Dziewczyna pochowana z ziębą w ustach zagadką dla archeologów

Archeolodzy próbują rozwikłać zagadkę dziewczyny, która setki lat temu została pochowana z głową przynajmniej jednej zięby w ustach.

Chociaż szkielet został odkryty przez archeologa Waldemara Chmielewskiego na południu Polski w Jaskini Tunel Wielki podczas wykopalisk w 1967 i 1968 roku, pochówek nie był do tej pory szczegółowo analizowany. Nowe datowanie radiowęglowe wskazuje, że dziewczynka zmarła około 300 lat temu.

Ludzie w Europie przestali chować swoich zmarłych w jaskiniach w średniowieczu, co czyni pochówek tej dziewczyny bardzo niezwykłym.

„Pochówki jaskiniowe są generalnie nieobecne w okresach historycznych w Europie” – napisał zespół naukowców w artykule opublikowanym online 29 maja w niemieckim czasopiśmie Praehistorische Zeitschrift (Prehistoric Journal). “W związku z tym odkrycie pośredniowiecznego pochówku dziecka pochowanego z co najmniej jedną głową ptaka umieszczoną w ustach w Jaskini Tunel Wielki jest znaleziskiem wyjątkowym.”

Fakt, że ma co najmniej jedną ptasią głowę włożoną do ust jest również niezwykły i nie są znane żadne inne przykłady z tego czasu w Europie.

Po przeanalizowaniu szkieletu naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i innych instytucji w Polsce stwierdzili, że dziewczynka zmarła między 10 a 12 rokiem życia. Jej kości wykazywały również oznaki zatrzymania wzrostu w późniejszych latach, prawdopodobnie w wyniku choroby metabolicznej. Nie znaleźli żadnych dowodów traumy ani żadnych wskazówek dotyczących śmierci dziewczyny. Nie odnaleziono żadnych przedmiotów z grobu, oprócz głowy ptaka włożonej w jej usta.

Kim ona była?
Aby spróbować rozwiązać zagadkę, kim była dziewczyna i dlaczego została w ten sposób pochowana, zespół przeprowadził serię badań naukowych i zbadał zapisy historyczne. Testy DNA wykazały, że dziewczynka pochodziła prawdopodobnie z obszaru na północ od Polski, prawdopodobnie w okolicach dzisiejszej Finlandii lub Karelii.

Zapisy historyczne wskazują, że w latach 1655-1657 obszar ten był zajęty przez armię dowodzoną przez króla Szwecji Karola X Gustawa. Według zapisów w jego armii było wielu żołnierzy z Finlandii i Karelii, którzy często podróżowali z rodzinami. „Żołnierzom, w większości niskiej rangi, towarzyszyły zazwyczaj żony, kochanki, a czasem służące” – napisali naukowcy.

Zapisy z XIX wieku pokazują również, że ludzie w Karelii, regionie rozciągającym się na tereny dzisiejszej Rosji i Finlandii, wierzyli, że kogoś, kto zginął w lesie, należy pochować w lesie, a nie na cmentarzu. „Historycznie ten zwyczaj wydaje się być zakorzeniony w kosmologicznych koncepcjach lasu jako cmentarza” – napisali naukowcy.

Te znaleziska skłoniły badaczy do zasugerowania, że ​​ta dziewczyna mogła przybyć na te tereny podczas wojny 1655-1657 i mogła umrzeć w lesie, w którym znajduje się jaskinia. Badacze zauważyli, że w pobliżu jaskini znajduje się Zamek w Ojcowie, w którym mieszkało wielu żołnierzy i ich rodziny. Wojna postawiła Szwecję i jej sojuszników przeciwko koalicji państw, w skład której wchodziła Polska, Rosja i Dania.

Dlaczego została pochowana z co najmniej jedną głową zięby w ustach, nie wiadomo.

„W wielu kulturach dusze dzieci zostały również poczęte w postaci małych ptaków” – napisali naukowcy. „Mimo to w omawianym okresie ptaki nigdy nie były składane do grobów, nie mówiąc już o wkładaniu do ust zmarłego. Zagadki unikalnego pochówku dzieci z Jaskini Tunel Wielkiego nie da się do końca wyjaśnić.”

Źródło: Owen Jarus

The girl with finches: a unique post-medieval burial in Tunel Wielki Cave, southern Poland

Zdjęcie: Archives of Faculty of Archaeology, Warsaw University

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x