7000-letnia pieczęć listowa znaleziona w Izraelu wskazuje na starożytny handel dalekosiężny

Archeolodzy odkryli niedawno najstarszy znany odcisk pieczęci w Izraelu, urządzenie, które odciska wzór na miękkim materiale, takim jak glina lub wosk, w celu zapieczętowania obiektu. Według nowych badań maleńki gliniany odcisk pochodzi sprzed 7000 lat i prawdopodobnie był używany do pieczętowania i podpisywania dostaw, a także do zamykania magazynów.

Zespół badawczy odkrył tę pieczęć, wraz z blisko 150 innymi, podczas wykopalisk, które miały miejsce w latach 2004-2007 w Tel Tsaf, prehistorycznej wiosce w izraelskiej dolinie Beit She’an. Ale podczas gdy większość innych pieczęci była po prostu kawałkami gliny bez żadnych odcisków, jedna z nich miała odcisk z dwoma wyraźnymi kształtami geometrycznymi na nich, według The Jerusalem Post.

Po przeprowadzeniu dokładnej analizy, archeolodzy zidentyfikowali ten obiekt jako najstarszy odcisk pieczęci znany w regionie – czytamy w oświadczeniu. Przed tym odkryciem w regionie znaleziono starsze pieczęcie sprzed 8500 lat, ale ich odciski nie.

Prehistoryczni ludzie używali takich pieczęci, czyli „bulli”, do podpisywania i pieczętowania listów, aby uniemożliwić ich czytanie przez wścibskich obcych. Ale były one również używane do oznaczania przesyłek i wskazywania, że ​​silosy lub stodoły są niedostępne. Podobnie jak w przypadku listów, jeśli drzwi stodoły zostały otwarte, plomba pękłaby, dając do zrozumienia, że ​​ktoś wszedł do środka.

Okrągłe silosy na zdjęciu w prehistorycznej wiosce Tel Tsaf w izraelskiej dolinie Beit She’an. (Źródło zdjęcia: Boaz Garfinkel)

„Nawet dzisiaj podobne rodzaje pieczęci są stosowane w celu zapobiegania manipulacjom i kradzieży” – powiedział w oświadczeniu starszy autor Yosef Garfinkel, profesor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. „Okazuje się, że był on używany już 7000 lat temu przez właścicieli gruntów i lokalnych administratorów, aby chronić swoją własność” – powiedział Garfinkel, który wraz ze swoimi dwoma studentami prowadził wykopaliska.

Starożytna pieczęć, która została znaleziona w doskonałym stanie ze względu na suchy klimat tego obszaru, ma mniej niż 0,4 cala (około centymetra) szerokości i ma dwa różne odciski. Z oświadczenia wynika, że ​​dwa różne wzory stempli sugerują, że pieczęć mogła zostać wykorzystana w działalności handlowej, w którą zaangażowane były dwie osoby.

Wiele nowszych pieczęci, takich jak te znalezione w Świątyni Salomona w Jerozolimie sprzed około 2600 lat, zawiera imię, a czasami figury biblijne. Ale ta pieczęć pochodzi z czasów przed powstaniem pisma, więc zamiast tego została oznaczona geometrycznymi kształtami.

Analiza gliny sugerowała, że ​​pieczęć nie została wykonana w prehistorycznej dolinie Beit She’an, ale pochodzi z odległości co najmniej 6 mil (10 kilometrów). Inne znaleziska z tego miejsca, które prawdopodobnie było domem dla bogatych ludzi, którzy zbudowali duże magazyny materiałów, wskazują, że prehistoryczni ludzie z tego obszaru kontaktowali się z odległymi ludami.

„W tym miejscu mamy dowody na kontakt z ludami z Mezopotamii, Turcji, Egiptu i Kaukazu”, który obejmuje region obejmujący Europę i Azję, powiedział Garfinkel w oświadczeniu. „Nigdzie na Bliskim Wschodzie nie ma prehistorycznych miejsc, które ujawniałyby dowody tak dalekosiężnego handlu egzotycznymi przedmiotami, jakie znaleźliśmy w tym konkretnym miejscu”.

Źródło: Yasemin Saplakoglu

7,000-year-old seal sheds light on ‘business’ activities in ancient Israel

Sealed, signed and delivered

A stamped sealing from Middle Chalcolithic Tel Tsaf: implications for the rise of administrative practices in the Levant

Zdjęcie: Vladimir Nichen

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x