Szczenięta mają wrodzoną zdolność rozumienia ludzi

Psy mogły zasłużyć sobie na miano naszego najlepszego przyjaciela poprzez interakcje z ludźmi, ale teraz naukowcy twierdzą, że psy mogą rodzić się z “umiejętnościami społecznymi”, a ich zachowania nie są wyuczone. Niektóre rasy psów wydają się nawet mieć przewagę wynikającą z ich genetyki.

Nowe badanie wykazało, że genetyka może pomóc wyjaśnić, dlaczego niektóre psy radzą sobie lepiej niż inne w zadaniach społecznych, takich jak podążanie za gestami wskazującymi.

„Istniały dowody na to, że tego rodzaju umiejętności społeczne były obecne w wieku dorosłym, ale tutaj znajdujemy dowody na to, że szczenięta – podobnie jak ludzie – są biologicznie przygotowane do interakcji społecznych” – powiedziała główna autorka Emily Bray, pracownik naukowy w szkole antropologii Uniwersytetu Arizony.

Ostatnią dekadę spędziła na prowadzeniu badań psów we współpracy z Canine Companions z Kalifornii, organizacją zajmującą się psami przewodnikami/pomocnikami dla klientów z niepełnosprawnością fizyczną.

Aby lepiej zrozumieć rolę biologii w zdolności psów do komunikowania się z ludźmi, naukowcy przebadali 375 ośmiotygodniowych młodych psów przewodników należących do organizacji. Przyjrzeli się, jak te zwierzęta, które wcześniej miały niewiele interakcji “jeden na jeden” z ludźmi, wykonywały szereg zadań mających na celu zmierzenie ich umiejętności komunikacji społecznej.

Naukowcy znali rodowód każdego szczeniaka – a zatem, jak bardzo były ze sobą spokrewnione – a także byli w stanie zbadać, czy odziedziczone geny wyjaśniają różnice w zdolnościach psów. Według badań genetyka wyjaśniła ponad 40 procent zmienności zdolności szczeniąt do podążania za ludzkimi gestami wskazującymi.

Wyjaśniono również różnice związane z długością utrzymywania kontaktu wzrokowego z ludźmi podczas zadania zaprojektowanego w celu pomiaru ich zainteresowania ludźmi.

„Ludzie od dawna interesują się zdolnościami psów do robienia tego rodzaju rzeczy, ale zawsze toczyła się debata na temat tego, w jakim stopniu jest to naprawdę w biologii psów, w porównaniu z tym, czego uczą się, bawiąc się z ludźmi” – powiedział. współautor badania Evan MacLean, adiunkt antropologii i dyrektor Arizona Canine Cognition Center na Uniwersytecie Arizona. „Odkryliśmy, że zdecydowanie istnieje silny składnik genetyczny i zdecydowanie robią to [interakcje społeczne z ludźmi] od samego początku”.

W czasie badania szczenięta nadal mieszkały wspólnie i nie były jeszcze szkolone. Dlatego ich interakcje z ludźmi były ograniczone, co czyni mało prawdopodobnym, że zachowania zostały wyuczone, sugerowali naukowcy.

Odkrycia wskazują, że szczenięta od samego początku posiadają umiejętność związaną z komunikacją społeczną polegającą na gestach i kontakcie wzrokowym. W jednym zadaniu człowiek ukrył smakołyk pod jedną z dwóch przewróconych kubków i wskazał na niego, aby sprawdzić, czy szczeniak może zrozumieć gest. Aby upewnić się, że psy nie tylko podążają za nosem, przyklejono smakołyk do wnętrza obu kubków.

W innej wersji zadania szczenięta obserwowały, jak badacze zamiast wskazywać, umieszczają żółty klocek obok właściwego kubka, aby wskazać, gdzie szczeniak powinien szukać jedzenia.

Szczeniak “dzielący się społecznym spojrzeniem z człowiekiem” © Canine Companions for Independence/PA

Dwa inne zadania miały na celu obserwację skłonności szczeniąt do patrzenia na ludzkie twarze. W jednym z nich naukowcy rozmawiali ze szczeniętami [ ang. dog directed speech], recytując skrypt piskliwym głosem, którego ludzie czasami używają, rozmawiając z dzieckiem. Następnie zmierzyli, jak długo szczeniak patrzył na człowieka.

W ostatnim zadaniu – tak zwanym unsolvable task – naukowcy zamknęli smakołyk w zamkniętym pojemniku i podali go szczeniakowi. Następnie zmierzyli, jak często szczeniak zwracał się do człowieka o pomoc w otwarciu pojemnika.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Current Biology wykazało, że chociaż wiele szczeniąt reagowało na ludzki i werbalne sygnały, bardzo niewiele zwracało się do ludzi o pomoc w otwarciu pojemnika.

Naukowcy powiedzieli, że sugeruje to, że chociaż szczenięta mogą po urodzeniu wiedząc, jak reagować na komunikację inicjowaną przez człowieka, zdolność do samodzielnego inicjowania komunikacji może pojawić się później. Następnym krokiem będzie sprawdzenie, czy można zidentyfikować określone geny, które mogą przyczynić się do zdolności psów do komunikowania się z ludźmi.

Źródło: Alice Lipscombe-Southwell

Early-emerging and highly heritable sensitivity to human communication in dogs

Zdjęcie: GreatBIGCanvas

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x