Czy szczepionka COVID-19 powoduje rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego?

Naukowcy z Izraela twierdzą, że znaleźli możliwy związek między szczepionką Pfizer-BioNTech COVID-19 a przypadkami zapalenia serca u młodych mężczyzn w wieku od 16 do 30 lat, zgodnie z raportem Ministerstwa Zdrowia tego kraju.

W raporcie stwierdzono, że około 1 na 5000 mężczyzn, którzy otrzymują szczepionkę, może doświadczyć tego efektu ubocznego, znanego jako zapalenie mięśnia sercowego – wskaźnik obserwowany w całej zaszczepionej populacji w tym okresie wynosi 1 na 50 000.

Jak dotąd dane nie są jeszcze wystarczająco mocne, aby udowodnić, że szczepionka spowodowała te przypadki – eksperci twierdzą, że istnieje wiele czynników, które utrudniają definitywne powiązanie szczepionki z zapaleniem serca, związek, jest również badany w Stanach Zjednoczonych.

A nawet jeśli istnieje związek, ważne jest, aby pamiętać, że zdecydowana większość przypadków zapalenia mięśnia sercowego zaobserwowanych po szczepieniu miała do tej pory łagodny przebieg i pacjenci dobrze reagowali na leki przeciwzapalne, takie jak sterydy, powiedział dr Alejandro Jordan-Villegas, pediatra ekspert ds. chorób zakaźnych w Orlando Health Arnold Palmer Hospital for Children, który nie był zaangażowany w raport. W tym momencie „korzyści ze szczepionki przewyższają ryzyko” – powiedział Jordan-Villegas.

Rzeczywiście, amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) nadal zalecają szczepionkę COVID-19 wszystkim kwalifikującym się grupom, w tym wszystkim w wieku 12 lat i starszym. A w piątek (4 czerwca) CDC podkreśliło znaczenie szczepionki dla nastolatków, w przypadku których odnotowano wzrost hospitalizacji z powodu COVID-19 w marcu i kwietniu.

„Proszę rodziców, krewnych i bliskich przyjaciół, aby porozmawiali z nastolatkami o znaczeniu tych strategii zapobiegawczych i zachęcili ich do zaszczepienia się” – powiedziała w oświadczeniu dyrektor CDC, dr Rochelle Walensky.

Prawdziwy związek?

Stworzeniem Izraelskiego raportu, kierował dr Dror Mevorach, szef chorób wewnętrznych w Hadassah Medical Center w Jerozolimie, raport wykazał ponad 110 przypadków zapalenia mięśnia sercowego w Izraelu, które wystąpiły po szczepieniu na COVID-19, głównie po drugiej dawce szczepienia – ogólnie w całym kraju zaczepiono około 5 milionów osób. Przekłada się to na 1 na 50 000 przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród zaszczepionych osób. Jednak większość osób, u których rozwinęło się zapalenie mięśnia sercowego, to młodzi mężczyźni, przy czym odsetek mężczyzn w wieku od 16 do 24 lat (którzy stanowili 10% zaszczepionej populacji) szacuje się na 1 na 5000, zgodnie z raportem. Jednak według National Organization for Rare Disorders młodzi mężczyźni są ogólnie bardziej narażeni niż kobiety na zapalenie mięśnia sercowego.

Dane z jednego szpitala, Hadassah Medical Center, wykazały również, że wskaźnik przypadków zapalenia mięśnia sercowego obserwowanych w szpitalu w ostatnich miesiącach był od pięciu do 25 razy większy niż w poprzednich latach. jednak w raporcie nie uwzględniono podziału na lata, ani wieku pacjentów.

W odpowiedzi na raport Pfizer poinformował, że jest świadomy ustaleń, ale według Reutera nie ustalono związku przyczynowego między zapaleniem mięśnia sercowego a szczepionką.

Jedną z trudności w ustaleniu, czy szczepionka COVID-19 jest powiązana z zapaleniem mięśnia sercowego, jest to, że rzeczywisty wskaźnik zapalenia mięśnia sercowego w populacji ogólnej jest niejasny, powiedział Jordan-Villegas. Lekarze uważają, że wskaźnik wynosi około 2-3 przypadków na 100 000 osób rocznie, powiedział Jordan-Villegas, ale może być wyższy, ponieważ ilość przypadków może być zaniżona. (Podkreślając, jak trudno jest poznać podstawową częstość występowania choroby, przegląd w Journal of Cardiothoracic and Vascular Anesthesia oszacował, że częstość występowania wirusowego zapalenia mięśnia sercowego wynosi od 10 do 22 przypadków na 100 000 osób rocznie.) To sprawia, że ​​trudno powiedzieć „czy naprawdę mamy do czynienia ze wzrostem, czy nie”.

Co więcej, samo zapalenie mięśnia sercowego jest zwykle spowodowane infekcją wirusową, w szczególności wirusami znanymi jako enterowirusy, powiedział Jordan-Villegas. Powiedział, że o tej porze roku – w miesiącach letnich – lekarze zwykle zauważają wzrost przypadków zakażeń enterowirusami, co utrudnia ustalenie powiązania ze szczepionkami na COVID-19.

Raport izraelski nie zawiera również informacji na temat wskaźnika zapalenia mięśnia sercowego w populacji nieszczepionej, co byłoby potrzebne do wykazania, że ​​szczepionka prawdopodobnie powoduje ten objaw.

„To nie jest dowód, to tylko sygnał, że należy zbadać to zjawisko” – powiedział The Jerusalem Post dr Eyal Leshem, dyrektor Centrum Medycyny Podróży i Chorób Tropikalnych w Sheba Medical Center w Ramat Gan w Izraelu.

Mimo to, czas wystąpienia przypadków zapalenia mięśnia sercowego jest interesujący — większość przypadków wystąpiła w ciągu 1 do 5 dni od drugiej dawki, jak stwierdzono w raporcie, co oznacza, że ​​czas wystąpienia objawów u pacjentów nie wydaje się przypadkowy. „Te odkrycia zwiększają prawdopodobieństwo związku przyczynowego między szczepionką a zapaleniem mięśnia sercowego” – czytamy w raporcie.

W Stanach Zjednoczonych naukowcy zaobserwowali również wzrost liczby przypadków zapalenia mięśnia sercowego zgłaszanych do Vaccine Adverse Event Reporting System (VAERS), krajowego systemu monitorowania bezpieczeństwa szczepień, który umożliwia zgłaszanie problemów zdrowotnych po szczepieniu. Ostatnio dane z VAERS wykazały wyższą niż oczekiwano liczbę przypadków zapalenia mięśnia sercowego u 16-24-latków w ciągu 30 dni po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki Pfizer lub Moderna, według CDC’s Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). Ale VAERS nie jest przeznaczony do wykrywania, czy szczepionka powoduje zdarzenie niepożądane — każdy może zgłosić zdarzenie, a system nie porównuje wskaźników zachorowań wśród osób zaszczepionych i nieszczepionych, co może pomóc w ustaleniu, czy związek jest rzeczywiście przyczynowy.

Inny, mniejszy system monitorowania szczepień w USA, zwany Vaccine Safety Datalink (VSD), porównuje wskaźniki zdarzeń niepożądanych wśród osób zaszczepionych i nieszczepionych w dziewięciu systemach szpitalnych. Ale jak dotąd VSD nie wykazał wyższego wskaźnika zapalenia mięśnia sercowego niż oczekiwano, według ACIP. Jednak „te dane muszą być uważnie śledzone, ponieważ więcej osób w młodszych grupach wiekowych jest szczepionych”.

Na razie CDC radzi rodzicom i młodym ludziom, aby zwracali uwagę na objawy zapalenia mięśnia sercowego, które obejmują ból w klatce piersiowej, duszność, zmęczenie i uczucie szybkiego bicia serca, trzepotania lub łomotania serca; powinni szukać pomocy medycznej.

Źródło:  Rachael Rettner

Surveillance of Myocarditis (Inflammation of the Heart Muscle) Cases Between December 2020 and May 2021 (Including)

Statement from CDC Director Rochelle P. Walensky, MD, MPH

Myocarditis

Israel sees probable link between Pfizer vaccine and myocarditis cases

Viral Myocarditis—Incidence, Diagnosis and Management

Coronavirus vaccine and myocarditis: Why we should not be worried – analysis

COVID-19 VaST Work Group Report – May 24, 2021

Myocarditis and Pericarditis Following mRNA COVID-19 Vaccination

Zdjęcie: Eva Marie Uzcategui/Bloomberg via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x