Jaki był najbardziej śmiertelny dzień w historii USA?

Jeśli myślisz o najbardziej śmiercionośnym dniu w historii Stanów Zjednoczonych, prawdopodobnie myślisz o atakach terrorystycznych z 11 września, kataklizmie, który nastąpił po japońskim ataku na Pearl Harbor, a może bitwach z wojny secesyjnej.

Okazuje się, że odpowiedź na pytanie, jaki był najbardziej śmiertelny dzień, nie jest prosta. Ale jeśli weźmiesz pod uwagę śmiertelność, to prawdopodobnie żadne z wyżej wymienionych wydarzeń.

Spoglądając na współczesne zgony w USA – zanim COVID-19 zaczął krążyć po świecie pod koniec 2019 r. – codziennie w USA umierało około 7700 osób z wielu różnych powodów, w tym z powodu wypadków samochodowych i chorób serca, powiedział J. David Hacker, historyk demografii na University of Minnesota.

„Najbardziej śmiertelny dzień w historii Ameryki jest trudny do określenia, ponieważ po pierwsze, populacja Ameryki znacznie wzrosła, z zaledwie 4 milionów w 1790 roku do ponad 332 milionów obecnie”, powiedział Hacker. Zatem porównywanie bezwzględnej liczby zgonów z przeszłości z dniem dzisiejszym jest jak porównywanie jabłek z pomarańczami.

„Oczywiście w typowy współczesny dzień jest więcej zgonów niż w typowym dniu w 1790 roku, pomimo faktu, że śmiertelność – liczba zgonów podzielona przez populację – była niewątpliwie znacznie wyższa w 1790 roku” – powiedział Hacker. Ale nawet jeśli zdecydujemy, że śmiertelność jest sprawiedliwszym sposobem dokonywania porównań na przestrzeni wieków, znalezienie odpowiedzi na pytanie o „najśmiertelniejszy dzień” jest nadal bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać.

„Ustalenie najbardziej śmiercionośnego dnia, zależy od przyjętej miary” – powiedział Hacker. Czy bierzemy pod uwagę pojedyncze ataki lub wydarzeniu, czy pomijamy osoby, które również zginęły tego dnia, ale z innych przyczyn? A może je uwzględniamy? Hacker powiedział, że wśród historyków nie ma większego konsensusu, a ponadto brakuje w całym kraju rejestrów zgonów od 1776 roku do chwili obecnej.

To powiedziawszy, możemy zrobić kilka uzasadnionych przypuszczeń. „Jeśli chodzi tylko o całkowitą liczbę zgonów w ciągu jednego dnia w wyniku konkretnego wydarzenia w konkretnym dniu, myślę, że nic nie zbliża się do huraganu Galveston z 8 września 1900 r.” – powiedział Hacker. Huragan , który uderzył Teksas jako kategoria 4 huraganu z wiatrem o prędkości od 209 do 251 kilometrów na godzinę, huragan znany również jako „The Great Storm of 1900” i jest często opisywany jako najgroźniejsza klęska żywiołowa w historii USA, według Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA). Podczas huraganu zginęło od 8000 do 12 000 osób, podało NOAA w raporcie z 2011 roku. W 1900 roku średnio 3500 osób ginęło każdego dnia, powiedział Hacker, więc huragan była szczególnie śmiertelnym wydarzeniem.

Tymczasem wojna domowa, toczona w latach 1861-1865, była okresem szczególnie krwawym. Szacuje się, że 750 000 żołnierzy zginęło z powodu urazów i chorób , zgodnie z badaniem z 2011 roku opublikowanym w czasopiśmie Civil War History. Nic więc dziwnego, że innym wartym wspomnienia wydarzeniem jest bitwa pod Antietam z 1862 roku, która udaremniła inwazję Konfederacji na Maryland i spowodowała śmierć 3650 żołnierzy.

Ale tutaj znowu napotykamy problemy z danymi — nie wszyscy, którzy walczyli w bitwie i zginęli, zrobili to w dniu samej bitwy. „Mężczyźni ranni w jednodniowej bitwie mogli cierpieć przez tygodnie lub miesiące, zanim w końcu zginęli i prawdopodobnie nie są częścią szacunków” – powiedział Hacker. „Liczenie zgonów w czasie wojny secesyjnej nie jest nauką ścisłą”.

Hacker z grubsza szacuje, że około 2500 innych osób zginęło w Stanach Zjednoczonych z innych (nie związanych z wojną) przyczyn tego samego dnia co bitwa pod Antietam. Oznacza to, że śmierć w bitwie ponad dwukrotnie zwiększyła śmiertelność tego dnia, co czyni ten dzień dość śmiertelnym dniem. W bitwie pod Gettysburgiem w lipcu 1863 r. zginęło ponad 7000 żołnierzy – ale stało się to w ciągu trzech dni, powiedział.

Pomijając wojny i przemoc, hiszpańska grypa była kolejnym szczególnie śmiertelnym okresem. „Około 6000 osób umierało każdego dnia w październiku 1918 r. z powodu grypy, średnio.”, powiedział Hacker. Gdybyśmy mieli lepsze dane z tamtych czasów, można by powiedzieć, że hiszpańska grypa była odpowiedzialna za najbardziej śmiertelny dzień w historii Stanów Zjednoczonych, ponieważ niektóre dni prawdopodobnie przyćmiły liczbę 6000 osób. Gdybyśmy znali jednodniową szczytową liczbę zgonów z powodu grypy – niestety jej nie znamy -, i dodalibyśmy do niej dzienną sumę zgonów z innej przyczyn”, powiedział Hacker, „to prawdopodobnie najbardziej śmiertelny dzień w historii USA niezależnie od przyczyn lub wydarzeń byłby w październiku 1918 „Jednak nie mamy dokumentacji, która by to potwierdziła, więc nadal jest możliwe, że huragan Galveston był bardzie śmiertelny; wybór najbardziej śmiertelnego dnia w historii USA to “rzecz subiektywnego wyboru a nie bezspornych faktów”

A co z COVID-19? W najgorszych dniach pandemii w lutym 2021 r. około 3300 osób umierało każdego dnia z powodu nowego koronawirusa, co przekracza blisko 3000 osób, które zginęły 11 września 2001 r., kiedy terroryści porwali samoloty, które rozbiły się o Bliźniacze Wieże w Nowym Jorku, Pentagon w Arlington w stanie Wirginia oraz na polu w Pensylwanii.

Jeśli dodamy tę liczbę do około 7700 innych zgonów, które zdarzają się przeciętnie każdego dnia, możemy powiedzieć, że blisko 11 000 osób w Ameryce umierało dziennie w najgorszych dniach lutego 2021 roku. Nie umniejszając tragedii związanej z COVID-19, populacja w 1918 r. stanowiła jedną trzecią obecnej, i z tego powodu Hacker umieszcza hiszpańską grypę powyżej COVID-19, chociaż w liczbach bezwzględnych pandemia COVID-19 mogła zabić więcej osób w najbardziej śmiertelnym dniu.

„Moim zdaniem najbardziej śmiercionośny dzień w historii Stanów Zjednoczonych był prawdopodobnie w październiku 1918 roku”, biorąc pod uwagę śmiertelność, powiedział.

Źródło:  Benjamin Plackett

The Great Galveston Hurricane of 1900

THE DEADLIEST, COSTLIEST, AND MOST INTENSE UNITED STATES TROPICAL CYCLONES FROM 1851 TO 2010 (AND OTHER FREQUENTLY REQUESTED HURRICANE FACTS)

Casualties of Battle

A Census-Based Count of the Civil War Dead

Fact check: List of ‘deadliest days in American history’ is partly false

Zdjęcie: John Parrot/Stocktrek Images via Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x