedział Kiernan. Rzeczywiście, tylko w tym tygodniu w Wielkiej Brytanii zgłoszono dwa przypadki małpiej ospy, które prawdopodobnie zostały nabyte za granicą, według BBC.

„Podejrzewam, że przypadki ludzkiej ospy krowiej pozostaną rzadkością, jednak zastanawiam się, czy w przyszłości, gdy populacje są immunologicznie naiwne, moglibyśmy zobaczyć więcej przypadków” – powiedział Kiernan, odnosząc się do faktu, że ludzie nie są już rutynowo szczepieni szczepionką przeciwko ospie, która mogła zapewnić pewną ochronę przed innymi ortopoksy-wirusami.

Źródło: Rachael Rettner

Orbital Cowpox

Pox Infection in Cats

Poxvirus in Cats

Monkeypox: Two cases identified in north Wales

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x