Dieta roślinna może obniżyć nasilenie zakażenia COVID-19 o 73 procent

Szukasz powodu, aby nie jeść mięsa? Nowe badanie sugeruje, że osoby stosujące dietę roślinną i/lub peskatarną są znacznie mniej narażone na rozwój umiarkowanej i ciężkiej infekcji COVID-19.

Badanie opublikowane w czasopiśmie BMJ Nutrition Prevention & Health wykazało, że peskatarianie mieli o 59 procent mniejsze szanse na zachorowanie na poważną chorobę z powodu koronawirusa, a liczba ta wzrosła do 73 procent u osób stosujących dietę roślinną.

W porównaniu z tymi, którzy stwierdzili, że spożywają tylko żywność pochodzenia roślinnego, ci, którzy twierdzili, że stosują dietę niskowęglowodanową o wysokiej zawartości białka, mieli prawie czterokrotnie większe szanse na umiarkowaną lub ciężką infekcję COVID-19.

Dane zostały oparte na odpowiedziach ankietowych 2884 lekarzy i pielęgniarek z pierwszej linii – tych, którzy mają dużą ekspozycję na wirusa SARS-CoV-2 – w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych.

Korzystając z 47-elementowego kwestionariusza częstotliwości jedzenia, w ankiecie zapytano o wzorce żywieniowe pracowników służby zdrowia, a także o ciężkość infekcji COVID-19, których doświadczyli.

Przy ustalaniu kluczowych wyników badania uwzględniono czynniki potencjalnie wpływowe [ang. potentially influential factors], takie jak pochodzenie etniczne, specjalizacja medyczna i styl życia (palenie tytoniu, aktywność fizyczna), BMI i współistniejące schorzenia. Jednak naukowcy ostrzegają, że w ankiecie przeważali mężczyźni, co oznacza, że ​​wyniki mogą nie mieć zastosowania do kobiet.

Jak więc dieta roślinna może pomóc odeprzeć ciężką infekcję COVID? Naukowcy stojący za badaniem nie są pewni, wskazując, badanie zidentyfikowało jedynie korelację, a nie związki przyczynowe.

Jednak podkreślają również, że diety roślinne są bogate w składniki odżywcze, zwłaszcza fitochemikalia (polifenole, karotenoidy), które są ważne dla utrzymania zdrowego układu odpornościowego.

„Nasze wyniki sugerują, że zdrowa dieta bogata w pokarmy bogate w składniki odżywcze może być rozważana jako ochrona przed ciężkim COVID-19” – podsumowali naukowcy.

Shane McAuliffe, wiceprzewodniczący grupy roboczej Nutrition and COVID-19 Taskforce for The Need for Nutrition Education/Innovation Programme (NNEdPro) w Wielkiej Brytanii, powiedział: „Badanie miało ograniczoną próbę badawczą (małe liczby z potwierdzonym pozytywnym wynikiem testu) oraz badani sami dostarczali danych dotyczących diety i objawy, tak więc interpretacja wyników wymagała ostrożności.”

„Jednak wysokiej jakości dieta jest ważna dla uzyskania odpowiedniej odpowiedzi immunologicznej, co z kolei może wpływać na podatność na infekcję i jej ciężkość”.

Źródło: Thomas Ling

Plant-based diets, pescatarian diets and COVID-19 severity: a population-based case–control study in six countries

Zdjęcie: Andrija Nikolic/getty images
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x