Tamaryny kopiują akcenty innych gatunków aby uniknąć konfliktu

Badania wykazały, że jeden gatunek małp kopiuje akcent innego, gdy wkracza na jego terytorium, być może w celu uniknięcia konfliktu.

Naukowcy zbadali zachowanie 15 grup dwóch rodzajów tamaryny w brazylijskiej Amazonii. Badania pokazują, że tamaryny złotorękie przyjmują długie zawołania używane przez tamaryny srokate, gdy wkraczają na ich terytorium.

Tamaryny złotorękie, które można znaleźć w całej północno-wschodniej Amazonii, mają większą elastyczność głosu i częściej używają zawołań niż tamaryny srokate. Tamaryny srokate są krytycznie zagrożone i mają jeden z najmniejszych zasięgów spośród wszystkich naczelnych na świecie, w większości wokół miasta Manaus.

Tamaryna srokata © Tainara Sobroza/PA

Autorzy badania uważają, że tamaryny złotorękie mogą kopiować zawołanie tamaryny srokatej, aby uniknąć sporów terytorialnych o zasoby.

„Nasze badanie jest pierwszym, które pokazuje asymetryczną konwergencję sygnałów u naczelnych, gdzie sygnał jednego gatunku staje się “lingua franca” na wspólnych terytoriach”, powiedział współautor dr Jacob Dunn, profesor nadzwyczajny w dziedzinie biologii ewolucyjnej na Anglia Ruskin University.

„Ponieważ te gatunki tamaryny polegają na podobnych zasobach, zmiana ich „akcentów” w ten sposób prawdopodobnie pomoże tym maleńkim naczelnym łatwiej zidentyfikować się nawzajem w gęstym lesie i potencjalnie uniknąć konfliktów”.

Główny autor Tainara Sobroza z brazylijskiej instytucji badawczej Instituto Nacional de Pesquisas da Amazonia, powiedziała: „Kiedy grupy tamaryny poruszają się szybko po dojrzałym amazońskim lesie, czasami trudno jest odróżnić te gatunki, ale podczas naszych badań byliśmy zaskoczeni odkryciem, że brzmią one tak samo w obszarach lasu, które zamieszkują

„Odkryliśmy, że tylko tamaryny złotorękie zmieniają swoje wezwania na te, które wywołują tamaryny srokate, a dzieje się tak tylko w miejscach, w których występują razem. Nie jest pewne, dlaczego ich wezwania zbiegają się w ten sposób, ale prawdopodobnie pomoże to w identyfikacji podczas obrony terytorium lub konkurowania o zasoby”.

Źródło: Sara Rigby

Convergent character displacement in sympatric tamarin calls (Saguinus spp.)

Zdjęcie: Viviane Costa/PA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x