Echolokacja u ludzi – badanie to może pomóc osobom z utratą wzroku

Echolokacja, w której zwierzę odbija dźwięki od przedmiotów w swoim otoczeniu w celu nawigacji, może stanowić alternatywny sposób poruszania się osób niewidomych.

Nietoperze, wieloryby i delfiny są dobrze znane ze swoich umiejętności echolokacyjnych, a wcześniejsze badania sugerowały, że niektórzy niewidomi również mogą nawigować w ten sposób, wydając dźwięki poprzez ,,klikanie” ustami. Dlatego naukowcy z Durham University chcieli dowiedzieć się, jak łatwo osoby niedowidzące mogą nauczyć się tej umiejętności i czy wiek będzie miał na to wpływ.

W 10-tygodniowym programie szkoleniowym 12 niewidomych i 14 widzących ochotników w wieku od 21 do 79 lat zostało przeszkolonych w zakresie echolokacji opartej na kliknięciach, podczas której szkolono ich w rozróżnianiu wielkości obiektów, percepcji orientacji i wirtualnej nawigacji.

Pod koniec treningu ochotnicy poprawili swoją zdolność do nawigowania za pomocą kliknięć ustami, a niektóre osoby osiągały nawet wyniki porównywalne do ekspertów w dziedzinie echolokacji, którzy używali kliknięć ustami na co dzień przez 10 lat.

Co zachęcające, ani wiek, ani ślepota nie były czynnikami ograniczającymi to, jak dobrze uczestnicy mogli nauczyć się echolokacji, co sugeruje, że szkolenie można wykorzystać do pomocy w rehabilitacji osób we wczesnych stadiach utraty wzroku.

„Osoby, które wzięły udział w naszym badaniu, zgłosiły, że szkolenie w zakresie echolokacji opartej na kliknięciach miało pozytywny wpływ na ich mobilność, niezależność i samopoczucie, co potwierdza, że ​​poprawa, którą zaobserwowaliśmy w laboratorium, przełożyła się na pozytywne korzyści życiowe poza laboratorium” – powiedziała dr Lore Thaler, która kierowała badaniami.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani tym i uważamy, że sensowne byłoby dostarczanie informacji i szkolenie w zakresie echolokacji opartej na kliknięciach osobom, które mogą nadal mieć dobre widzenie funkcjonalne, ale oczekuje się, że stracą wzrok w późniejszym życiu z powodu postępujących chorób zwyrodnieniowych oka”.

Chociaż echolokacja oparta na kliknięciach nie jest obecnie nauczana wśród osób niewidomych lub niedowidzących w ramach ich rehabilitacji, prawdopodobnie z powodu dostrzeganych obaw związanych z piętnem społecznym wokół wykonywania wymaganych dźwięków (kliknięć), wyniki tego badania wskazują, że ludzie byli pewni siebie wydając dźwięki w sytuacjach społecznych. W rzeczywistości, w badaniu uzupełniającym, wszyscy niewidomi uczestnicy stwierdzili poprawę mobilności po przeprowadzeniu szkolenia, a 83% stwierdziło, że mają większą niezależność i lepsze samopoczucie.

„Nie wyobrażam sobie żadnej innej pracy z niewidomymi uczestnikami, która spotkałaby się z tak entuzjastycznym odzewem” – powiedziała Thaler.

Źródło: Alice Lipscombe-Southwell

Human click-based echolocation: Effects of blindness and age, and real-life implications in a 10-week training program

Zdjęcie: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x