Chiny donoszą o pierwszym znanym przypadku ptasiej grypy H10N3 u ludzi

Mężczyzna w Chinach złapał pierwszy przypadek ptasiej grypy H10N3, jaki kiedykolwiek zgłoszono u człowieka, ogłosiła we wtorek (1 czerwca) Chińska Narodowa Komisja Zdrowia (NHC).

Szczep H10N3 ptasiej grypy normalnie powoduje łagodną chorobę u ptaków i do tej pory nie zgłoszono żadnych przypadków infekcji wirusowej u ludzi, zgodnie z oświadczeniem zamieszczonym na stronie internetowej NHC, przetłumaczonym przez Reuters. Jednak 23 kwietnia 41-letni mężczyzna z miasta Zhenjiang rozwinęła się gorączka, która postępowała przez kolejne dni, a 28 kwietnia udał się on do miejscowego szpitala na leczenie.

(Chociaż H10N3 powoduje tylko łagodną chorobę u swoich naturalnych żywicieli, co może nie mieć miejsca, gdy szczep przeskakuje na ludzi.)

28 maja Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CCDC) przeprowadziło analizę genetyczną próbek od zarażonego mężczyzny i ustaliło, że jest on zarażony H10N3, zgodnie z oświadczeniem. Następnie CCDC monitorowało okoliczną prowincję Jiangsu pod kątem dodatkowych przypadków infekcji i specjalnie szukało bliskich kontaktów mężczyzny, ale nie wykryło żadnych dodatkowych przypadków. W oświadczeniu czytamy, że mężczyzna jest teraz w stabilnym stanie i gotowy do wypisania ze szpitala.

Naukowcy będą musieli dokładnie zbadać materiał genetyczny szczepu, który zainfekował człowieka, aby zobaczyć, czym różni się on od próbek H10N3 zebranych w przeszłości, powiedział agencji Reutera Filip Claes, koordynator regionalnego laboratorium Centrum Kryzysowego ds. Transgranicznych Chorób Zwierząt ONZ w Biurze Regionalnym dla Azji a Pacyfik, będącego częścią Organizacji ds. Żywienia i Rolnictwa.

Ogólnie rzecz biorąc, H10N3 nie pojawia się zbyt często u swoich naturalnych żywicieli, ptaków, zauważył Claes. Od końca lat 70. do 2018 naukowcy wyizolowali około 160 próbek szczepu wirusa od zakażonych zwierząt, głównie od dzikich ptaków i ptactwa wodnego, a szczepu nie wykryto u kurczaków.

CCDC nie określiło, w jaki sposób i kiedy zarażony człowiek mógł przejąć wirusa od ptaka, zauważył Reuters. Ale na podstawie dotychczasowych ocen CCDC, istnieje niewielkie ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa na dużą skalę, podała agencja. Kiedy wirusy ptasiej grypy przenoszą się z ptaków na ludzi, zwykle nie rozprzestrzeniają się między ludźmi, a kiedy to robią, ich transmisja jest zazwyczaj „ograniczona, nieefektywna i nietrwała”, zgodnie z amerykańskimi Centrami Kontroli i Zapobiegania Chorobom .

Jednak w rzadkich przypadkach ptasia grypa może rzeczywiście wywołać poważne epidemie wśród ludzi, więc według CDC monitorowanie nowych przypadków infekcji pozostaje bardzo ważne dla zdrowia publicznego. Na przykład ostatnią ptasią grypą, która spowodowała poważne epidemie wśród ludzi, była H7N9, która zabiła ponad 300 osób w 2016 i 2017 roku, donosi magazyn Science. Ten szczep wirusa ma wskaźnik śmiertelności około 40%, zgodnie z wydanym w 2016 roku przez CDC czasopismem Morbidity and Mortality Weekly Report.

W 1957 r. wirus ptasiej grypy H2N2 zamienił geny z ludzkimi wirusami grypy i wywołał pełną pandemię – donosi serwis Gizmodo. Dowody sugerują, że szczep grypy, który wywołał pandemię w 1918 roku, H1N1, również pochodził od ptaków, obalając niektóre starsze badania, które sugerowały, że pochodzi on z mieszanki wirusów ludzkich i świńskich, donosiło Nature w 2014 roku.

Na początku tego roku rosyjskie władze poinformowały o pierwszych znanych przypadkach wirusa ptasiej grypy o nazwie H5N8 przenoszącego się z drobiu na ludzi, jak wcześniej donosił Live Science. Siedmiu pracowników w zakładzie drobiarskim złapało ten szczep, ale nie było dowodów na przenoszenie się wirusa z człowieka na człowieka, co oznacza, że ​​wirus przeniósł się bezpośrednio z ptaków na pracowników i nie przeniósł się z pracowników na innych ludzi.

Źródło: Nicoletta Lanese

China reports first human case of H10N3 bird flu

Avian Influenza A Virus Infections in Humans

Assessing Change in Avian Influenza A(H7N9) Virus Infections During the Fourth Epidemic — China, September 2015–August 2016

Health Officials in China Report First Human Case of H10N3 Bird Flu

Study revives bird origin for 1918 flu pandemic

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x