Dlaczego małe psy są tak agresywne?

Ze swoimi dużymi, muskularnymi ciałami psy, takie jak rottweilery i pitbulle – zwłaszcza te, które są wytrenowane, by zachowywać się groźnie – mogą wydawać się najstraszniejszymi przedstawicielami swojego gatunku. Ale badania pokazują, że mniejsze psy mogą być bardziej agresywne niż duże psy.

Dlaczego więc małe psy są tak agresywne?

Po pierwsze, ważne jest, aby zdefiniować, co to znaczy mały pies. „Małe psy o wadze poniżej 9 kilogramów są zwykle bardziej reaktywne” – powiedział James Serpell, dyrektor Centrum Interakcji Zwierząt i Społeczeństwa na University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine. Na przykład jamniki, chihuahua i teriery jack russell są najbardziej skłonne do gryzienia, zgodnie z badaniem z 2008 r. w którym przeprowadzono ankietę wśród właścicieli ponad 30 ras psów – badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Applied Animal Behaviour Science. Inne agresywne zachowanie obserwowane u małych psów to między innymi warczenie. Istnieje kilka teorii wyjaśniających, dlaczego tak się dzieje.

Mały rozmiar może sprawić, że psy będą bardziej przestraszone i mogą atakować w samoobronie, powiedział Serpell. Małe rasy mogą częściej reagować defensywnie, ponieważ mają więcej powodów do obaw.

Alternatywnie, reaktywność małych psów może być wynikiem zachowania ich właścicieli. „Właściciele mają tendencję do infantylizacji małych ras psów i postrzegania ich jako bezbronnych niemowląt”. Właściciele zwierząt domowych mogą być nadmiernie opiekuńczy wobec małych ras, więc nie mogą ich uspołeczniać ani nie uczyć prawidłowego reagowania w sytuacjach stresowych.

Agresja może również wpłynąć na ewolucję szczeniąt. „Jeśli zostaniesz zaatakowany przez Chihuahua, oczywiście konsekwencje są znacznie mniej znaczące niż w przypadku ataku doga niemieckiego lub husky syberyjskiego” – powiedział Serpell. Innymi słowy, przez tysiąclecia ludzie mogli nie zadać sobie trudu aby wyhodować agresywne zachowań u małych psów, ponieważ konsekwencje ataku małych psów nie były tak straszne, jak w przypadku ataku ze strony dużych psów gończych.

Ta ostatnia teoria jest poparta badaniami, które wykazały związek między agresywnym zachowaniem a genem czynnika wzrostu, który sprawia, że ​​małe psy są małe. Związek może być przypadkowy, ale badania wykazały, że małe psy są nie tylko bardziej ekstremalne w swoich zachowaniach związanych z agresją; w porównaniu z dużymi psami, małe psy mają zwykle silniejszy lęk separacyjny, zwykle częściej szczekają i częściej oddają mocz w domu, powiedział Serpell. To potwierdza teorię, że genetyka odgrywa rolę w ekstremalnych i agresywnym zachowaniu małych psów.

Naukowcy nie są pewni, która z teorii jest słuszna, ponieważ nie zbadali jeszcze źródła gwałtownego zachowania małych psów, powiedział Serpell. Wszystkie teorie mogą potencjalnie odegrać pewną rolę.

Niektóre małe rasy są wyjątkiem od reguły. Jednym z przykładów jest coton de tulear. Ten pies jest mały, biały i puszysty, podobny do bichon frise.

„Z jakiegoś powodu ta rasa wydaje się mieć dość stonowane zachowanie, ale z drugiej strony rasa ta ma również wszelkiego rodzaju problemy medyczne” – powiedział Serpell. „Nie jest jasne, czy to dlatego, że może brakuje im jakiegoś krytycznego czynnika genetycznego. Czy może to dlatego, że rasa ta jest bardziej chorowita i mniej fizycznie zdolne do reagowania”.

Według Veterinary Centers of America (VCA), systemu szpitali dla zwierząt, niektóre agresywne zachowania można bezpiecznie wyeliminować, ale profesjonalny trener psów powinien być tym, który powinien pracować nad korygowaniem tych zachowań.

Rozmiar ciała może nie być jedynym cechą małych psów, który wiąże się z agresją. Jak wynika z badania z 2013 r. opublikowanego w czasopiśmie PLOS One, sam niższy wzrost wiąże się z niepożądanymi cechami u niektórych ras. Na przykład rasy psów o krótszych nogach częściej boją się nieznanych psów i przejawiają agresywne zachowania wobec właściciela. Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje, ale warto o tym pamiętać wybierając rasę swojego przyszłego psa.

Źródło: Tara Santora

Breed differences in canine aggression

Genetic mapping of canine fear and aggression

Dog Behavior Problems – Aggression to Family Members – Introduction and Safety

Dog Behavior Co-Varies with Height, Bodyweight and Skull Shape

Zdjęcie: Fernando Trabanco Fotografía via Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x