Czy łacina jest językiem martwym?

Język łaciński był używany w całym Imperium Rzymskim. Ale żaden kraj nie mówi teraz oficjalnie, przynajmniej nie w swojej klasycznej formie. Czy więc łacina naprawdę wygasła, gdy Cesarstwo Rzymskie przestało istnieć?

Rzym był kiedyś jednym z największych imperiów na świecie, ale stopniowo władza Rzymu nad swoimi koloniami malała, aż do całkowitej utraty kontroli. Mimo to, setki lat po tym, łacina nadal była lingua franca w całej Europie. Odpowiedź na pytanie, kiedy umarła łacina, język starożytnego Rzymu, jest skomplikowana. W annałach historii nie ma daty oznaczającej koniec łaciny jako języka mówionego, a niektórzy twierdzą, że to dlatego, że nigdy tak naprawdę nie umarła.

Watykan może nadal odprawiać niektóre msze po łacinie, ale praktycznie nikt we Włoszech nie używa łaciny na co dzień. Niemniej jednak nie oznacza to śmierci łaciny, powiedział Tim Pulju, starszy wykładowca lingwistyki i klasyki w Dartmouth College w New Hampshire.

„Mówiono po łacinie” – powiedział Pulju w wywiadzie dla Live Science. „W dalszym ciągu był używany przez mieszkańców Włoch, Galii, Hiszpanii i innych krajów, ale jak wszystkie żywe języki, z czasem się zmienił”.

Co najważniejsze, zmiany w łacinie były charakterystyczne dla wielu różnych regionów starego Cesarstwa Rzymskiego, a z czasem różnice te narastały, tworząc zupełnie nowe, ale blisko spokrewnione języki. „Stopniowo sumowały się na przestrzeni wieków, tak że ostatecznie łacina rozwinęła się w różne języki różniące się od siebie, a także różniące się od łaciny klasycznej” – powiedział Pulju. Te nowe języki są tym, co teraz nazywamy językami romańskimi, które obejmują francuski, włoski, portugalski, rumuński i hiszpański.

Takie ewolucje językowe zdarzają się w każdym języku. Weźmy na przykład angielski. „Angielski jest używany w Anglii od ponad tysiąclecia, ale z biegiem czasu się zmienił, co jest oczywiste, jeśli porównamy dzisiejszy angielski z elżbietańskim angielskim, jak widać u Szekspira” – powiedział Pulju. „Angielski elżbietański, pochodzący sprzed około czterech wieków, jest dla nas nadal w większości zrozumiały, ale angielski Chaucera, pochodzący z XIV wieku, jest już znacznie mniej zrozumiały. A angielski “Beowulfa”, z około 1000 roku, jest tak różny od współczesnego angielskiego [to] jest dla nas dzisiaj niezrozumiałe”. Ale nikt nie powiedziałby, że angielski to martwy język — po prostu zmieniał się bardzo stopniowo przez długi czas.

Jedyna różnica między angielskim a łaciną polega na tym, że stary angielski rozwinął się we współczesny angielski i tylko we współczesny angielski, podczas gdy klasyczna łacina zróżnicowała się i dała początek wielu różnym językom. Dlatego też ludzie mają tendencję do myślenia, być może błędnie, o łacinie jako o języku wymarłym.

Języki mogą jednak wyginąć; czasami wszyscy native speakerzy danego języka umierają lub z czasem ich pierwszy język zmienia się, aż w końcu nie ma już biegłych mówców.

Stało się tak z językiem etruskim, pierwotnie używanym we współczesnej Toskanii we Włoszech. „Po podbiciu Etrurii przez Rzymian kolejne pokolenia Etrusków przez setki lat nadal mówiły po etrusku, ale niektórzy Etruskowie oczywiście nauczyli się łaciny jako drugiego języka; ponadto wiele dzieci dorastało dwujęzycznie w języku etruskim i łacinie” – powiedział Pulju. „Ostatecznie społeczne korzyści płynące z mówienia po łacinie i posiadania tożsamości Rzymianina przeważyły ​​nad korzyściami płynącymi z mówienia i bycia Etruskiem, tak że z biegiem pokoleń coraz mniej dzieci uczyło się etruskiego”. W rezultacie język etruski po prostu umarł.

Umierające języki to nie tylko starożytne zjawisko. „Dzieje się to również w językach rdzennych w wielu miejscach na całym świecie” – powiedział Pulju. Bliski Wschód jest swego rodzaju punktem zapalnym dla umierających języków, co może mieć miejsce, gdy istnieje społeczne piętno związane z mówieniem w języku spoza głównego nurtu, gdy języka tego nie naucza się w szkołach i gdy podejmowane są bardziej brutalne środki, takie jak czystki etniczne i przemoc wobec mniejszości. UNESCO szacuje, że co najmniej połowa z 7 000 języków, którymi mówi się dzisiaj na świecie, wymrze przed końcem obecnego stulecia.

Kiedy więc umarła łacina? Tak się nie stało, po prostu ewoluowało.

Źródło: Benjamin Plackett

Researchers Try to Save Some Middle-Eastern Languages From Extinction

UNESCO Atlas of the World’s Languages in Danger

Zdjęcie: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x