Jak donosi WHO warianty koronawirusa mają być nazwane greckimi literami

Warianty koronawirusów budzące niepokój i zainteresowanie będą teraz nazywane przy użyciu systemu podobnego do nazewnictwa huraganów, w którym każdemu wariantowi przypisuje się literę alfabetu greckiego, ogłosiła w poniedziałek (31 maja) Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Na przykład wariant koronawirusa znaleziony po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii będzie znany jako Alpha, zgodnie z oświadczeniem WHO. Ta nowa etykieta nie zastępuje naukowej nazwy wariantu, B.1.1.7, ale może teraz służyć jako łatwa do wymówienia alternatywa dla tej mieszaniny liter i cyfr.

Podobnie wariant B.1.351 zidentyfikowany po raz pierwszy w Afryce Południowej będzie teraz nazywany Beta. Wariant P.1 znaleziony w Brazylii to obecnie Gamma, a B.1.617.2 odkryty w Indiach to Delta. Kolejność liter nie ma znaczenia naukowego, ale wskazuje kolejność, w jakiej każdy wariant został oznaczony przez WHO jako potencjalne zagrożenie, donosi The New York Times.

„Chociaż mają swoje zalety, te nazwy naukowe [takie jak B.1.1.7] mogą być trudne do wypowiedzenia i przypomnienia oraz są podatne na błędne raportowanie” – czytamy w oświadczeniu WHO. Litery i cyfry odnoszą się do relacji ewolucyjnych między różnymi wariantami, przy czym każdy znak reprezentuje podgrupę znaku poprzedzającego, donosił Nature w styczniu. Ten system notacji jest pomocny naukowcom badającym warianty, ale nazwy mogą być uciążliwe w codziennym użytkowaniu.

„W rezultacie ludzie często uciekają się do nazywania wariantów według miejsc, w których zostaną wykryte” – czytamy w oświadczeniu WHO. Tendencja ta jest widoczna w nagłówkach wiadomości, które często określają wariant P.1 jako tak zwany wariant brazylijski, lub B.1.617.2 jako wariant indyjski. Ten skrót nazewnictwa może być „stygmatyzujący i dyskryminujący” – czytamy w oświadczeniu.

Co więcej, sam fakt odkrycia wariantu w konkretnym kraju nie oznacza, że ​​tam się wywodzi, więc nazwy te mogą wprowadzać w błąd, donosi Nature. W tym samym kraju można odkryć wiele wariantów.

Jedną z obaw jest to, że powiązanie nazwy kraju z wariantem może generować piętno i potencjalnie zniechęcać kraje do zgłaszania nowych wariantów, powiedział dla Nature Oliver Pybus, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który współtworzył naukowy system nazewnictwa, który doprowadził do przyjęcia nazwy B.1.1.7.

„Ostatnią rzeczą, jaką chcemy zrobić, to odwieść konkretne miejsce od zgłaszania nowego wariantu dotyczącego problemu – w rzeczywistości chcemy zrobić coś przeciwnego” – powiedział Pybus.

Mając na uwadze te obawy, Grupa Robocza WHO ds. Ewolucji Wirusów rozpoczęła kilka miesięcy temu pracę nad opracowaniem nowego systemu nazewnictwa wariantów, donosi STAT News. Grupa początkowo próbowała generować dwu-, trzy- i czterosylabowe nazwy, które nie były prawdziwymi słowami, ale często okazywały się one zbyt kłopotliwe lub były to istniejące nazwy firm lub rodzin, powiedziała dla STAT Maria Van Kerkhove, szefowa WHO ds. koronawirusów.

Zespół omówił również nazywanie wariantów na cześć greckich bogów lub po prostu numerację wariantów sekwencyjnie, gdy się pojawiają, ale ostatecznie zamiast tego opracowali system nazewnictwa alfabetu greckiego.

„Etykiety te zostały wybrane po szerokich konsultacjach i przeglądzie wielu potencjalnych systemów nazewnictwa” – czytamy w oświadczeniu WHO. „WHO zwołała w tym celu grupę ekspercką złożoną z partnerów z całego świata, w tym ekspertów, którzy są częścią istniejących systemów nazewnictwa, ekspertów w dziedzinie nomenklatury i taksonomii wirusów, naukowców i władz krajowych. „Jeśli w pewnym momencie WHO zabraknie greckich liter, inny, podobny system nazewnictwa zostanie prawdopodobnie ogłoszony, aby podążać za greckim alfabetem, Van Kerkhove powiedział dla STAT.

Oprócz czterech „wariantów niepokojących” – Alfa, Beta, Gamma i Delta – WHO zidentyfikowała i nazwała sześć „wariantów interesujących”, które również są ściśle monitorowane, zgodnie z oświadczeniem. Dotyczy to wariantów Epsilon (B. 1. 427/B. 1. 429) i Iota (B. 1. 526) znalezionych w USA w marcu 2021 r. , a także innych wariantów znalezionych w Indiach, Brazylii i na Filipinach.

Te interesujące warianty zawierają mutacje, które mogą wpływać na zdolność przenoszenia wirusa lub nasilenie wywoływanej przez niego choroby. Jeśli WHO dojdzie do wniosku, że te zmiany genetyczne stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, mogą ponownie sklasyfikować interesujące warianty jako warianty budzące niepokój, a podwyższone warianty zachowają te same etykiety z grecką literą.

Do tej pory greckie litery od Alpha do Kappa przypisywano różnym wariantom. Wykresy wszystkich wariantów i ich nowe nazwy można znaleźć na stronie WHO.

Źródło: Nicoletta Lanese

WHO announces simple, easy-to-say labels for SARS-CoV-2 Variants of Interest and Concern

‘A bloody mess’: Confusion reigns over naming of new COVID variants

What are the India, Brazil, South Africa and UK variants?

Vietnam detects hybrid of Indian and UK COVID-19 variants

The name game for coronavirus variants just got a little easier

Tracking SARS-CoV-2 variants

Zdjęcie: Getty

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x